Икономика на вдовицата
Вдовицата на Илия Павлов обеднявала, съобщи онзи ден италианският вестник "Еспресо". Преди време имала състояние от около 400 милиона долара, но загубила около 160 милиона на фондовата борса в САЩ. После инвестирала парите си в Италия, но и тук не й провървяло. Сега се опитвала да продава имоти - хотел в Рим, милионерска яхта и така нататък.
Стана ми тъжно, като чета за съдбата на това богатство, защото в него е потта на стотици хиляди българи, която бе източена, приватизирана, препродадена и ипотекирана. И докато ние тук чакаме инвестициите, това имане броди някъде между САЩ, Италия и градините на Берлускони. Ако Илия Павлов бе жив, състоянието му щеше да е поне 2-3 милиарда долара. Добър или лош, Илия имаше уникалния талант да лови риба в мътна вода. По време на преход такива самородни бизнес гении като него създават могъщи империи. Но пък тези империи имат една ахилесова пета - рано или късно попадат в ръцете на вдовиците. Българската вдовица не е като американската.
Какво стана с "Епъл" след смъртта на Стив Джобс?
Нищо й няма, акциите вървят нагоре стремително. Бил Гейтс се пенсионира, но "Майкрософт" държи света в яката си прегръдка. У нас е точно обратното - отиде ли си създателят, отива си и компанията. Остават имоти, бижута, влогове - но не и бизнесът. Къде е Мултигруп? Какво стана с империята на Емил Кюлев? И неговата вдовица разпродава семейни имоти. А какво става с бизнесите на Косю Самоковеца, бай Миле и десетките, а може би и стотици други милионери на прехода? Те оставиха вдовици, а вдовиците разпродават. Вярно, едни живеят разумно, други харчат с широки пръсти, но все тая, двигателят го няма.
Не искам да обидя тези уважаеми дами - и на мен да ми поверят наследството на Илия Павлов, и аз ще го разпилея. Илия е незаменим. Тъжното е, че софийското гробище все повече се пълни с незаменими хора. Представете си какво означава това в мащабите на България. Все едно всички сгради да се срутват веднага след смъртта на този, който ги е построил.
Защо сградите на българския бизнес не надживяват своите зидари? И за това си има теория. Знаменитият Франсис Фукуяма описва явлението в книгата си "Доверие". Според него невидимата ръка на пазара работи добре в страни, където бизнесът се базира на високото обществено доверие - Германия, Япония, САЩ и така нататък. Там собствениците на компанията
могат да се доверят
на професионалния мениджмънт,
вместо да разчитат на сина или на братовчеда. Или на любовника на вдовицата. И обратното - в държави с ниско доверие, като например България, на първо място са семейните връзки. Умре ли създателят на компанията - умира и компанията. Защото тук никой не е луд да поверява бизнеса си на професионален мениджмънт, все пак по-добре е да те окраде роднина, отколкото да те обере чужд човек. А най-разумно е щом спретнеш някакъв бизнес, бързо да го продадеш на чужденци, те знаят как да го запазят и развият.
Доверието е обществен капитал. Ако страните с ниско доверие (а в България то е най-ниско) искат да се развиват, държавата трябва да се намеси и като стратег, и като инвеститор, и като мениджър. Такъв е опитът на страни като Южна Корея, Италия, Франция в годините на техния възход. Това е единствената рецепта. В такива страни призивът към "минимум държава" означава бедност и упадък. Да напомня, че Фукуяма не е комунист, а десен неолиберал, един от създателите на доктрината "Рейгън". И въпреки това, според неговата теория за доверието, неолибералните рецепти са смъртоносни за България.
Отдавна трябваше да сме признали, че е прав, но през този април истината вече се стовари като ледена висулка върху главата на държавното ни управление. Миналата седмица излязоха данни, че от началото на 2012 г. износът започна да намалява и дори скромната прогноза за 1,4 ръст на БВП вече изглежда нереалистична. В момента
"експертите на прехода" водят теоретичен спор
дали кризата от 2008 г. пак се завръща или може би никога не е свършвала. Дали е като W или като L. Според мен зависи от гледната точка. Каква бе ползата от увеличения износ, щом работните места, потреблението и постъпленията в бюджета се свиваха? Голият износ не може да бъде никакъв двигател на икономиката.
Нека отворим очи за тъжната истина - днешното състояние на националната икономика е много по-тежко, отколкото през 1996 или 1990 г.. Тогава вдовицата България бе закъсала с паричния поток, но пък притежаваше огромни имоти за разпродаване - някъде между 100 и 300 милиарда долара според различните оценки. Днес парите пак секнаха, но имотите вече са разпродадени, препродадени и ипотекирани. На това отгоре имаме около 36 милиарда евро външен дълг, а междуфирмените задължения отдавна надхвърлиха 150 милиарда лева и продължават да се увеличават, запушвайки светлината в тунела с кредитна тапа. Паричните потоци пък са каптирани от чужди фирми и се източват навън, а вместо селото да храни града, градът трябва да храни селото. Свърши времето на веселата вдовица. Дори стъкмистиката се изчерпа.
Човек би очаквал експертите, които дават тон и алиби на управляващите, най-сетне да изтрезнеят и да се откажат от утопията, че България ще прелъсти чуждия инвеститор със скромност, тежък пост и въздържание. Скромните и тъжни вдовици не привличат богати наивници. Бизнесът инвестира там, където се задава купон и веселие.
Идеята за "икономическата строгост" или "остеритетът", както се казва на английски, вече вкара Европа в капана. Оказа се, че колкото повече се орязват разходите, толкова повече те се увеличават. Парадокс, но е така. Безработицата се лекува или с пари, или с революции. Докато Европа е в нова криза при 4,5 на сто бюджетен дефицит, САЩ се възстановява при дефицит от над 8.5 на сто. При това Федералният резерв не спира да печата пари, а инфлацията е на най-ниското ниво от десетилетия, опровергавайки прогнозите и на либертарианците, и на "австрийците", и на всички останали утописти, които казват на родните фондации как се сади пиперо.
Струва ми се, че е време
да приемем в българския речник
чуждицата "остеритет",
защото това е името на голямата европейска драма днес. Строгост си е нашенско, остеритет е името на световната глупост. Като всяка утопия, и остеритетът си има пророци. Преди около 13 години харвардският икономист Алберто Алесина публикува монографията "Разкази за фискални регулирания". В нея се твърди, че държави, които затягат коланите и ликвидират бюджетните си дефицити, рязко повишават доверието на бизнеса в своите икономики. А това води до инвестиции и бърз икономически растеж. Тази теза бе голяма еврика, тъй като всички макроикономически учения твърдят точно обратното. Дори Милтън Фридмън, гуруто на неолиберализма, препоръчва държавата да хвърля пари от хеликоптер в умерени количества. Но "растежът чрез остеритет" бе възприет от Дянков през 2009 г., една година преди Европа. Впрочем Европа си има оправдание - тя така затъна в капана на общата валута, че взе да търси спасението в екстрасенсите.
В България обаче "растежът чрез остеритет" няма никакво оправдание. Тази утопия попречи на правителството да потърси още преди 2,5 години стенд бай споразумение с МВФ или кредит от Световната банка при минимални лихви от около 2-3 на сто. Уви, Дянков и неолибералните мъдреци смятаха, че само да затегнат колана и инвестициите ще ги залеят като цунами. Е, не стана. Днес вдовицата България се опитва да емитира дълг при 6-7 на сто, но пак засечка. Утре ще преструктурира дълга при 8-9 на сто. Това е цената на глупостта, наречена "растеж чрез остеритет" - последното убежище на вдовицата. Световните хедж фондове вече откриха формулата на успеха - те следят какви ги върши България и залагат по обратния диагонал. Защото знаят, че тази държава винаги изтегля късата клечка. И всеки път се гордеем с това.