Службите ни да спират хибридните атаки от Русия, а не да чакаме Грозев
В събота разследващият журналист Христо Грозев и руският му колега Роман Доброхотов публикуваха в сайта "Инсайдър" поредно разследване за руското разузнаване. Този път то беше насочено към поделение 29-155 на ГРУ. Часове преди това Грозев обяви, че черното поделение 29-155 освен с убийства се занимавало и с дезинформация, тоест пускане в медийното пространство на лъжи. По тази линия според тях била свързана работата на журналистката Диляна Гайтаджиева.
Според политическият анализатор Слави Василев твърденията им били срамни. Как разбрали информацията - като проникнали в незащитени сървъри на ГРУ. Не съм специалист по киберсигурнопст, но ми се струва неправдоподобно. Мислите ли, че сървърите на ГРУ са незащитени? Въз основа на едни твърдения на едни хора, които са недоказани, да се анатемосва български журналист, който е направил сериозни разследвания за български оръжия в Сирия, ми се струва нерелевантно, каза още Слави Василев по Нова тв.
Доколкото знам това разследване е било в редица държави. Аз се чух с нея вчера - разказа ми как ходила в Алепо в Сирия, как сама стигнала до следата, ползване на дипломатически полети оръжието да се изнася от България. Тя звучеше откровена. Това, което тези в Лондон говорят, е клевета, допълни още той.
Хубаво е, че стана тази работа и тя трябва да почне да става, и то тъкмо сред журналистите, каза от своя страна Георги Лозанов. Като се види какво говорят, ще стане ясно, че те няма как да го казват на база на собствената си убеденост. Няма как някой да е убеден, че режимът в Москва е по-добър от демокрацията. Това е купена или предизвикана позиция. И тези, които позициите им са мотивирани от руското разузнаване, естествено трябва да подлежат на санкция, каза още той.
Лозанов припомни, че Грозев направил достатъчно авторитетно впечатление с филма си за Алексей Навални. Склонен съм да смятам, че той не бил злоупотребил с името си, каза още той и заяви, че проблемът е с работата на службите. Преди извадихме 70 шпиони от България, след това абсолютно мълчание. От 70 отново на нула. Хибридната война, която Русия води срещу Запада, не е спирала, каза още той.
Основната работа на нашите служби е да спрат хибридни атаки на Русия, а не да чакаме Грозев от време на време да се произнася от чужда държава, допълни Лозанов.
Искам да ви кажа до каква степен липсата на професионализъм ръководи политическия процес в България - каза Слави Василев - когато Кирил Петков изгони почти целия състав на руското посолство, сред тези хора, които изгонихме, имахме наш агент вътре, който естествено докладва на американските служби. Според Слави Василев руското влияние в България е надуто и надценено, за да може част от политическата класа да има смисъл за своето съществуване.