Кой е Овчарят, социалният диригент?
Един основен и неразрешим въпрос тегне над цялата ваксинационна дискусия. Или дискусионна вакханалия, може би?
А той е:
Всъщност, кой отговаря за живота на индивида? Онзи единствен, неповторим дар, наречен живот, който своеволно и своевременно може да бъде, разбира се, превърнат в проклятие поради лични или външни причини.
Кой?
Колективистичните идеологии, наричани също популистки такива, обещават, че личната грижа на човека за самият него е обществена отговорност. Не е негова лична работа, а обществена. Той трябва само да се роди успешно, пък след това обществото ще го поеме. Дори в случаи на медицински малформации и прочие. Звучи хуманно и установява високи цивилизационни стандарти.
Индивидуалистичните идеологии, от друга страна, твърдят, че човек носи отговорност за себе си, за поведението си и за грижата към близките си, децата си и към ближния изобщо.
Тоест, негова е отговорността за собственото му съществуване и за опазването на безценният дар, който му е поверен под формата на негов единствен и уникален живот.
Ако този човек реши да разиграе живота си в ситуация, където трябва да анализира пропорцията между риск/полза за запазването му и след като е бил информиран надлежно за вероятностите, чия е грижата за този човек и за евентуалната цена, която ще плати, ако сбърка?
Негова или на обществото?
Кой е Овчарят, социалният диригент, който да решава тези лични въпроси?
При комунизма беше ясно: човекът е собственост на Държавата или по-точно на Партията. Тя решаваше този екзистенциален въпрос и не беше необходимо да се разсъждава. Личността не беше личен въпрос.
Но, днес?
Ако правото да гласуваш, както и правото да бъдеш глупак е всеобщо, кой може да попречи на правата на човека да бъде такъв, какъвто е?
Аз мисля, че всеки трябва да бъде добросъвестно информиран по най-точния начин за всичко съществено, но в условията на демокрация никой не може да попречи никому да бъде неинформиран идиот.
В древногръцки смисъл, това означава само да си асоциален. Частник, особняк, извън стадото.
И това е всичко.
*От фейсбук
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Галерия Раковски разкрива, че Русия насилствено преселва българи в Бесарабия
Захари Стоянов пише, че не искаме руското правителство заради неговите “бесилки и Сибир”, след което мистериозно умира в Париж Заедно с убитите от първия Гладомор нашите жертви на сталинския геноцид
-
Как със Стефан Данаилов крадохме мотор от военните
При всяко завъртане на фара ние залягахме С Джони и Чарли имахме джипка. Осемдесет и някоя година през лятото за два-три месеца бяхме в Мичурин, сега Царево. Снимахме филм в стария град
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски