Гробницата под прозорците на Фандъкова - на знатна фамилия от Сердика
Тя е една от малкото със запазени стенописи. Изографисал я майсторът на гробницата на Хонорий
Късноантичната гробница, която бе открита на 2 август при ремонта на столичната ул. “Московска”, е принадлежала на знатна сердикийска фамилия, научи “24 часа”.
Строителите попаднаха на гробницата, която е точно срещу прозорците на кметския кабинет на ул. “Московска” 33, при ремонт на тротоара. Тя е изключително ценна заради запазените стенописи по стените ѝ. Тогава от Столичната община разпространиха снимка на красивите рисунки.
“24 часа” е първата медия, която влезе в нея.
“Не сме предполагали, че ще попаднем на гробница със стенописи, които са изключително редки в Сердика. До момента са известни само няколко – една от тях е гробницата на Хонорий, която е на 30 м оттук. Голям късмет е да се попадне на гробница със запазени стенописи”, разказа зам.-кметът по култура и образование доц. Тодор Чобанов.
Щети по гробницата са нанесени през 80-те години на ХХ век при изграждането на секретен колектор – бетонно съоръжение с диаметър около 1 м. Поражения вероятно има и от прокараните различни комуникации през 90-те години.
“Въпреки това гробницата е доста добре запазена.
Датировката на
стенописите е V век
По-голямата изненада, която екипът начело с Юниан Мешеков от Музея за история на София установи, е, че стилистиката на находката и особено големите червени християнски кръстове, които са изписани по стените ѝ, са идентични с тези от гробницата на Хонорий. Това автоматично поставя тези два обекта в група. Колегите са склонни да приемат хипотезата, че един и същ майстор художник е рисувал двете гробници. Освен това и двете са ориентирани спрямо четвъртия или петия период на храма “Св. София” и са имали връзка с него”, каза доц. Чобанов.
По думите му през V век Сердика е вече отчетливо християнски град и било нормално по-богатите фамилии да преизползват по-стари гробни съоръжения.
“Със сигурност говорим за фамилна късноантична християнска гробница на богата сердикийска фамилия, която можела да си позволи да има място до най-почитания градски храм и да наеме майстор, който да я изпише със символите на християнската вяра.
Освен кръстовете
по стените са
изобразени
флорални мотиви, което намеква за рая и за цветята на райската градина. Стенописите са скромни, защото и сега, и в онази епоха тези майстори са получавали сериозно възнаграждение, но са красиви”, обясни зам.-кметът.
Именно заради стенописите, които са рядка находка от древна Сердика, столичният кмет Йорданка Фандъкова разпореди да се направи укрепване на гробницата и да се подготви за експонирането ѝ на мястото, на което е открита. Заради тръби на “Топлофикация - София” тя няма да може да бъде свързана с подземния музей под базиликата “Св. София”, но ще бъде част от обиколката на посетителите. Проектантите и архитектите трябва да предложат как гробницата да бъде експонирана и да има отделен подход.
“Ситуацията е доста сложна заради различните комуникации, които преминават под земята. Градската археология е най-трудната, защото трябва да се съвмести модерният живот със запазването на място на старините. Вероятно гробницата
ще има експозиционен
прозорец със
стълбище,
за да може посетителите да слязат на нивото от V век и да погледнат вътре. Възможно е в нея да експонираме реплики или реквизити от колекцията на Музея за история на София”, каза доц. Чобанов.
В гробницата са открити само кости. Вероятно е тя да е била ограбена през Късната античност. Костният материал се проучва, но най-вероятно е от различни индивиди, а не само от един човек. Причината е, че такъв тип гробници понякога са се ползвали векове наред. Тя е малко по-голяма от типичните за тези съоръжения размери – около 12-14 кв. м. Данните не са точни, тъй като още не е разкрита изцяло. Вътре големината ѝ е 3,30 на 2,20 м.
Храмът “Св. София” се намира в средата на късноантичния некропол на Сердика, който вероятно функционира от I век. Той е с диаметър около 1 км и се е ползвал векове. В някои периоди Сердика е имала 50 000 души население и затова в целия район има стотици гробници.
50 от тях са част от експозицията на подземния музей под базиликата, а тази на Хонорий, която е под стъклен купол точно срещу входа на храма, е сред най-ценните. Причината е, че тя е единствената с надпис, която дава яснота кой е бил погребан вътре - “Хонорий, раб Божи”. Вероятно става дума за висш духовник в Сердика. Самата гробница е от V-VI век. Открита е случайно през 1989 г., но е достъпна за посетители от 2014 г., когато общината направи подземния музей.
Музеят на София пуска сувенири от неолита
Музеят за история на София ще има автентичен, произведен в България сувенирен продукт. Пилотната серия сувенири са вдъхновени от музейната колекция, като се започва с реплики на находки от неолита. Това съобщи зам.-кметът на София по култура и образование доц. Тодор Чобанов.
Готови са 3 варианта на сувенири - праисторическа Венера, съд и култова масичка. Подготвят се още 2, ще има и зооморфни форми. Петте продукта ще започнат да се продават в музея през септември. Произведени са в ограничено количество, за да се види какъв ще е интересът на посетителите.
“Започваме с неолита. Идеята е музеят да предлага сувенири от всяка една епоха, която показва колекцията му. Сувенирите са от керамика и са ръчно търкани с восък, за да се доближат до автентичната примитивна технология на неолита”, разказа пред “24 часа” Срацимир Савов, който е автор и производител на сувенирите.
Още не е ясно колко ще струват репликите, но Савов заяви, че “на цената на едно магнитче в Брюксел посетителите в музея на София ще могат да си купят сувенир от изпечена и ръчно обработена керамика”.
Най-четени
-
Трите български тайни на Ататюрк, станал президент преди 101 г.
Има версия, че Ататюрк, който е избран за президент на Република Турция на утрешния ден през 1923 г., е от български произход. Това е записано дори в енциклопедията на братя Данчови
-
Секретно Тайните на НДК: Противоракетно скривалище, етаж за Тодор Живков и Людмила, три аварийни изхода
Мит бил тунелът от двореца до резиденция “Бояна” Още в началото монтирали бръмбари, за да следят за сигурността на Тато Цял етаж за нуждите на Тодор Живков и Людмила Живкова
-
Галерия Почивай в мир, гадже, здравей, годенико!
Българската актриса Нина Добрев, известна с ролята си в сериала "Дневниците на вампира", се сгоди днес. Новината обяви самата тя в инстаграм профила си
-
Галерия Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
"Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград "Новото начало" взе Кърджали и Шумен Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково
-
Англичаните са крехка нация, в Пазарджик не се оправят
Когато отида в Пазарджик и срещна познат, обикновено първата реплика „ А, тук ли си? Хайде да се видим, искам да говорим нещо." И ако не си пазарджиклия, губиш разсъдъка си на момента, защото: Първо