Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

БИОГРАФИЯ: Валентин Павлов бе депутат от Реформаторския блок в предния мандат.
БИОГРАФИЯ: Валентин Павлов бе депутат от Реформаторския блок в предния мандат.

45 минути минали от първите признаци на усложнението до пристигането на детето в “Пирогов”, за спасяването му били важни първите 15-20 мин.

Клиниката на ексдепутата не разполагала със специалния антидот, който трябвало да дадат на момчето след пълна упойка в операционната

"Никой не ни обясни какво е състоянието на детето ни, когато линейката тръгна към "Пирогов", само ни казаха да караме след тях с колата." Това заяви пред "168 часа" майката на 14-годишния Алекс, който преди година и половина почина след операция на киста и изостанали корени на млечни зъби в клиниката на бившия депутат от Реформаторския блок Валентин Павлов.

Според родителите екипът не извикал линейка от тел. 112, а частна, която според бащата Валентин Захариев била използвана като обикновено такси да се превозват възрастни хора до болниците.

Не била оборудвана с животоспасяващи апарати

като специализираните болнични коли.

“Искали са да прикрият грешката си. Затова не са извикали Спешна помощ от 112,

защото там всичко се регистрира по часове, минути и дори секунди и щеше да се засече кога са извикали помощ. Фаталното е, че са се забавили с 40 минути от момента, в който са видели, че детето се влошава, до момента, в който е извикана линейката", допълни Захариев.

Главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на бившия депутат още през март, когато той е кандидат за новото Народно събрание, и в Софийския градски съд беше внесено обвинение срещу Валентин Павлов, съпругата му Венета Павлова и анестезиолога от клиниката им Йоанна Филипова.

Наказателният кодекс предвижда между една и 6 г. затвор

за подобно действие, както и срок, в който да не изпълняват лекарската си професия.

Началникът на клиниката по детска анестезиология и реанимация в "Пирогов" Надежда Гаврилова е получила обаждане от непознат номер на 14 юни 2016 г., че дете с усложнение след операция по отстраняване на киста е на път за "Пирогов" и ако може, да помогне. В онзи момент тя шофирала и успяла да се върне в болницата около 15,50 ч. Тогава докарали Алекс. Опитната лекарка забелязала, че детето е без пулс, което обаче не означавало, че сърцето му не е работило. Според проф. Гаврилова имало случаи, в които то се свива и разпуска, въпреки че апаратът не отчита удари. Установила, че

Алекс не диша и

се намира в

късните стадии

на усложнението

след операцията, което се изразява в мускулни спазми на крайниците.

По думите й пред СГС от момента, в който са се появили първите симптомиу до това крайно състояние може да изминат не по-малко от 45 минути.

Започнала да охлажда тялото с пакетчета лед и едновременно му дала антидот, който обаче не е гаранция, че пациентът ще оцелее. "Това е най-драматичното усложнение в анестезиологията. Няма колега, който да не знае, че трябва да приложи препарат", каза проф. Гаврилова пред съда.

Усложнението било генетично обусловено.

Упойката можела

да го отключи.

За евентуална предразположеност не се правели специални изследвания, а в по-развитите страни имало семейни карти, при които се следяло развитието на цели фамилии.

Когато това не е възможно, както е в България, се водели разговори с родителите и се установявало дали даден пациент може да получи т.нар. злокачествена хипертермия. Можело да се отключи при определени заболявания - епилепсия, детска церебрална парализа.

В клиниката към "Пирогов" за 35-годишната практика на проф. Гаврилова имало общо 7 случая на деца с такива симптоми, от които две били спасени.

Алекс като всяко дете се е страхувал от операцията и затова в клиниката му предложили пълна упойка чрез вдишване на препарат. Според родителите

никой не им е разяснил какви може да са последствията

от това, нито ги разпитвали за фамилна обремененост. Дали има такава, не е ясно. Лекарите смятат, че е възможно един пациент да бъде упояван няколко пъти, без да развие признаците на усложнението. Родителите не знаели още, че в операционната трябва да има на разположение препарат, който да се даде на детето, ако показателите му се влошат.

Проф. Гаврилова заяви в съда, че всеки лекар знае, че трябва да има антидот в случай на усложнение от пълната упойка. Такъв според обвинението не е бил приложен в стоматологичната клиника.

"От заключението на съдебномедицинската експертиза е установено, че приложението на дантролен е успешно в първите 15-20 мин., като

неприлагането му води до 100% смъртност,

а с приложението му според най-съвременните проучвания на американски анестезиолози 95% от лекуваните с дантролен са оживели и е избегнат фатален край", пише в обвинителния акт.

Прокуратурата

е сезирана от

бащата на Алекс

на 16 август 2016 г.

- два месеца след смъртта на сина му.

Според свидетелските показания на операционната сестра от клиниката тя е приложила атропин и адреналин.

Първо вляла във вените на Алекс физиологичен разтвор, когато мониторът започнал да пищи заради температурата, тахикардията и другите усложнения при 14-годишното дете след интервенцията. Поискали лед от съседната клиника, собственост на същия Валентин Павлов, която се намирала на 20 метра от залата. Опитали се да охладят детето. Сложили пакетчета под мишниците и в слабините му, за да спадне температурата, която била стигнала 39,5 градуса. Това пише в показанията си една от медицинските сестри.

"Когато го закарахме в "Пирогов", Алекс дишаше", заяви тя пред съда. А анестезиологът д-р Филипова казала пред нея:

"Това е най-лошото, да не дава Господ

на никого",

разказа сестра Ненчева пред съда. Майката Албена Захариева завела детето при зъболекарка, с която се познавали от повече от 20 г. Тя установила кистата и корените на млечните зъби и предложила д-р Павлов да извърши операцията, а тя после да го лекува. Видяла, че 14-годишното момче се страхува, и споделила това с бившия депутат. В деня на интервенцията видяла, че той излиза от залата, и била там, когато казал на майката, че всичко е приключило. После усетила голямо напрежение в операционната. Чула команди на висок глас, но не попитала колегите си какво се случва, за да не ги стресира допълнително. Разбрала по-късно, че детето е починало.

СТРАДАНИЕ: Облечени в траур, родителите на починалия Алекс (вляво) слушат въпросите на прокурорите и адвоката си (вдясно) към свидетелите.  СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
СТРАДАНИЕ: Облечени в траур, родителите на починалия Алекс (вляво) слушат въпросите на прокурорите и адвоката си (вдясно) към свидетелите. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
ХВАЛБА: Ексдепутатът Валентин Павлов и жена му се похвалиха, че направиха 24 зъба на Силвестър Сталоун, след като на снимките за “Непобедимите” той счупи един зъб.
ХВАЛБА: Ексдепутатът Валентин Павлов и жена му се похвалиха, че направиха 24 зъба на Силвестър Сталоун, след като на снимките за “Непобедимите” той счупи един зъб.