Агресията на младите днес е по-враждебна, цели повече болка и унижение
- Вече ще започне да лъсва истината - а тя е, че има много некадърни кадри, хора недостойни, без авторитет в МВР, казва психологът
- От 2014-а почувствах нахлуването на хора с различен морал от съществуващия тогава
Винаги е имало недоволство, напреженията по странен начин рефлектират върху обществото. Преди години избухна спонтанно недоволство за убития Пепи Терзийски, но тогава хората бяха по-бедни. Сегашните недоволства са заради провала на социалните ни отношения. Когато институциите показват незаинтересованост, недоволствата стават персонални - срещу болницата, срещу полицията и др., коментира психологът Росен Йорданов пред БНТ.
Според него има процес на разпад на отношенията между хората, който се случи след пандемията.
"В политиката е същият разпад - роене на партии, многото избори, това се отразява и във връзките, и в човешките отношения.
В Хасково беше тъжно да установя, че точно там се случва едно тежко престъпление. Навремето работехме страхотно там. Но това, което преди дни демонстрира шефът на полицията, доведе до недоволство - тази дирекция винаги е била интересна за политиците.
За първи път виждам в подобен вид сграда на МВР и такава атака срещу сграда на МВР. Но хората трябва да имат усещането, че институциите са ангажирани с техния проблем и го правят с мобилизация и отговорност.
До 2013-2014 г. имаше респект към служителите на МВР, от 2014-а почувствах нахлуването на хора с различен морал от съществуващия тогава", заяви психологът. Той отбеляза, че сега за първи път работещите в тази система не могат да се оплакват от заплатите си и трябва вече да има обществена взискателност.
"Колеги, прибирайте се" беше силен политически пиар. Случаят в Хасково обаче не е - шефът там постъпи изключително непрофесионално.
Вече ще започне да лъсва истината - а тя е, че има много некадърни кадри, хора недостойни, без авторитет.
По-добре е да има разделение на професионални и политически лица в МВР. Адмирирам, че в момента начело на ведомството е политическо лице, важно е кой е главният секретар. Пътеката е: първо напускаш, минаваш през политиката, после се връщаш. Трябва да се носи персонална отговорност. Сега в системата на МВР има кадрови колапс", допълни Росен Йорданов.
Според него създаването на тийнейджърски групи с хулигански прояви е деструктивна форма на себеутвърждаване.
"Това е форма за идентичност в световен мащаб за бърза слава. Има разлика от насилието в моето детство и това, което е сега. Агресията на младите днес е по-враждебна - насочена към повече болка и страдание, агресивните актове целят да унижат. Но и родителите сме виновни - враждуваме на малки групички, трябва да се научим да не го правим. А иначе преди 20-30-40 години София беше по-опасна, сега е сигурен свят", каза психологът Росен Йорданов.