Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ким Чен Ун СНИМКА: Ройтерс
Ким Чен Ун СНИМКА: Ройтерс

Днес Северна Корея обяви край на ядрените опити и изпитанията на междуконтинентални ракети, както и закриването на полигона си за ядрени изпитания. Решението бе незабавно приветствано от президента на САЩ Доналд Тръмп, който има планирана безпрецедентна среща на върха в скоро време със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"От 21 април Северна Корея ще спре ядрените си опити и изстрелванията на междуконтинентални балистични ракети", заяви Ким, според когото полигонът за ядрени изпитания в северната част на страната "е изпълнил задачата си", съобщи държавната агенция КЦТА.

КНДР ще закрие полигона, "за да докаже ангажимента си за прекратяване на ядрените опити", добави КЦТА, цитирайки севернокорейския лидер. Ким обаче не спомена демонтиране на арсенала си, отбелязва АФП.

"Работата по инсталиране на ядрени бойни глави върху балистични ракети приключи", заяви той.

Съобщението идва по-малко от седмица преди планираната среща между Ким Чен Ун и южнокорейския президент Мун Дже-ин, която предшества предвидена историческа среща на върха между Ким и Тръмп, вероятно в началото на юни.

Президентът на САЩ незабавно приветства съобщението на Ким Чен Ун и го определи като "много добра новина за Северна Корея и света".

Южна Корея приветства "значимия напредък към очакваното от света освобождаване на Корейския полуостров от ядрени оръжия".

Главният съюзник на Пхенян Китай заяви, че решението на КНДР ще благоприятства премахването на ядрените оръжия от Корейския полуостров.

Русия прие севернокорейското изявление като "важен етап към бъдещо успокояване на напрежението на Корейския полуостров".

Руското външно министерство призова Южна Корея и САЩ да вземат "адекватните ответни мерки" за успокояване на напрежението в региона.

Шефката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини приветства "този отдавна очакван положителен етап".

Японският премиер Шиндзо Абе също приветства съобщението на Северна Корея. "Важното е обаче да се разбере дали това решение ще доведе до пълен отказ от ядрените и ракетните разработки по проверим и необратим начин", добави той.

Японският министър на отбраната Ицунори Онодера малко преди това поиска да се запази максималният натиск върху Пхенян. "Не можем да сме удовлетворени от факта, че КНДР не спомена отказ от балистични ракети с малък и среден обсег", каза той.

В Германия външният министър Хайко Маас изрази мнение, че е необходимо след това съобщение "Пхенян да предприеме конкретни стъпки и да разреши инспекция на цялата си ядрена и ракетна програма".

Великобритания заяви, че плановете на Северна Корея да спре ядрените изпитания са положителна стъпка. В комюнике британското правителство изрази надежда, че това е израз на добра воля, предаде Ройтерс.

"Тъй като бе установено, че ядрените оръжия са в оперативна готовност, за нас вече не е необходимо да водим ядрени опити или да изстрелваме ракети със среден и голям обсег, или междуконтинентални балистични ракети", обясни Ким Чен Ун на заседание на Централния комитет на управляващата Корейска трудова партия.

Под негово ръководство Пхенян бързо напредна в оръжейната си програма, на която са наложени множество санкции от ООН, САЩ, ЕС и Южна Корея.

Години наред Северна Корея водеше политика на "едновременно развитие" на армията и икономиката, заяви Ким.

КНДР обаче вече е могъща държава и сега "трябва да се съсредоточи върху развитието на социалистическата икономика", добави той.

Корейската трудова партия от вчера обсъжда на пленарно заседание "нов етап в един важен исторически период в корейската революция".

Северна Корея, която миналата година изстреля междуконтинентални балистични ракети, които са в състояние да достигнат континенталната част на САЩ и проведе най-мощния си ядрен опит досега, отдавна твърди, че се нуждае от ядрено оръжие, за да се защити от американско нашествие, припомня Франс прес.

Пхенян е готов да преговаря по този въпрос в замяна на гаранции за сигурността си.

В сряда Доналд Тръмп предупреди, че няма да се поколебае да се откаже от предвидената среща с Ким, ако тя не е "плодотворна".

"Пред Северна Корея се отваря обещаващ път, ако тя извърши пълно, подлежащо на проверки и необратимо премахване на ядрените си оръжия", заяви той.

"Ако обаче преценя, че тази среща няма да е плодотворна, няма да отидем на нея. Ако след като отида там, срещата не е плодотворна, с най-голямо уважение ще я напусна", заяви президентът на САЩ.

Вчера двете Кореи откриха червена телефонна линия между лидерите си, седмица преди планираната им среща в демилитаризираната зона, която разделя Корейския полуостров.