Вход

Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Божидар Краев се държи за главата, след като преди миг е пратил топката с пета към вратата на Унгария, но вратарят на гостите е отразил в корнер в продължението на първото полувреме при резултат 0:1. СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

България се сбогува с бляна за класиране на европейско първенство след 1:3 от Унгария в София.

Мечтата, че "лъвовете" може да стигнат до групата на смъртта на еврофиналите с участието на Германия, Франция и Португалия, бе убита от маджарите, които ще продължат с тяхната мисия да играят със суперсилите, при това с мачове в Будапеща.

България играеше добре и създаваше положения, но и пусна леки голове, а унгарците вкарваха сякаш от нищото, за да спечелят битката пред едва няколко хиляди зрители в дъжда над Националния стадион "Васил Левски". За последно България игра на финали на голямо първенство през 2004 г. в Португалия. Сега ще гледа по телевизията как унгарците приемат Исландия (победила 2:1 Румъния) във финалния плейоф.

Унгария излезе напред след корнер и гол с гърди на Вили Орбан в 16-ата мин.

Унгарците се радват след гола на Орбан за 1:0 в 16-ата мин от плейофа за класиране на европейско първенство. СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Отлични спасявания на унгарския страж задържаха преднината на гостите, а вместо закономерно да се стигне до равенство, веднага след старта на втората част Калмар вкара за 0:2.

За да бъде каръкът на българите пълен, след отсъдена от съдията Шимон Марчиняк дузпа, докато Тодор Неделев се готвеше да изпълни от бялата точка, системата ВАР показа, че нарушението е на границата на наказателното поле и 11-метровият наказателен удар бе отменен. А след шута на Краев от прекия свободен удар топката прелетя над гредата.

В 75-ата мин Николич вкара третия гол за гостите.

В 89-ата мин Георги Йомов отбеляза почетно за България - 1:3.

Галин Иванов лети към земята след съприкосновение с унгарски футболист.

България създаде първото опасно положение във 2-ата мин. Галин Иванов бе фаулиран. Тодор Неделев стреля, но над вратата.

В 16-ата мин след центриране от ъглов удар топката се отклони в гърдите на изпуснатия от Васил Божиков Орбан и влезе в мрежата зад Пламен Илиев. Редовността на попадението бе прегледана чрез системата ВАР, която потвърди - 0:1.

Голът за Унгария

Още с изпълнението на центъра "лъвовете" се хвърлиха в атака. Тодор Неделев отправи топовен шут, но летящата под гредата топка бе избутана в корнер от вратаря Гюлачи.

В 25-ата мин Божидар Краев бе намерен с дълъг пас, той свали топката с глава към Галин Иванов и последва удар от воле. Покрай вратата.

Галин Иванов обаче получи дръпване в бедрения мускул и се наложи да напусне терена, като бе заменен от Георги Йомов.

Българите продължиха да атакуват. В 38-ата мин Антон Недялков центрира отлично отляво. Тодор Неделев стреля с глава на задна греда към долния ъгъл на унгарската врата, но за късмет на гостите топката срещна долната част на крака на скочилия вратаря Гюлачи и не посети мрежата.

Изключителна българска атака в добавеното време на първата част като по чудо не завърши с гол-шедьовър. При скоростната акция Неделев изведе Сисиньо, който отправи веднага прострелно подаване към наказателното поле, Божидар Краев отигра с пета, но Гюлачи пак отклони топката и тя мина покрай гредата - само корнер вместо гол красавец и нов малшанс за "лъвовете".

Краев не може да повярва, че топката не е във вратата на Унгария.

Втората част стартира кошмарно за българите, преди изобщо да са си помислили да продължат със същия ентусиазъм от първото. Калмар стреля от пряк свободен удар от около 25 метра. Шутът му бе по земя, имаше и отклоняване от стената, но и вратарят Пламен Илиев не се намеси по най-добрия начин и видя как топката се оплита в мрежата зад гърба му - 0:2.

Унгарците празнуват, българите се държат за главите - топката е влязла за втори път в мрежата зад Пламен Илиев.

В 55-ата мин Божидар Краев се откъсна и бе повален от Адам Ланг, който получи жълт картон, а съдията отсъди дузпа. Неделев вече обмисляше къде ще стреля, когато ВАР се намеси и извади нарушението извън наказателното поле. Краев не намери целта от свободния удар.

Божидар Краев и Давид Шигер

Веднага след това Кирил Десподов се появи в игра вместо Карагарен.

В 71-ата мин Георги Йомов се завъртя покрай защитниците на Унгария и от ситуация с гръб към вратата си създаде възможност за изстрел. Топката профуча покрай целта.

Малко по-късно Десподов бе побутнат след нахлуване в наказателното поле, но и съдията, и ВАР бяха категорични - дузпа няма.

В 75-ата мин две унгарски резерви решиха окончателно мача. Хангя центрира отляво, а изпуснатият от защитата Николич вкара трети гол за Унгария.

В 89-ата мин след извеждащо подаване от Исмаил Иса Георги Йомов отбеляза почетното попадение за крайното 1:3.