Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Голмайсторът Гонсало Гедеш (№17) се радва на победното попадение.

Португалия спечели първия в историята турнир Лига на нациите и грабна втора поредна купа в Европа, побеждавайки на финала Холандия с 1:0.

Преди три години Роналдо и компания сензационно триумфира и в европейското първенство във Франция, побеждавайки във финала домакините със същия резултат, но след продължения.

Победния гол на “Ещадио до Драгао” вкара нападателят на “Валенсия” Гонсало Гедеш в 60-ата минута.

Първото полувреме завърши без голове, като инициативата определено бе на страната на домакините.

Те създадоха няколко добри положения за гол, но ударите им или минаха край гредите, или вратарят Силесен избираше перфектна позиция.

Веднага след подновяването на играта холандците опитаха контраофанзива и за малко да успеят.

Веднъж португалците сами си забъркаха голово положение, преди да успеят да избият топката в корнер, но при втория случай Мемфис Дейпай беше длъже да вкара.

Десетката на “лалетата” обаче от почти перфектна позиция прати с глава топката точно там, където я чакаше вратарят Руи Патрисио.

Холандският треньор Роналд Куман тъкмо реши да освежи играта в 60-ата минута, пускайки Дони ван де Бек на мястото на уморения вече Бергвайн, когато португалците нанесоха своя удар.

При една бърза атака Бернардо Силва пусна към Гонсало Гедеш, той направи финт надясно, за да си нагласи топката и с нисък плътен удар я прати в десния ъгъл на Силесен. Вратарят успя да я закачи, но не и да спаси гола.

Холандците се втурнаха да изравняват, домакините ги задебнаха на контратаки, не пропускайки да паднат в наказателното поле с надежда за дузпа.

Такава не получиха, което попречи на Кристиано Роналдо да прибави още някой друг гол към сметката си, но и трите вм първия мач срещу Швейцария му стигнаха за златната статуетка във вид на йероглиф, която получава голмайсторът на финалния турнир.

В мача за третото място след нулеви 120 минути на “Ещадио Дом Алфонсо Енрикеш” в Гимараеш Англия надви с 6:5 дузпи Швейцария.

ПОРТУГАЛИЯ - ХОЛАНДИЯ 1:0 (0:0). Голмайстор: Гонсало Гедеш (60). Съдия: Алберто Ундиано Майенко. Жълт картон: Дензел Дъмфрис.

Португалия (1-4-3-3-): Руи Патрисио, Нелсон Семедо, Рубен Диаш (90+3-Данило), Жозе Фонте, Рафаел Герейро, Данило, Уилям Карвальо, Бруно Фернандеш (82-Жоао Моутиньо), Кристиано Роналдо, Гонсало Гедеш (75-Рафа Силва), Бернардо Силва.

Холандия (1-4-3-2-1): Яспер Силесен, Дензел Дъмфрис, Матайс де Лихт, Вирхил ван Дайк, Дейли Блинд, Мартен де Рун (82-Люк де Йонк), Френки де Йонг, Джорджиньо Вайналдум, Стивен Бергвайн (60-Дони ван де Бек), Райън Бабел (46-Куинси Промес), Мемфис Депай.