Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Владимир Путин КАДЪР: Първи канал
Владимир Путин КАДЪР: Първи канал

Експерт: Кремъл вероятно ще пази в тайна новите правила, за да остави врага в неведение

Русия променя ядрената си доктрина, която определя условията, при които могат да бъдат използвани ядрени оръжия, съобщи зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков.

Той обясни, че действията на Москва се дължат на подкрепяната от Запада “ескалация” на “специалната военна операция в Украйна”. “Работата е в напреднал стадий и има ясна насока за корекция, което се дължи и на проучването и анализа на опита от развитието на конфликтите през последните години”, обясни лаконично Рябков, без да уточни какви ще са промените и кои конфликти има предвид.

Настоящата доктрина беше въведена с указ от руския президент Владимир Путин през юни 2020 г. В част от нея се посочва: “Руската федерация запазва правото си да използва ядрено оръжие в отговор на използването на ядрено оръжие и други оръжия за масово унищожение срещу нея и (или) нейните съюзници, както и в случай на агресия срещу Руската федерация с конвенционални оръжия, когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха”. В текста обаче няма ясна дефиниция какво Кремъл разбира под “заплаха” за съществуването си, което удобно оставя вратата за интерпретация отворена. Така например през 2022 г. Путин завоалирано отправи заплахи към западните страни, че ще използва ядрен арсенал при тяхна пряка намеса във войната в Украйна.

Москва освен това критикува западни държави, че използват Киев като прокси, за да воюват срещу нея. Дискусиите за промяна на доктрината всъщност се водят над година, като обаче се засилиха на фона на отхвърлената от НАТО възможност за изпращане на западни военни на фронта в Украйна, предложена от френския президент Еманюел Макрон. През юни м.г. експертът по външна политика Сергей Караганов заяви, че Русия трабва да намали прага за използване на ядрена мощ, за да “изплаши и отрезви нашите опоненти”, а държавите, които пряко подкрепят Киев с оръжия, могат да се превърнат в потенциални цели, припомня Ройтерс. “За 75 години относителен мир хората забравиха ужасите на войната и дори престанаха да се страхуват от ядрени оръжия. Този страх трябва да бъде съживен”, смята Караганов. Той е категоричен, че враговете на Кремъл трябва да са наясно, че ако е необходимо, оттам може да бъде нанесен превантивен ядрен удар. Ако Русия използва ядрено оръжие в Европа, то само някой “луд” в Белия дом би отговорил с ядрена или конвенционална атака срещу Москва, защото това неизбежно ще предизвика руски ядрен удар срещу САЩ, твърди още Караганов.

По време на икономическия форум в Санкт Петербург на 7 юни Караганов директно пита Путин дали Русия трябва да “опре ядрения пистолет в слепоочието” на Запада заради Украйна. Руският лидер тогава отговори, че Москва няма нужда да използва ядрени оръжия, за да осигури победа, но допълни, че ядрената доктрина е “жив инструмент”, който може да търпи промени.

Според Николай Соков - бивш руски дипломат и старши сътрудник във Виенския център за разоръжаване, дори Русия да направи промени от типа, за които Караганов говори, те няма да бъдат обявени публично. Освен това явно понижаване на ядрения праг на Москва може да хвърли сянка върху страните, които все още се опитват да поддържат неутралитет и не искат да застанат на страната на Запада, като сред тях са Китай, Индия и Бразилия. Вместо това е възможен сценарий, в който Русия да обяви, че е променила доктрината си, но новите политики да останат в тайна. Така Путин би изпратил ясно послание към Запада, като същевременно ще го остави в неведение. Смята се, че е възможно промените всъщност да засегнат времето за вземане на решения за използване на ядрена мощ, тъй като този вариант вече е бил споменат от комисията по отбрана в руския парламент.

“Не забравяйте за ядрените оръжия. Бъдете много, много внимателни”, предупреди обаче Соков. Според него е грешно да се твърди, че Москва говори “празни приказки”, и промените в ядрената докрина трябва да са нещо, на което “всички трябва да обърнат внимание”. Именно рискът от ядрена война възпира САЩ и останалите съюзници от НАТО да изпратят военни, които да се бият рамо до рамо с украинците.