Д-р Цветеслава Гълъбова: Хората с психични проблеми заслужат точно толкова подкрепа и любов, колкото и хората с физически проблеми
Грижата за психично болните с човешко лице
В психиатричната болница „Св. Иван Рилски“ гр. Н. Искър се реализира проект за противопожарна защита с подкрепата на Филип Морис България. „Пожарна Отговорност“ ЕООД инсталира модерна пожароизвестителна система, състояща се от 52 оптични датчика в помещенията на болницата и две пожароизвестителни табла зна разположение на персонала за осигуряване на бърза реакция, а „Аглика Трейд“ ООД произведоха и доставиха 100 спални комплекта от негорим текстил.
Разговаряме с д-р Цветеслава Гълъбова – основен двигател на проекта, директор на болницата и активен застъпник за промени в системата на психиатричната помощ, чиято мисия е да осигури по-добри и достойни условия за хората с тежки психични заболявания.
- Д-р Гълъбова, бихте ли споделила как се осъществи проектът за инсталиране на пожароизвестителна система в болницата?
- Нуждата се породи от реалността – от опасността от загуба на човешки животи. В психиатричните болници в последните години официално са регистрирани шест трагични случая, свързани с пожари, предизвикани от цигари. Това тревожи нас психиатрите, но и обществото като цяло. Вярвах, че трябва да се намери разумен подход да се намали риска за нашите пациенти. А когато съм убедена в нещо, винаги действам.
Ние, професионалистите знаем, от дългогодишната си практика, че в психиатричните стационари пълният контрол за спазване на забраната за тютюнопушете от пациентите е изключително трудно, даже - почти невъзможно. Причините са комплексни, а рискът от възникване на пожари постоянен. Това се дължи най-вече на факта, че хората с тежка психична болест в над 80% от случаите имат и зависимост към никотин – а оттук и високият процент на тютюнопушене сред тази уязвима група. След разговор с екипа на Филип Морис България, те ни предложиха решение, с което да се намалят рисковете от трагични инциденти като финансират инсталация за пожароизвестителна система с всички необходими компоненти, обучение на персонала, както и негорими спални комплекти. И така стартирахме проекта, към който се присъединиха с готовност и изпълнителите - „Пожарна Отговорност“ ЕООД и „Агрика Трейд“ ООД.
- Какви компоненти и оборудване има системата и как се извърши инсталацията?
- Системата е безжична с 52 оптични датчика в помещенията на двете остри отделения на сградата, в коридорите и общите помещения, и табла за сигнализация в стаите за персонала на всеки от етажите. Безжичният вид на датчиците е особено важен за безопасността на болните, за да няма кабели в помещенията. Целият екип – лекари, сестри и санитари бяха обучени, за да имат увереност за възможността за бърза реакция в критични ситуации.
- Вие съобщихте в социалните мрежи за току що предотвратен инцидент благодарение на задействане на алармената инстарация. Може ли да разкажете повече?
- Действително, само дни след поставянето и тестването на инсталацията, и след като си разменихме благодарности и получихме пожелания от нашите партньори „никога да не се налага да се задейства, но все пак е добре, че я има“, алармата се задейства. Перосоналът на смяна реагира в режим на спешност и благодарение на това успяхме да предотватим реален инцидент от възникващ пожар в една от стаите на мъжкото отделение. Персоналът реагира в реална кризисна ситуация, преди да се случи най-лошото. Благодарение на реализирания проект, вярвам, че нашите пациенти са по-добре защитени, а персоналът по-спокоен. На практика видяхме, че рискът от трагични случаи от възникване на пожари беше предотвратен. Това ни дава увереност, че сме направили нещо истински смислено и полезно.
- Споменахте, че нивото на тютюнопушенето сред пациентите с психични заболявания е високо. Но какви мерки могат да се предприемат в посока отказване или контролиране на този навик?
- Тютюнопушенето сред хората с тежки психични заболявания достига до 80% - над два пъти по-високо отколкото сред общото население. Това не е български феномен, а е характерно за хората със сериозни психични проблеми в целия свят. За нас психиатрите това е известно като „коморбидност“ и е реално терапевтично предизвикателство.
Тежките психични заболявания, най-често психозите често биват съпровождани от нуждата от допълнителни стимуланти, поради което много лесно се развива зависимостта към никотина. Никотинът влияе върху допаминовите рецептори и увеличава освобождаването на допамин, което е свързано с позитивни преживявания, подобряване на насторението и концентрацията, а по друг механизъм облекчава негативните симтоми като апатия и когнитивен дефицит. За много пациенти цигарата не е просто навик, от който лесно могат да се откажат, а е сложен био-психо-социален феномен. И точно затова отказът от тютюн или никотин е труден, а при хората с тежки психични заболявания е значително по-труден, отколкото сред общата популация.
Предизвикателството идва от факта, че тютюнопушето е свързано с други хронични заболявания – белодробни, сърдечносъдови, ракови, метаболитни, но съветването или налагането на забрани не работят пълноценно. Ние сме с ясното знание за законовата забрана за тютюнопушене, но пълното й спазване е изключително трудно. Не просто е труден контролът поради недостиг на персонал, а особено поради факта, че има специфични състояния на пациентите, при които всеки опит за налагане на забрана за пушене, може да има и негативен ефект върху тяхното психично състояние. Затова заложихме на технически решения, които не налагат промяна в поведението на болните, а осигуряват защита, независимо от него.
- Вие дълго време се борихте за преместването на болницата от Нови Искър в София и проектът за цялостен ремонт на сграда в София беше подкрепен финансово от държавата и анонсиран, че стартира. Очаквате ли да се осъществи скоро? И в този случай не беше ли по-удачно да се изгради новата противопожарна система на новото място?
- Надявам се новата сграда да бъде готова възможно най-скоро, като в проекта за нея е предвидена противопожарна система. Изграждането на инсталацията в сградата в Нови Искър обаче е толкова важна за пациените и за персонала, колкото и наличието на такава в бъдещата нова сграда или във всяка друга психиатрична болница.
Всеки един ден на сигурност и по-добра защита за безопасността на нашите пациенти ,тук и сега, е от значение. Нямам никакво съмнение, че сме направили най-доброто за хората, за които се грижим и лекуваме тук, поемайки отговорността за тяхната сигурност. Всеки от тях от ден първи, в който постъпва при нас, заслужава грижа, внимание и запазване на достойнството – особено за онези, които често не могат да се справят и борят сами за него. Доказателство е и инидентът от /вчера/, при който предотвратихме трагедия, може би и спасихме човешки живот, благодарение на задействалата се аларма за пожар в едно от помещенията. Пациентите ни са уязвими, но това не означава, че трябва да се примиряваме с риска, на който са изложени във всеки един момент и наш дълг е да направим всичко възможно, за да го намалим. Това е моята споделена кауза – вярата и действието да правим средата по-човешка.
- Какво е отношението Ви към корпоративната подкрепа по принцип, а в случая към компанията Филип Морис?
- Всеки може да се информира и да проследи как екипът на Филип Морис България от години осъществява редица проекти и програми в подкрепа на различни социално значими каузи в България, без големи фойерверки - уважавам този подход. Те са пример за отговорен бизнес и устойчиво развитие, но не само пожелателно на книга, а с реални действия. Екипът на компанията повярва в каузата и се захвана с реални действия. В нашият общ проект те не просто дариха средства, а вникнаха в проблема, проучиха възможностите, предложиха решение, намериха още партньори и ето го - реализиран. Когато има отдаденост и действия за добра социална кауза, всякакви съмнения и скептицизъм са безпочвени. Убедена съм, че такива партньорства в социално значими проекти дават смисъл за хората и носят реална полза.