11 хил. лв. на час струва участието на военен хеликоптер в гасенето на пожари
"Нашият полигон в Сливница не е източник на големия пожар в района. При нас всичко, което се прави, се документира. Оказваме пълно съдействие на разследващите и ще им предоставим всички документи. Пожарът е на 3 км от мястото, където се провеждат мероприятията на военните. Нашите хора първи са се отзовали на помощ." Това каза военният министър Атанас Запрянов по повод съмненията, че пожарът, който гори дни наред е възникнал при стрелби на военните. Припомни, че само вчера е имало 200 пожара в страната. "Ние нямаме толкова полигона, за да ги запалим", каза още Запрянов и призова гражданите за бдителност и внимание да не се допуска възникването на пожари.
Обясни, че 6 военни хеликоптера са в готовност, а три от тях участват в гасенето на горските пожари у нас. 11 хил. лв. на час пък струвало участието на един вертолет в такава акция.
Министърът на отбраната участва в ритуал по тържествено посрещане на военно формирование, което се завърна от участие в Силите на оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) в Благоевград. Поздрави завърналите се наши военни с достойното изпълнение на задачите по време на мисията.
Военното формирование от Въоръжените сили на Република България, участвало в Силите на оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR), е в състав механизирана рота и логистична група от Сухопътните войски и медицински пункт от Военномедицинска академия. То беше дислоцирано в база „Виладжио - Италия" и в рамките на 3 месеца изпълнява задачи по трета мисия на въоръжените сили в зоната на отговорност на KFOR. Формированието бе в състав от 94 военнослужещи, комплектувани с оръжие, техника и материални ресурси. Командир на механизираната рота бе старши лейтенант Иван Истилиянов Дуков от 3-то бригадно командване от Сухопътните войски.
Сред изпълняваните задачи в централната и северната част на зоната за отговорност на КФОР са: патрулиране (самостоятелно и съвместно с местните органи на реда); наблюдение и разузнаване; устройване на временни и постоянни контролни постове; охрана на обекти; противодействие и контрол на масови безредици; поддържане на сили за бързо реагиране при възникнали заплахи (QRF) и др.
Формированието изпълнява задачи в състава на 2-ри многонационален батальон от Силите на оперативния резерв на KFOR, чиито щаб за първи път се формира, оборудва и осигурява от българска страна, под ръководството на български командир. Щабът на батальона и модулът за неговото осигуряване продължават изпълнението на задачите в зоната на отговорност на KFOR до октомври.