Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Комисията за защита на конкуренцията не разрешава на фирмата "Инерком България" ЕАД да придобие българските дружества на ЧЕЗ. Това се вижда от решение на регулатора от днес.

Регулаторът, оглавяван от Юлия Ненкова посочва, че придобиващата контрол група като производител на електрическа енергия от фотоволтаици, ще има съществено предимство пред останалите.

В решението се посочва още: "...притеснителен общ пазарен дял на дружества – участници в концентрацията би могъл да бъде този, който надхвърля 40%, тъй като в този случай това може да доведе до установяване или засилване на господстващо положение, в резултат на което да се създаде възможност за възпрепятстване или нарушаване на конкуренцията"

КЗК обелява, че целта на концентрацията е декларирано разширяване дейността на "Инерком" посредством продължаване на извършваната от Предприятията на ЧЕЗ дейност на територията на Република България". Сделката ще осигури на Инерком навлизане на продуктови пазари, на които в момента не участва, се посочва в решението.

В договора между двете страни било посочено, че за да приключи придобиването, цената трябва да е изцяло внесена, а заемите от продавачите – погасени. В междинния период - от датата на подписване на договора за покупко-продажба до приключването, купувачът има право да получава информация за развитието на текущите дела на предприятията на ЧЕЗ, чрез свои наблюдатели. Продавачите поемат стандартни гаранции за състоянието на дружествата на ЧЕЗ към момента на приключване. След сделката, купувачът имал стандартни задължения като да ребрандира активите на предприятията на ЧЕЗ, да предоставя копия от стари документи при поискване, да освободи от отговорност бившите ръководители на предприятията на ЧЕЗ, и др.

В процеса на проучване, Комисията установи, че е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи. Също така, сделката поражда и вертикални ефекти на пазарите, разположени надолу по веригата, а именно: пазарите на разпределение на електрическа енергия, на снабдяване/доставка на електрическа енергия, на търговията с електрическа енергия и на свързаните с търговията услуги по координиране на балансиращи групи.

На пазара на разпределение и снабдяване/доставка на ел. енергия придобиваната група е с естествено монополно положение за територията, определена в издадените й лицензии за осъществяване на тези дейности. Паралелно, ЧЕЗ Електро България“ АД и „ЧЕЗ Трейд България“ ЕАД, формират съществен пазарен дял на база търгувани количества ел. енергия на свободния пазар.

Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор, се създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група. С оглед широкия обхват от дейности на придобиваните дружества и тяхното значение за електроенергийната система на Р. България, е налице основание да се приеме, че настоящата концентрация е от стратегическо значение за страната, като потенциалните ефекти от нея биха имали пряко отражения на националната сигурност. Комисията счита, че наличието на съществени вертикални ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари.

Пълният текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК ТУК

Очаквайте подробности.

ЮЛИЯ НЕНКОВА
ЮЛИЯ НЕНКОВА