Вход

Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Франция победи в инфарктен мач Румъния с 2:1, откривайки европейското първенство.

Голът, който донесе трите точки на домакините вкара по прекрасен начин Дмитри Пайе чак в 89-ата минута от мача. Преди това Оливие Жиру откри с глава в 57-ата минута, а Богдан Станку изравни от дузпа в 65-ата.

Преди почивката французите бяха по-активни, но още в четвъртата минута румънците можеха да поведат.

Пропускът на Станку през първото полувреме

След корнер топката отскочи към далечната гледа, където връхлитащия Станку би в упор. Вратарят на домакините Йорис обаче бе заел добра позиция и изби с гърди.

В 10-ата минута французите отвърнаха на удара. Дмитри Пайе центрира в малкото наказателно поле и там Оливие Жиру демонстрира защо само нефутболно решение може да му даде номера и титулярното място на Бензема в отбора - би покрай вратата от изключително удобна позиция.

Французинът Гризман бие в гредата при 0:0.

След още 4 минути Гризман улучи лявата греда на румънския вратар Татарушану с глава след неловко изчистване от защитник. Пак острието на “Атлетико” (Мадрид) можеше да открие резултата в 37-ата минута след пробив и подаване отново на Пайе, но топката мина ниско покрай гредата.

В последните секунди на първото полувреме Жиру повтори упражнението от 10-ата минута, но би над гредата.

И второто полувреме започна с уникален пропуск на румънците, при това пак на Станку. Френската защита не успя да се дръпне за засада, нападателят имаше време да укроти топката на гърди и спокойно да стреля във вратата. За съжаление на облечената в жълто част от публиката - встрани.

Жиру се ядосва на поредния си пропуск.

В 51-ата минута Жиру за малко да се реваншира, като от трудно положение прати топката във вратаря Татарушану. Това бе и първия изстрел в очертанията за домакините в мача.

Скоро след това отново блесна най-добрият от фронцузите - Дмитри Пайе. Първо постави топката на крака на Пол Погба, който от двайсетина метра изстреля истинска бомба в тялото на Татарушану. След това халфът на “Уест Хем” центрира в малкото наказателно поле, където румънският вратар излезе непохватно и - невероятно, но факт - Оливие Жиру вкара с глава за 1:0.

Деветката на Французите се радва на първия гол на Евро 2016.

Радостта на домакините не трая дълго. Обявеният от Лотар Матеус в анализ преди мача за ахилесова пета на френския отбор Патрис Евра срита грозно Николае Станчу и почти адашът му Богдан Станку безпощадно реализира отсъдената от Виктор Касай дузпа.

Евра спъва Станчу за дузпата

Съдията Касай посочва бялата точка.

Богдан Станку изравнява за 1:1.

В последния четвърт час от мача румънците изглеждаха по-свежи, макар да не стигнаха до истинско голово положение. Френският треньор Дидие Дешан се опита да оправи нещата с включването на бързите младоци Марсиал и Коман, но топката рядко стигаше до тях. Наложи се Дмитри Пайет да демонстрира гениалността си и с феноменален удар от 22 метра в 89-ата минута да реши всичко в мача.

Героят на мача Пайе вкарва решителния гол.

Франция - Румъния 2:1 (0:0). Голмайстори: Оливие Жиру (57), Пайе (89); Богдан Станку (65-дузпа). Съдия: Виктор Касай (Унгария). Жълти картони: Оливие Жиру; Влад Кирикеш, Разван Рац, Адриан Попа.

Франция: Уго Йорис, Бакари Саня, Лоран Косчиелни, Адил Рами, Патрис Евра, Нголо Канте, Блез Матюиди, Пол Погба (77-Антони Марсиал), Антоан Гризман (66-Кингсли Коман), Дмитри Пайе (90+1-Муса Сисоко), Оливие Жиру.

Румъния: Кристиан Татарушану, Кристиан Сапунару, Драгош Григоре, Влад Кирикеш, Разван Рац, Овидиу Хобан, Михал Пинтили, Николае Станчу (72-Александру Чипчиу), Адриан Попа (82-Габриел Торже), Богдан Станку, Флорин Андоне (61-Денис Алибек).