Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

7,9 милиона от държавата за партиите, приели едва 7 закона досега

7 закона, 3 ратификации и два вота на недоверие към кабинета “Желязков” могат да отчетат в работата си депутатите от 51-ото НС досега.
7 закона, 3 ратификации и два вота на недоверие към кабинета “Желязков” могат да отчетат в работата си депутатите от 51-ото НС досега.

И ПП-ДБ, и ГЕРБ-СДС делят субсидията, само БСП взима всичко - партньорите им нямат депутати

7 980 987 лева - толкова са получили като държавна субсидия парламентарните сили от 51-ото НС от началото на мандата му. За почти 6 месеца работа те са приели окончателно едва 7 закона и 3 ратификации. Но пък гласуваха два вота на недоверие на кабинета “Желязков”, при това още преди да е навършил 100 дни. И викаха на изслушване министрите му над 34 пъти.

Всяка от парламентарно представените сили има право на субсидия от бюджета в размер на 8 лева на получен глас на последните избори. Такава се полага и на партиите, които минат 1%, а на 27 октомври това беше само “Величие”. Тя взе 3,999% и остана на 21 гласа от влизане в 51-ото НС, но след решението на Конституционния съд днес вече е парламентарна сила. Така за тези близо 6 месеца

хората на Ивелин Михайлов са взели над 332 хил. лв. субсидия от държавата

Парите от хазната се изплащат на 4 транша през годината - на тримесечие. Отделно партиите събират средства от членски внос и от дарения.

Над 3,3 милиона са парите на парламентарните сили за двата месеца в края на миналата година, а 4,6 милиона е сумата, която държавата им е отпуснала като субсидия за първото тримесечие на 2025 г., става ясно от публикуваните данни.

Логично най-голямата сума е за най-голямата парламентарна сила. ГЕРБ и СДС са взели близо 2,2 милиона. Те обаче си делят субсидията спрямо броя на депутатите си и хората на Румен Христов са получили 47 285 лв.

Делба на държавните пари правят и трите формации в групата на ПП-ДБ. Така “Промяната” е взела бризо 607 хиляди, “Да, България” 383 286 лв., а ДСБ - 191 702 лв.

Интересното е, че БСП, която влезе в парламента с най-голямата коалиция - широкото ляво обединение от 17 формации, всъщност взима цялата субсидия. Причината е, че партньорите ѝ реално нямат депутати.

Така на “Позитано” 20 са отишли 629 760 лв.

Над 960 хиляди е субсидията на ДПС - “Ново начало”, а за “Има такъв народ” - над 564 хиляди.

1 111 496 лева е получила “Възраждане” като трета парламентарна сила. МЕЧ на Радостин Василев пък е взела от държавата малко над 382 хиляди.

Всички пари, които се полагат на алианса на Ахмед Догав - 622 436 лева,

отиват в сметките на Земеделския народен съюз,

става ясно от публикуваните данни.

80,7 милиона пък струват на данъкоплатеца четирите години на политическа криза с няколко провалени парламента и седем броя избори. Това е сумата, която партиите са получили като държавна субсидия от април 2021 г., когато бе избрано 45-ото народно събрание, до 1 април 2025 г. За тези 4 г. само два от седем избрани парламента успяха да излъчат редовно правителство - на Кирил Петков в 47-ото НС и на сглобката и Николай Денков в 49-ото НС, но и двата не просъществуваха дълго. Сега 51-ото НС избра правителството на Росен Желязков и макар че вече е на малцинството, то продължава да стои стабилно.

Отделно от тази сума са парите, които държавата дава за организиране на поредните предсрочни избори. Те възлизат на близо 515 милиона за 4-те години. Тук влизат и редовните президентски избори през есента на 2021 г., и вотът за Европарламент от юни 2024 г., като двата се проведоха заедно с предсрочните за Народно събрание.

Междувременно в понеделник Сметната палата обяви най-честите нарушения и пропуски на партиите за кампанията за евроизборите от юни миналата година. Това са необявени дарения, неразплатени задължения и финансиране след края на кампанията. При одита са проверени 11 партии и 6 коалиции, които

са похарчили 2,4 млн. лв.,

в това число разходи и непарични средства и дарения.

Извършените разходи от одитираните участници в изборите са в общ размер 1,9 млн. лв., от които най-много са дадени за медийни и консултантски услуги; плакати, флаери, диплянки, брошури, масови прояви, пощенски и куриерски услуги, телефони, наеми за помещения, транспортни средства, рекламни съоръжения и други.

Видео

Коментари