Вход

Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Два световни и повече от 15 национални рекорда, два от които български, бяха подобрени в първото световно първенство по свободно гмуркане в басейн в Бургас. Над 130 елитни атлети от 30 държави премериха сили в продължение на 4 дни в четири състезателни дисциплини.

Още в първия ден на състезанието българинът Мирослав Минчев подобри националния рекорд, като изплува 202 метра на един дъх с два плавника.

Мирослав Минчев

В същата дисциплина златен медал получи Петър Кловар (Хърватия), сребърен — Йе Шианг Су (Тайван), бронзов — Карол Карц (Полша). А при жените — злато за Магдалена Солич (Полша), сребро — Катерина Садурска (Украйна) и бронз — Лидия Лидич (Хърватия).

При жените в динамичната апнея без плавници (максимална хоризонтална дистанция на един дъх) Юлия Козерска от Полша постави световен рекорд, като изплува на един дъх 209 метра.

Юлия Козерска

На второ място остана Магдалена Солич, а на трето — Катерина Садурска. При мъжете световен шампион стана Гийом Бордила (Франция), а на второ и трето място се наредиха поляците Карол Карц и Михал Боченек.

Гийом Бордила

При статичното задържане на дъх първи стана Валдемар Карлсон (8 минути и 58 секунди), последван от Лорен Дьо Бокарон (Франция) и Уилям Джой (Китай). Българинът Мартин Първанов, капитан на националния отбор, постигна 6 минути и 23 секунди, за да подобри националния рекорд на България.

Мартин Първанов

В най-зрелищната дисциплина — динамичната апнея с моноплавник, французинът Гийом Бордила постигна нов световен рекорд (301 метра), като стана първият в света, преминал границата от 300 метра.

При жените първа бе световната рекордьорка Магдалена Солич (265 метра). Сребро взе Юлия Козеларска, а бронз — Ясуко Озеки от Япония.

Поляците Карол Карц и Магдалена Солич взеха награди за най-добър мъж и жена във всички състезателни дисциплини.