Доц. Калпачки: При инсулт най-важното е да се реагира бързо
Инсултът е значим здравен проблем за цялото население. В 53% от случаите засяга жени, а в 47% - мъже.
Инсултът може да засегне всекиго по всяко време. 6 милиона души в света умират всяка година вследствие на мозъчен удар, съобщи доц Росен Калпачки от Центъра за лечение на инсулти в болница „Света Анна“ в София на традиционния семинар на фондация МОСТ в Албена на 30 септември-2 октомври тази година.
Според него инсултът е лечим и за успеха на лечението най-важен е тестът “Лице- ръце-реч-време”. Това означава да се следи за лицева асиметрия или асиметрия при усмихване, дали няма слабост в ръцете или едностранна пареза, дали има затруднения или заваляне в говора на човека. А навременното обаждане към Спешна помощ също е неоценимо, допълни доц. Калпачки.
Необходимо е въвеждането на обучителни програми за цялото общество, за да са информирани хората и да могат да помогнат в случай на нужда. В кампанията трябва да се акцентира върху симпотимите, за да се разпознае инсултът, както и върху бързата реакция за повикване на специализирани екипи. Структурите на Спешна помощ трябва да стартират код „инсулт“ още когато пристигнат на място и разпознаят симптомите. Важно е също така да се намали времето за откриване и лечение на инсулта.
Единственото утвърдено лечение на исхемичния инсулт е „реканализация”, тоест възстановяване на кръвотока чрез премахване на кръвния съсирек. Това става чрез тромболиза - венозна или артериална и ендоваскуларни техники, при това най-добре е да се случи в рамките на първите 90 минути след удара.
„Времето е мозък: Действай БЪРЗО“, казва още специалистът пред лекари и журналисти на семинара в Албена. Всяка секунда е важна.
В острата фаза на инсулта с всяка изминала минута загиват 1,9 млн. неврони, ако не се приложи необходимото лечение. Сборни анализи на проучвания от 2004 и 2010 г. при исхемичен инсулт показаха, че колкото по-рано се започне лечение, толкова по-добри са резултатите. Препоръчва се времето „врата-игла” да бъде по-малко или най-много 1 час. В клинични центрове с опит това би могло да се съкрати на 30 минути при оптимизиране на локалните диагностично-терапевтични ръководства и стандартни оперативни процедури.
Каква е ситуацията в България?
За първите 9 месеца на 2022 г. със 163 тромболизи първо място заема болница „Света Ана“ при 551 инсулта, лекувани там. УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив е на второ място – 41 тромболизи при 229 пациенти. Лекарите у нас са се справяли с отделните случаи средно за 35 минути.
Ключово в поведението на околните при инсулт е бързото разпознаване, защото статистиката сочи, че линейките транспортират малко над 50% от болните. Съвременното лечение е най-резултатно в специализирани центрове. Така могат да се спасят човешки животи.