Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Брюксел планира рекорден за България бюджет след 2027 г. : по-висок от Хърватия и Словакия

Сградата на Европейската комисия в Брюксел
Сградата на Европейската комисия в Брюксел

Има всички шансове за България да бъде гласуван рекорден бюджет в Брюксел за периода 2028-2034 г. , с който да бъдат изпреварени Хърватия, Словакия и балтийските държави.

Според източници на "24 часа" от Европейската комисия, която усилено подготвя своето предложение за новата финансова рамка, действията на редовното коалиционно правителство на Росен Желязков, съставено с мандата на ГЕРБ, приемането на еврото след 2026 г. , са дали допълнителни аргументи Брюксел да планира над 43 млрд. лв. европейско финансиране за българските региони. Към тази сума ще бъдат предложени почти 16 милиарда лева за най-слабо развитите ни области. За управление на границите ЕК вероятно ще запише нови над 1.7 млрд. лв., а за трансгранично сътрудничество – над 280 млн. лв.

Точният размер на очаквания рекорден бюджет все още не може технически да бъде посочен, тъй като предложенията на ЕК не са окончателни, но посоката е зададена, коментираха неофициално източници от Брюксел.

Според официалната процедура финансовата рамка за 2028-2034 г. трябва да получи единодушно одобрението на всички държави-членки преди 31 декември 2027г., а Европейският парламент окончателно дава съгласие за бъдещия многогодишен бюджет. Целта е рамката и свързаните с нея програми да са налични за България от 2028 г.

Видео

Коментари