Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Мащабният срив на тока ще струва на Испания поне 1 милиард евро

Метрата в редица големи градове спряха работа, което доведе до хаос - хиляди се оказаха в капан под земята, а на станциите имаше огромни струпвания от хора. СНИМКА: РОЙТЕРС
Метрата в редица големи градове спряха работа, което доведе до хаос - хиляди се оказаха в капан под земята, а на станциите имаше огромни струпвания от хора. СНИМКА: РОЙТЕРС

Критици твърдят, че внедряването на възобновяема енергия е виновно за аварията

Испанските власти бяха обвинени в прикриване на информация за мащабното прекъсване на тока в понеделник, което остави на тъмно цяла Испания, Португалия, както и части от Франция, съобщи “Дейли мейл”.

“Никой не смее да разкрие причините за пълното спиране на електрозахранването в Испания”, пишат местни медии. Недоволни граждани упрекнаха правителството, че все още не е дало пълно обяснение за аварията, която внесе хаос на целия Иберийски полуостров.

“Добре дошли в третия свят на Педро Санчес”

и други подобни критики по адрес на премиера заляха социалните мрежи, като към вълната от упреци се включиха и представители на опозицията. Санчес си навлече недоволство и като се опита да се разграничи от националния оператор Red Electrica. Това е частна компания, заяви той. Лидерът на социалистите по-рано обясни, че за пет секунди Испания е изгубила 15 гигавата електроенергия - 60% от националното потребление, а също така благодари на Франция и Мароко, че са осигурили ток на страната.

Журналистът Давид Аландете смята, че липсата на прозрачност “е продиктувана най-вероятно от политическа изгода”. Той обясни, че “в продължение на години внедряването на възобновяема енергия е било приоритет, без да се обръща внимание на поддръжката на инфраструктурата или да се решават проблемите с междусистемните връзки”.

За този проблем заговориха и енергийни експерти. Смята се, че интеграцията на зелената енергия е възможен виновник за спирането на тока, тъй като тя причинява значителни колебания в нивата на напрежение. Твърди се, че електропреносните мрежи в Испания са станали по-нестабилни, след като за първи път заработиха изцяло на възобновяеми източници на 16 април.

“Колкото повече вятърна и слънчева енергия има в мрежата, толкова по-нестабилна става тя и затова е по-трудно да се управляват неизправностите”, обясни енергийната консултантка Катрин Портър. По думите ѝ “има вероятност голямото количество слънчева енергия в системата да е създало условия за това широко разпространено прекъсване на електрозахранването или поне да го е влошило много”.

Във вторник шефът на Red Electrica Едуардо Прието призна, че слънчевата енергия може да е виновна за спирането на тока, но “е рано да се каже със сигурност”. Той обясни, че системата е била засегната от рязка загуба на електроенергия в Югозападна Испания, която е предизвикала нестабилност и е довела до изключването ѝ от френската мрежа.

Малко след като Португалия угасна в понеделник, националният оператор на електропреносната мрежа REN заяви, че отговорно за прекъсването на тока е

“рядко атмосферно явление”

Оттам обясниха, че екстремните промени в температурата по мрежата са предизвикали “аномални колебания” на електропроводите с високо напрежение, като те са започнали в Испания и са се разпространили към Португалия.

Становището на REN обаче не хвърля повече светлина върху проблема, като дори и експертите казват, че не са напълно наясно какво всъщност е искала да обясни компанията. Проф. Виктор Бекера - специалист в сферата на електроенергийните системи, предполага, че става дума за екстремен вятър, създаден от температурните колебания.

По думите на професора силни ветрове биха могли да предизвикат разклащане на кабелите, което е известно като “галопиране”. “Това би могло да доведе до потенциална механична повреда, като скъсване на проводници, къси съединения или повреда на ключова инфраструктура като предавателни кули”, допълни той.

Каквато и да е причината, едно е сигурно - мащабното прекъсване на тока със сигурност е струвало скъпо на редица сектори. Въпреки че все още е рано да се оценят с точност последиците, бизнес консултанти посочват, че икономическите щети вероятно са поне 1 млрд. евро за Испания.

Испанският БВП е приблизително 4,1 милиарда евро на ден. 14% (около 575 млн.) от него идват от промишлеността, която беше пряко засегната, тъй като без електричество цялото производство трябваше да бъде преустановено. Други 12% идват от услуги - това са около 500 млн. евро. Това прави общо над 1 млрд. евро косвени разходи, но крайната сума вероятно ще е по-голяма.

Екатерина Генова: Само в хотел можеше да си заредим телефоните

Мадрид отново е пълен с хора. Не е като в понеделник да са само по улиците, всички са в музеите, по работните места, ресторантите, автобусите. Това разказа пред “24 часа” журналистката Екатерина Генова, която е била в Мадрид по време на масовия срив на тока в Испания. Тя допълни, че заради извънредната ситуация полицията остава навсякъде.

Аварията заварва Генова, докато е в музея “Прадо”, като оттам помолили посетителите да го напуснат. “Никой не беше уплашен, всички бяхме изненадани какво се случва, защото версиите бяха най-различни - от хакерска или руска атака до това, че има някакво извънредно метеорологично явление”, добавя още тя.

По думите ѝ в деня на аварията нямало никакви комуникации с изключение на хотелите, които имат добри генератори. Само там можело да си зареждат телефоните. Генова разказва и за огромни опашки пред банкоматите, защото малкото места за хранене, които работели, не приемали карти, а само кеш.

Видео

Коментари