Премиерът даде 10 дни системата BG-ALERT да заработи, след това няма прошка
Сарафов също поиска проверка дали се обменя информация между държавните и местните органи
Системата BG-ALERT, която трябва да ни предупреждава при бедствия, отново не сработи по време на наводненията в Монтанско преди няколко дни. Това ядоса премиера Росен Желязков и в сряда той даде 10 дни на министерствата и ведомствата да отстранят неизправностите.
При последните наводнения се оказа, че кметските администрации в Хайредин и Бойчиновци са
нямали обучени хора, които да работят с предупредителната система
За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради ведомствени или други съображения не сработват, когато им е времето, мястото и поводът да сработват, гневен бе Желязков.
Вътрешният министър Даниел Митов не присъстваше на заседанието на Министерския съвет и премиерът се обърна към шефа на “Пожарна безопасност и защита на населението” Александър Джартов с думите:
“Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира която и да е система и всеки да си пази информацията за себе си. И няма как една система, която е изградена, да се окаже, че определени хора не са минали на обучение да работят с нея. Това не може да е извинение нито пред кметове, нито от областни управители, нито от отговорни лица, които са ангажирани с функционирането. Десет дни, колеги, след това няма прошка!
Г-н Джартов, предайте на министъра!”
По-рано пък със системата се зае и изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, който сезира вътрешния министър за извършването на проверки за функционирането на BG-ALERТ.
В писмото му се напомня, че през последните години България е била засегната от редица бедствия - наводнения, екстремни температури, бури, пожари и др., които са отнели човешки животи и са нанесли значителни щети. “Предвид зачестилите земетресения в съседна Турция в района на Мраморно море, усетени и на територията на нашата страна, сред нашето общество се изразява тревога от състоянието и функционирането на системата BG-ALERT”, пише Сарафов.
И иска проверка на координацията, диалога и споделянето на информация между компетентните държавни и местни органи. “При наличието на данни за извършени престъпления евентуално
виновните лица ще бъдат привлечени към наказателна отговорност”,
предупреждава прокуратурата.
За пръв път системата бе задействана в реални условия на 25 юли, когато се взриви складът за фойерверки край с. Гара Елин Пелин. Бе включена около час след първия гърмеж и отново при силна експлозия 30 минути след първата тревога. На 30 юли системата бе използвана за 3-и път при пожара край с. Кърпелево.
Преди това избухна недоволство при пожарите в община Болярово в началото на юли - хората от Ветрен, чиито къщи изгоряха, питаха защо не е включена. Оказа се, че никой от местната управа не е искал, а и в района нямало покритие на телекомите.
На 17 октомври пък пожарната имаше проби на системата, при които се оказа, че тестовете на BG-ALERT са изключени фабрично от настройките на повечето смартфони. Затова почти никой тогава не получи известие.