Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Опасните водовъртежи се оказаха истински и са математически аналог на съименниците си в космическото пространство

В продължение на дълги години се смяташе, че историите за гигантски водовъртежи, които повличат дори кораби в океана, са преувеличени моряшки легенди и не могат да бъдат реална заплаха за корабоплаването. Някои открития от последните години, направени с помощта на сателитни снимки, обаче доказват, че това явление не само съществува, но може да създаде реална опасност за неголеми морски съдове. За учените пък водовъртежите в морето, които увличат всичко в себе си са единствения достъпен за изследване модел на черните дупки в Космоса. Гигантски по своите мащаби, те могат да повлияят върху климата на цялата планета.

Истории за опасни водовъртежи в морето се разказват откакто свят светува. Някои дори смятат, че митичното чудовище Харибда, което завличало цели кораби, е представлявало именно гигантски водовъргеж край бреговете на Сицилия. Векове преди това в книгите на историка Павел Дякон този водовъртеж е описан като праобраз на Харибда и причина за приливите и отливите в океана. Според разкази на древните този колосален водовъртеж всмуквал в бездната всички кораби, плаващи дори на значително разстояние от него.

В късното Средновековие опасните завихряния на морската вода били отбелязвани на картите с предупреждения към мореплавателите. Вероятно най-известното от тях е Маелстрьом на Лофотенските острови край северозападните брегове на Норвегия. То възниква в резултат на взаимодействието на приливни и отливни вълни над дъно със сложен релеф и силно пресечена крайбрежна ивица. Всички тези фактори са причина за мощни турбуленции в пролива.

За първи път то е отбелязано на картата на Герард Меркатор, издадена през 16. век. Но явлението получава световна известност най-вече от разказа на Едгар Алан По „Спускане в Маелстрьом“ от 1841 г., който представя драмата на двама рибари, попаднали в опасните води. Благодарение на таланта на американския писател мрачната слава на водовъртежа достига до наши дни. А по онова време - в средата на 19. век, дори сред учените все още господствала представата, че

на дъното му има гигантска бездна,

която може би се простира чак до Ботническия залив.

Едгар Алан По
Едгар Алан По

За по-голяма правдоподобност Едгар По се позовава на английския енциклопедист Джонас Ръмюз, твърдейки, че собственият му разказ дава „само слаба представа за грандиозността и трагичността на станалото събитие“ (има пред вид събитието, описано в разказа му). „Между Лофотен и Мускьо, пише Ръмюз, дълбочината на морето се колебае от 35 до 40 сажена (64-73 м), но към Верьо тя намалява. . . При висок прилив теченията се устремяват с невероятна скорост към първите два острова, а при отлив ревът на отстъпващото море превъзхожда грохота и на най-ужасните водопади. Шумът се чува на много мили наоколо, при което се образуват водовъртежи с такава широчина и дълбочина, че всеки кораб, приближил се към притегателното им поле, неизбежно се намира увлечен към дъното, където се разбива на късове в скалите. Когато морето се успокои, то изхвърля отломките на повърхността. Моменти на затишие се наблюдават само в паузите между приливите и отливите, които продължават четвърт час. После морето побеснява отново. . . Кораби, шхуни и барки, забравили за необходимостта да се държат по-далече от зловещото място, стават жертва на теченията. Често се случва китове, доплували много близо до водовъртежа,

да стават жертва на неговата ярост;

воплите, които издават, не се поддават на описание. Веднъж мечка, която се опитваше да преплува от Лофотен до Мускьо, бе подхваната от водовъртежа и започна да потъва, изпълвайки околността със сърцераздирателен рев... Дъното е пълно със скали, сред които блуждаят останки от загинали кораби. . . В 1645 г. морето се разбушува с такъв шум и сила, че се напукаха камъните.“

Каква е приликата между черните дупки в океана и тези в космическото пространство, четете в новия брой на сп. "Космос"