Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Епископ Сионий преобрази Бачковския манастир с идеи от Атон и Йерусалим

Дворът на Бачковския манастир е подреден, изградени са кашпи и в тях са засадени кипариси. СНИМКИ: АВТОРЪТ
Дворът на Бачковския манастир е подреден, изградени са кашпи и в тях са засадени кипариси. СНИМКИ: АВТОРЪТ
  • Екзотични растения от свeти места превърнаха двора на обителта в Божи рай
  • Някогашната огромна изба с буркани и провизии сега е модерна зала за изложби

"Неузнаваем е. Толкова подреден никога на е бил. Личи, че грижлива ръка има тук."

Това повтарят богомолци, когато прекрачат в Бачковския манастир. Той наистина е преобразен, като

умело е запазена архитектурата и атмосферата му

На мястото на някогашния кичозен шадраван в двора, направен по прищевките на отзования игумен Борис, са изградени каменни кашпи и в тях са засадени кипариси. Чардаците са украсени с десетки висящи саксии с цветя. Навсякъде блести от чистота.

"Коренно е преобразен манастирът. Всички покриви са ремонтирани, игуменарницата е изографисана, непрекъснато се прави нещо", казва служителка на светата обител.

Майстори доизпипват библиотеката, която е в източното крило на първия етаж.

"Тя е направена в чест на свети Патриарх Евтимий, чиито мощи се съхраняват тук. Включена е в един по-голям комплекс, който се нарича българо-грузински. В нея има зала, посветена на основателите на манастира братята Бакуриани - грузински военачалници на византийска служба", обясни пред "24 часа" игуменът на манастира епископ Сионий.

Преди 6 години той застана начело на втората по големина обител у нас, като доскоро ръководеше и Троянския манастир.  

Сионий, епископ на Бачковския манастир СНИМКА: АРХИВ
Сионий, епископ на Бачковския манастир СНИМКА: АРХИВ

"Заедно с братството и много дарители се опитваме да направим обителта удобна

за поклонничество, която да оставя у посетителите чувство на спокойствие и благословение. Стремим се стилово всичко да бъде запазено и това, което се прави, да се вписва в общата архитектура и дух.

Имаме големи примери от манастирите в Света гора и тези в Йерусалим и Палестина. Неща, които са добри примери и ние ги ползваме", обясни игуменът.

"Къде е манастирската маза", питат поклонници, виждайки, че мястото, където десетилетия наред се съхраняваха провизии, сега е превърнато в конферентни и изложбени зали. Няма и следа от някогашните рафтове с компоти, конфитюри, лютеници, туршии.

"Това бяха огромни складови помещения, които са имали смисъл, когато манастирът е съхранявал запаси за цялата година. Тази практика вече е безсмислена, тъй като битът и животът в обителта е съвсем различен", отговори игуменът. 

До храма “Света Богородица” виреят маслинови дървета.
До храма “Света Богородица” виреят маслинови дървета.

Помещенията са преустроени в зали за различни мероприятия. В тях се провеждат изложби на християнското изкуство, както и други събития, съобразени с даденостите на манастира. През август

в тези зали се прави годишният иконографски събор

През останалото време вървят прожекции с кратки филмчета за манастира, които са на български и на английски. Поклонниците могат да седнат и да се запознаят с историята на обителта. Има и филмчета за деца, които ги въвеждат в православието.

Бачковският манастир е от най-старите в Европа. Основан е през XI век и е наследник на друга по-стара обител от VIII век. Тази стара велика лавра на българска Тракия е духовно пристанище на вярата. В нея се съхранява както чудотворната икона на Богородица, така и мощите на свети Патриарх Евтимий.

В залите на мястото на манастирската маза умело са интегрирани съвременни технологии, които в никакъв случай не се бият с архитектурата.

"От години съм впечатляван от европейските паметници на вярата и тяхното художествено осветление. Направихме го и в Бачково. Използвахме специалист, който чрез светлина  подчерта най-важните елементи. А лампите са LED и са икономични", каза епископ Сионий. 

Някогашната манастирска маза е превърната в зала за изложби и конференции с мултимедия .
Някогашната манастирска маза е превърната в зала за изложби и конференции с мултимедия .

Покривите в голямата си част са ремонтирани. Това е огромна площ.

"В Троянския манастир, който е покрит с каменни плочи и е единствен такъв у нас, сме ремонтирали 9000 кв. метра. В Бачково площта е повече", сравнява игуменът.

Новостите в обителта не свършват дотук. Дворът е обогатен с екзотични растения. Богомолци се снимат пред градината с огромни кактуси. Те наподобяват на тези в Балчик.

"Повечето растения са донесени от значими и важни за нас места. Кактусите са от Света гора, взети са от манастира "Ксенофонт".

В южния двор палмите са донесени от родното място на свети Николай

- град Мир, област Ликия в Централна Турция. Има засадени и бананови дървета. А пред храма "Света Богородица" виреят маслини. 

Те заедно с кипарисите са ни подарени от различни хора. Всичко, засадено в двора, има своето богословско значение. Обителта с нейните църкви, дворове и свещени места трябва да наподобява на Божия рай", казва епископ Сионий.

В южния двор има каменна чешма, издигната в памет на Славена от брат Васил Апостолов, секретар на манастира.

Момичето остана завинаги на 19 години. Отиде си с още 4-ма младежи на 20 април 2008-а. Тогава те се прибирали с лека кола от Пловдив към Асеновград, когато по средата на пътя микробус се блъска челно в тях.

Газовата бутилка в автомобила избухва и младежите в него изгарят живи. Загиват също и водачът на буса и спътникът му. Братът на Славена вдигна чешма, за да може,  който пие вода от нея, да споменава сестра му.

Бачковският манастир има и 7 параклиса

Те също са реставрирани и напълно благоукрасени.
Как е съвместявал грижите за два манастира едновременно, питаме дядо Сионий.

"С Божията помощ, с подкрепата на Света Богородица и с труда на братята и множеството наши ктитори и дарители", отговаря той.

Богомолки се дивят на огромните кактуси, донесени от манастира "Ксенофонт" в Света гора.
Богомолки се дивят на огромните кактуси, донесени от манастира "Ксенофонт" в Света гора.

Видео

Коментари