Томислав Дончев за шефа на ДАНС: Като портиер ли да работи?
До края на годината ще получим и второ, и трето плащане по ПВУ, уверява вицепремиерът
Потвърждение за край на кариерата в службите на председателя на Държавната агенция по национална сигурност Пламен Тончев дойде от вицепремиера и зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев.
Както "24 часа" пръв съобщи в петък, шефът на ДАНС е предложен от ГЕРБ да оглави комисията по досиетата, а първоначалната номинация за поста - бившият конституционен съдия Константин Пенчев, да му е зам.-председател. Мандатите на настоящия състав на комисията изтекоха отдавна, в плановете на депутатите е след обновяването й тя постепенно да се преобразува в институт по национална памет, както в повечето други бивши соцдържави.
"Защото има опит безспорен. Не е ярко политически обагрен. Мисля, че би бил добра кандидатура. Но подтекстът на въпроса ви – бившият председател на ДАНС, след като приключи кариерата си в службите, като какъв трябва да работи – като портиер ли? Естествено продължение на професионалните му занимания. Само сменя времето. Той ще се занимава основно с миналото, а не с настоящето. Няма нова номинация. Обсъждания вървят всякакви и непрекъснато. Шефове на службите стават и посланици, стават и консули. Това са хора с изключително голям опит, който в конкретния случай може да бъде използван по подходящ начин. Не виждам нищо учудващо", коментира Дончев.
Планирам в рамките на годината страната ни да получи и второ, и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. През първите осем месеца от 2026 г. трябва да получим останалите шест плащания. Това заяви още вицепремиерът Томислав Дончев.
„Българското правителство има добра комуникация и координация с Европейската комисия, което е много важно", подчерта еврокомисарят Екатерина Захариева, съобщи БГНЕС.