Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ПРОСТОР: Брезничанката Савка Борисова показва къде ще бъде разположена мината.
ПРОСТОР: Брезничанката Савка Борисова показва къде ще бъде разположена мината.

Истинска златна треска е обхванала град Брезник след откритото наскоро златно находище.
От 4000 жители безработните са преобладаваща част. До един те мечтаят да са на заплата от 1030 лв. във фирмата, която ще обработва залежите. По прогнозни данни в находището има около 14 тона злато.
“Това е пиянството на един народ. Всички в Брезник седят в кръчмата, пият и медитират, че ако назначат него и жена му в мината за добив на злато, двамата общо ще вземат 2000 лв. и ще им се решат всичките проблеми. А дали имат необходимата квалификация, за да ги наемат, и дали наистина ще ги вземат на работа, не мислят. Ясно е, като четеш намеренията на фирмата за наемане на работници, че няма да назначат хора от Брезник. Там пише, че
искат 85 души с висше минно образование
Такива тук няма. Останалите 400 души ги искат със средно и средно специално образование, каквото тук пак няма. Има минен техникум в Перник, но не и в Брезник”, разказва брезничанката Савка Борисова. Поводът е концесията за добив на злато, която е взета от фирма "Трейс рисорсиз". Източникът е руда в масива Милин камък под градския хълм Бърдото. Преди броени дни излезе оценката за въздействие върху околната среда и тя е положителна. “Трейс рисорсиз” е собственост на “Асарел Медет”, която добива медна руда край Панагюрище.
В Брезник компанията е отворила информационен офис в читалището на града от ноември 2012 г. По ирония на съдбата той се намира на площад “9-ти септември”, точно срещу ресторант “Москва”, над който се вее знамето на БСП. Така е от безчет години. По едно време го взела фирма, която го кръстила “Граово” по името на местността, в която се намира Брезник. Само че никой от жителите на града не казвал: “Отивам да се почерпя в “Граово”. Всички си казвали - “Отивам да пийна едно в “Москва”.
Новото име така и не се наложило,
затова и последните собственици на кръчмата върнали старото име - “Москва”. За да е напълно червена картинката, сградата е боядисана в същия цвят, а на горния етаж пък е местната централа на БСП. Изглежда, че в града нищо не се е променило за 23 години демокрация, освен че читалището е ремонтирано и прозорците са с алуминиева дограма. Парно не е пускано нито в стаите, нито в салона от времето на бай Тошо. А името на нито една улица не е променено отпреди 10 ноември 1989 г. Макар че са се сменили различни кметове.
Градът тръпне в очакване
кога ще потекат реки от злато при тях. Само че хората не си дават сметка, че докато текат проучвателните дейности, никой няма да получи никакви заплати. В следващите 2 г. ще има допълнителни проучвателни работи. От тази година до 2016 г. ще се изграждат съоръженията, така че реално бъдещите миньори ще могат да започнат работа след 4 г. Там от сутрин до вечер тече върволица от брезничани, които подават документи за работа в новата мина за добив на злато. С обещание, че ще получават заплати от 1030 лв., както обясняват от фирмата концесионер “Трейс рисорсиз”.

В брошури, раздавани на посетителите в информационния център, пише, че това ще е средната месечна заплата, а освен това се предвиждат и допълнителни начисления за постигнати производствени резултати. Само през януари в центъра са подадени над 400 молби за работа. Това прави по около 12-13 души на ден. Местните разказват, че част от ромите, работещи в градската чистота, вече са се ориентирали и са
пуснали молби за работа и в златодобивната мина
Въпреки че нямат необходимата квалификация - средно или средно специално образование. Фирмата обещава да назначат 434 души, от които 80 с висше образование, а останалите със средно или средно специално.
Местните жители са разделени по въпроса дали добивът на злато от местността Милин камък на хълма Бърдото ще подобри живота им, или напротив - ще донесе вреди. Част от тях са влезли в
природозащитна организация
“За чисто Граово”,
които са притеснени от данните за минния добив. Единият от аргументите им е опасността от земетресение и необезопасеността на околните къщи.
“Проучването за сеизмичната активност е несериозно. В доклада, който самата фирма “Трейс рисорсиз” е изготвила, пише, че в Брезник постоянно ще се усещат трусове като от 1-ва степен по скалата на Рихтер, докато се добива златото. Тук имаме висока сеизмична активност. Те казват, че ще използват по 800-900 кг взрив на денонощие”, казва Десислава Стоилова, председател на неправителствената екоорганизация “За чисто Граово”. Тя цитира работещия в Германия минен инженер Златев, който, четейки доклада за оценката за въздействие на околната среда, установил, че количествата на взрива може и да не са верни или данните за състава на скалите не са верни. Скалите не били гранитни, а ронливи, по-рохкави, обясняват местните жители. Брезничанката Савка Борисова допълва, че къщата й е на 100 метра от полето, в което ще се добива злато. Тя е в т.нар. кв. “Варош” или “Брезнишки кошари”, чиито последни къщи са на 50 метра от концесионния контур.
“Ако използват по 400-500 кг взрив на смяна,
ще ни тресе всеки ден - като вечерна емисия новини

Ще сме си постоянно в някаква люлка. При един от вторичните трусове след земетресението в Перник усетих как вълната минава под единия ми крак и преминава към другия. Такова нещо въобще не можете да си представите. Добре, че къщата ми е построена в скала, че това я спаси, но тези, които бяха по-надолу в полето, все по нещо им беше паднало - я комин, я мазилка, я тухли.


Не знам какво ще е, когато започне голямото люлеене при добива на злато. Като взривяват по 800-900 кг взривно вещество, нищо няма да остане от града", разказва Савка Борисова.
Друг от аргументите на природозащитниците е, че част от земите, които попадат в находището, са обработваеми. Там местните си сеят пшеница, ечемик, царевица. Половината от тях са дадени под аренда, а останалите се работят от собствениците. Според закона ако местните жители не искат да продадат земите си на концесионера, то областният управител може да я отчужди и
да принуди собственика да я продаде
Цената е нормалната пазарна. Няма увеличение на стойността на земите около златното находище край Брезник.
Земята е с "висока природна стойност", което е с една степен по-ниска защита от "Натура 2000", обясниха природозащитниците. Според тях проблем ще има и с водата, защото реките около Брезник са с нисък дебит, а на концесионера ще му трябват 15 литра в секунда. Това можело да обезводни града. Проблеми щяло да има и когато за 11 г. се събере оловото в хвостохранилището. Другите отпадни елементи пък щели да замърсяват въздуха и почвата. Според "Трейс рисорсиз" технологията ще е щадяща, взривовете няма да се усещат, няма да има промяна в качеството на въздуха, нито ще има намаляване на водоснабдяването на града.

 

Общата стойност на съкровищата ще е 1,5 млрд. лв.

Ако данните за количеството злато и сребро в находището са верни, това значи, че под Брезник има съкровища за над 1,5 млрд. лв. Прогнозните резултати сочат, че златото е 14 тона, а среброто - 60 тона. Ако златото е 14-каратово, то ще се продаде на борсата за 635 460 000 лв. Ако пък е 18-каратово, на борсата би струвало 814 660 000 лв.
Среброто е доста по-евтино - то ще е "само" 81 млн. лв. Концесионната такса е 1,5 процента и ще се разпределя наполовина между общината и държавата. Общата сума за цялото съкровище ще е 23 715 000 лв. Това е за целия период, в който "Трейс рисорсиз" ще добива злато край Брезник. Става въпрос за 11 години. Иначе фирмата концесионер прогнозира да вложи 120 милиона лева.

 

 

РЕТРО: Площад "9-ти септември" посреща с кръчма "Москва" и знамето на БСП, защото на същото място се помещава местната соццентрала.
РЕТРО: Площад "9-ти септември" посреща с кръчма "Москва" и знамето на БСП, защото на същото място се помещава местната соццентрала.