Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ИНСТАЛИРАНЕ: От настройките на абонатната станция зависят сметките ни за парното.
ИНСТАЛИРАНЕ: От настройките на абонатната станция зависят сметките ни за парното.
Новите абонатни станции на топлофикационните дружества са със завишена мощност и ощетяват сериозно потребителите.
Това твърдят енергийни експерти и юристи пред "168 часа".
Използвайки пропуски в законодателството и хитри технически уловки монополистите ни надписват сериозно сметките за парно и топла вода, казват специалистите.
"Абонатната е основното съоръжение, чрез което става доставката на топлинна енергия и затова по нормативна уредба тя трябва да отговаря на утвърдените технически изисквания.
Задължително е
 и да бъде съобразена
 с топлинния капацитет на сградата, която
 се отоплява
За целта е необходима специална настройка, но тя не се прави. Това е и причината цифрите във фактурите ни за парно и топла вода да не са верни и да плащаме около 80% повече от реално употребеното", коментира енергийният експерт Георги Христов.
"Въпреки че имат автономно устройство за управление, абонатните станции трябва да се регулират така, че да подават топлинна енергия според конкретната консумация в отоплявания имот. Наложително е да се поставят и измервателни уреди на вътрешните отоплителни кръгове, защото в ситуацията, която е в момента, се измерва точно само топлинната енергия, която се връща обратно в ТЕЦ-а", казва още Христов.
При инсталирането съоръженията трябва да бъдат и одобрени от техническия надзор - условие, което въпреки че е предвидено в нормативната база, не е спазено, подчертава експертът. Освен това за да бъде всичко законно, е наложително да бъдат сключени договори с етажната собственост, в които да се уточнят всички технически параметри на абонатната станция, допълва той.
"Хората потребяват реално само около една пета от това, за което плащат - истинско безобразие, за което трябва да се сезират европейските съдебни институции. Начинът, по който ни пресмятат топлинната енергия, е все едно да оценяват разхода на колата по мощността на двигателя. Нали освен нея трябва все пак да се види колко километра сте изминали и с какъв товар?", обяснява адвокат Михаил Матеев, експерт от Гражданско движение ДНЕС.
"Проблемът е, че всички сгради, построени преди 1990 г., имат стара конструкция на отоплителните инсталации, а
по това време е била предвидена 100% отопляемост
В действителност само вследствие на демонтаж на отоплителните тела във входа проектната мощност пада с около 25%. Масово хората сваляха радиатори и в домовете си, затова реално в момента потребяваната енергия е максимум 50% от прогнозната.
По този начин по формулата, предвидена в чл. 6 на наредбата за отчитане на топлинната енергия, се стига до абсурди и затова дори от "Топлофикация" се отказаха да я прилагат", допълни той.
"С подмяната на абонатните несъответствието се задълбочава, защото
ако някъде старата
 е била 450 kW, сега слагат нова с още по-голяма мощност -
 да речем 500 kW
Станциите са подменяни на око. За целта се правят типови проекти, с които топлофикациите одобряват повече от 300 съоръжения наведнъж само с едно решение", твърди експертът.
Според юриста в някои от случаите от съдебната му практика по топломера излиза, че входящата температура е по-ниска, отколкото е топлината, с която подгрятата вода излиза от имотите на гражданите. Това означава, че по грешните сметки на монополистите самата сграда е произвела допълнително количество топлинна енергия.
 Например новите топломери по закон трябва да са на границите на имота, тоест до първия спирателен кран след съоръжението, обяснява Матеев. Вместо това масово ги поставят на входа на абонатната, където влизат горещите тръби, което според нормативната уредба е допустимо само в особени случаи, но от "Топлофикация" превръщат изключението в правило, категоричен е експертът. След такова преместване допълнителната топлинна енергия трябва да се извади от общата, тъй като там е по-топло от всяко друго помещение в сградата и по този начин се добавят от 200 до 500 kW месечно, пояснява той.
Енергия, която
 се равнява на един радиатор на домакинство,
 работещ на
 максимална мощност
"Няма как клиентите да бъдат ощетени от завишена мощност, тъй като сградната инсталация и отоплителните тела физически не могат да отдадат по-голямо количество топлина, отколкото е общият им капацитет или, казано образно, не може в един съд с вместимост 10 литра да се налеят 20 литра и после да се източат 30", обясняват от "Топлофикация-София".
"Узаконяване от технически надзор се извършва само за строежите от първа до четвърта категория, съгл. чл.168, т.2 от ЗУТ, така че според нормативната база абонатните станции не подлежат на посочената процедура. При приемането на рехабилитираните абонатни станции се прави вътрешен контрол от фирмата, извършваща подмяната и от служители на "Топлофикация-София" ЕАД" , се казва още в официалния отговор на дружеството до "168 часа". По искане на потребителска организация е направен технически експеримент в няколко произволно избрани различни по вид сгради. След отчета на монтираните специално за експеримента допълнителни уреди на входа и изхода на вътрешните отоплителни кръгове беше установено, че няма различия и експертите на компанията и потребителската организация подписаха протоколи, удостоверяващи резултата. Така бе направен извод, че не е необходимо и е икономически нецелесъобразно да се поставят още измерителни уреди, казват от дружеството.
Има сигнали и за проблеми с ремонта на съоръженията. Според потърпевши формално по закон те са собственост на топлофикационните дружества, но когато се стигне до повреда, трябва да плащат живущите в сградата. По информация от топлофикационни техници на много места липсват изолации или важни части от съоръженията са остарели и има течове. Тези загуби на енергия също се отразяват на сметките ни.
Към всичко това трябва да добавим и тотално неефективната преносна система, защото само докато топлото стигне от ТЕЦ-а до жилищата на хората, се губят 30% от енергията.