Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Васил Филипов, бивш шеф на "Булгаргаз": Защо кабинетът не търси вземане от $800 млн. от Украйна

- Г-н Филипов, вие уредихте единия газов дълг от Украйна, какво стана със следващия?
- За добро или за лошо, навремето България е приела да учасва в изграждането на стратегическите газопроводи от руския север през Украйна към Европа. Едното вземане по Ямбуг бе от близо 26 млрд. куб. м газ от Русия и го получихме в периода между 1989 и 1997 г. В онези размирни години номенклатурата на комунистическата партия, докоснала се до този голям резерв, съумя да се обогати максимално. След разпада на Съветския съюз Русия заграбва по-голямата част от положителните последствия и създава предпоставки да бъде отказано възмездяване за строителството, извършено на украинска територия от страна на Украйна. Става въпрос за 1,260 млрд. куб. м газ, заработени през 1990-1991 г. Никоя държава в Европа към 1997-1998 г., когато аз бях шеф на "Булгаргаз", не бе успяла да получи каквото и да е плащане на дългове от Украйна. Макар че почти всички европейски социалистически държави са били инвеститори там. Много нерви ми отне контактуването ми включително с министър-председателя на Украйна и председателя на Комитета им по нефт и газ и ръководството на "Газпром" в Москва, докато стигнем до изплащането. Имаше моменти на
инфарктни разговори
но в крайна сметка постигнахме успех. България през 1999-2002 г. получи тези количества. През 1997-1998 г. чрез инвестиционни задължения по Ямбург заработихме още 1 млрд. куб. м газ. За съжаление в следващите години до днес този дълг не е получен от България. И не се води никъде.
- На каква стойност е той към днешна дата?
-Той вече трябва да е с начислените лихви 1,7 млрд. куб. м газ, което по сегашни цени е над 800 млн. долара.
- Ако това количество бъде изплатено наведнъж, за колко време би ни стигнало?
- То няма как да бъде изплатено наведнъж, при всички случаи ще е на части. Но като цяло това ни е потреблението на цялата държава за девет месеца.
- Каква е причината никой да не търси този дълг?
- Преходът не е свършил. Дори и сегашното правителство, което се кълнеше, че по полицейски ще сложи нещата в ред, че ще се потърси отговорност, взаимодейства със същите сили, назначени с протекцията и с настояването на Русия. Бяха денонсирани без никакво основание изгодни договори от мое време и днес енергийната обстановка в държавата е доведена до безизходица. Ние и нашият народ продължаваме да плащаме най-скъпия газ на една неприятелска държава, която чрез непрозрачни хватки продължава да ни рекетира. Крайно време е да се замислим и да върнем нещата назад със задача да изясним кой в чий интерес подписва тези договори и ни вкара в тази безизходица. За съжаление и днешните управници, чиято дейност може да бъде определена като максимално примитивна, да не кажа вредна за общество.
- По-конкретно защо не се търси този дълг?
- Оказа се, че през 2003 г. същите ракови образувания от прехода като групировката "Мултигруп" и назначените комунистически метастази в енергийния отрасъл започват подмолни тайни преговори и уговорки за получаването на това количество зад гърба на държавата.
- Какво общо има "Мултигруп" с дълга ни от Украйна?
- Средата на февруари 2003 г. бордът на "Булгаргаз" по предложение на главния изпълнителен директор взема решение да упълномощи "Мулти" да преговаря с Украйна за получаване на 600 млн. куб. м газ от този дълг. Срещу това "Мултигруп" ще получи 50% дискаунт от цялото количество газ. Нещо много смущаващо, тъй като аз съм воювал преди и защитавал държавния интерес. А тези след мен
делят фифти-фифти държавните вземания
Известно е, че Илия Павлов на 3 март 2003 г. е посетил Украйна, а на 7 март бе ликвидиран.
- Свързвате този дълг с убийството му?
- Не.
- Защо не е известна тази намеса на Павлов по време на управлението на царя?
- Защото правителствата, управлявали от тогава насам, не са били сигнализирани, че са правени подобни подмолни договорки. Уклончиво и злонамерено са мълчали и гледали да забравят за случилото се.
- Как приключва историята?
- Протоколът, че имаме да получаваме това количество газ, е загубен. Аз писах на бившия министър Трайчо Трайков, но ми отговори тогавашният му заместник, а сега министър Делян Добрев, че не могат да намерят протокола. Този въпрос не може да се скрие. Това са инвестиции, срещу което има протокол за 1 млрд. куб. м газ, подписан от мен. Управляващите са нефелни и неграмотни, за да решат такъв проблем.
- Какво трябва да се направи в случая?
- Имам основателно подозрение, че са извършвани подмолни уговорки от определени длъжностни лица, които са неглижирали държавния интерес и са се облагодетелствали. Определено считам, че трябва да се направи безпощадно разследване, с което да бъдат разобличени тези проруски слугинажи и извадени наяве присвоените национални богатства. Налице е зловредна дейност на държавното управление, на негови служители и българската прокуратурата.
- Защо и прокуратурата?
- Защото прокуратурата е известявана и не е взела отношение. Аз съм я известявал, не е допустимо при наличието на такива колосални щети прокуратурата да дреме целомъдрено и незаинтересовано.
- Какви козове имаме в преговорите за доставка на газ с Москва?
- Никакви.
Руснаците се гаврят с нас

Към днешна дата обстоятелствата облагодетелстват максимално Русия, която няма да пропусне да се отблагодари на българите, продавали интересите на държавата си и осигурявали условия руските фирми в енергетиката да богатеят за наша сметка. Към момента дори не очаквам Русия да участва в преговори за бъдещи газови договори. При тази висока цена на природния газ всеки би желал да продава максимално дълго. Това най-лесно става, когато няма договор. За съжаление България няма никакви основания да иска намаляване на цената, тъй като умишлено или не,

нашият премиер провали договорената интерконекторна връзка

за доставка на газ високо налягане с Турция на 20 март тази година.
- Нали отиде да преговаря за връзката?
- Връзката беше вече осигурена от американското правителство, което чрез своя специален посланик по евразийски енергийни проекти Ричард Морнингстар беше договорило всички подробности. Като финансиране, проектиране, експорт-лиценз на газ за България и точка на пресичане на българо-турската граница. Турският премиер, получавайки писмено предложение за промяна на уговорката с американското правителство, моментално се отметна от постигнатата договореност. Това ни лиши от основание за бъдещи разговори и договори.
Това правителство остави в газовия бизнес зловредни, работещи за своите и руските интереси личности. Българският народ не може да се надява на подобряване на неговия жизнен стандарт, в това число и намаляване на разходите за издръжка, тъй като от негово име и против негов интерес са работели може би неграмотни, а може би и зловредни дейци в правителствата досега.
Най-после трябва да се потърси отговорност на всички, нанесли щети на енергийния сектор.

Видео

Коментари