380 евро семестриална такса в Австрия
В родината на Моцарт има три вида висши учебни заведения: университети, висши учебни заведения за приложни науки, колежи. Страната разполага с 6 основни университета, предлагащи широка гама от специалности. От изкуство до науки, право и медицина и други. В допълнение към тези 6 основни университета в Австрия има още 12 специализирани университета, предлагащи програми в следните области: музика, дизайн, драма, икономика, бизнес администрация, добив и металургия, медицина, селскостопански науки и други. В Австрия има и 9 частни университета, предлагащи програми в областта на информационните технологии, медицина, молекулярна медицина,
бизнес администрация
международни отношения и други.
Един от най-големите плюсове на висшето образование в Австрия е ниската семестриална такса. За студенти, идващи от страните от Европейския съюз, таксите са по 380 евро, а за студенти от други държави таксата е 760 евро на семестър. Допълнителен плюс за българските студенти е, че след влизането на България в ЕС вече не се налага студентите да са приети в български университет, за да могат да кандидатстват в австрийски университети.
Повечето от стандартните сертификати по немски език, с които се кандидатства за следване в Германия, се признават и от болшинството от университетите в Австрия. Друго предимство, подобно на
Германия
е, че студентите, които не притежават тези сертификати, могат също да се запишат в подготвителен колеж, където да изкарат необходимите сертификати, и могат да кандидатстват наново в австрийски ВУЗ.
Организацията и диференциацията на австрийското висше образование отразява една философия, която в много аспекти наподобява средното образование. Акцентът е върху различни варианти за обучение, които отговарят на определени професионални нужди, квалификации на най-високо ниво, необходими за бъдещо кариерно развитие. Предлагат се различни академични програми на обучение в университетите в Австрия. Повечето видове институции за висше образование съчетават
научните изследвания
и обучението. Това гарантира, че получените квалификации са доказателство за висок интелектуален стандарт и ниво на обучение.
Най-общо крайните дати за кандидатстване за есенния семестър е 1 септември, а за пролетния семестър - 1 февруари. Имайте предвид, че не всички висши учебни заведения предлагат започване на първи курс от пролетния семестър. Едно от основните изисквания за обучение в Австрия е да притежавате сертификат, доказващ владеенето на немски език - TestDaf, DSH, Сертификат от
Гьоте институт
Ако не притежавате подобен сертификат, повечето австрийски висши учебни заведения предлагат подготвителна година за изучаване на немски език.
Студенти, които са граждани на ЕС, нямат ограничения за започване на работа. Австрия се гордее с широка политическа, образователна и художествена култура. Това я прави най-доброто място за обучение в чужбина. Студенти от почти всяка дисциплина ще бъдат незабавно потопени дълбоко в разнообразните обичаи на страната.
Девети клас в Политехническо училище
В Австрия общото задължителното образование продължава девет години и се отнася за всички деца, които са с постоянно местожителство в страната, независимо от тяхната националност. Съществуват както частни, така и държавни училища, като в държавните не се плащат такси.
Задължителното образование започва с четиригодишно начално училище (Volksschule) на първи септември в годината, след като детето навърши шестгодишна възраст. Петгодишните деца могат да посещават предучилищен подготвителен клас преди първи, но това не е задължително. Организацията на началните училища е такава, че да се дава еднакво по съдържание първоначално образование. Тяхната задача е да осигуряват достъпно и добре балансирано общо базисно образование, като по този начин развиват социалните, емоционални, интелектуални и физически умения и способности на децата.
След завършване на прогимназия (Hauptschule) учениците имат възможност да изберат да продължат своето образование в професионално училище (BMS). Тези професионални училища започват след осми клас и продължителността на обучение в тях е между една и четири години. Приемът в професионалните колежи (BHS) също е след осми клас. В края на петгодишното обучение в тях и успешно издържания изпит, завършилите получават свидетелство за средно образование и диплома за професионална квалификация - Свидетелство за Reifeprьfung или Matura.
Уникален аспект от австрийското обучение е предпрофесионалното обучение или Политехническо училище, което трае една година (девети клас). Всички ученици, които искат да усвоят професия, непосредствено след задължителното обучение посещават Политехническо училище.
Делът на младежите, които започват обучение в областта на занаятите, е 49,1%, следват тези, които избират търговски специалности (15,2%), индустриални (13%) и 11.5% - отдих и туризъм. Тези четири стопански сектора привличат най-голямата част от избралите професионалното обучение и покриват общо 88,8 на сто от тези, които ходят на практика.