Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ТОПЦЕНТЪР: Табелка с името ул. “Василий Българоубиец” е поставена в близост до хълма Ликабетус в Атина.
ТОПЦЕНТЪР: Табелка с името ул. “Василий Българоубиец” е поставена в близост до хълма Ликабетус в Атина.

Повечето са миниатюрни, най-голямата е в столицата

Въпреки обещанията не спират антибългарската пропаганда 10 г. след влизането ни в ЕС

Гърция, която протестира срещу картата на Санстефанска България върху възстановения паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война пред НДК, сама не спазва правилата на добрия дипломатически тон и не прекратява антибългарската пропаганда.

Южната ни съседка недоволства от лъва - мемориал на Първи и Шести пехотен полк на Българската армия, но в същото време продължава да толерира съществуването на улици, наречени "Василий Българоубиец".

Те са на много населени места, включително и в големите градове

И не са преименувани, въпреки че въпросът бе поставен при преговорите за влизане на България в Европейския съюз и съседите се бяха ангажирали да сменят обидните имена. Вече повече от 10 г. обаче това така и не се случва.

Оспореният от Атина паметник пред НДК не означава български претенции към територията на Гърция. На него трябва да се гледа като исторически факт. Това намекна при откриването му военният министър Красимир Каракачанов. Според него става дума за идеала на Българската армия - за какво са воювали и загивали българските воини. Официално Атина не е изпратила никакво възражение до Министерството на външните работи. Каракачанов бе категоричен, че няма подтекст за възстановяването на мемориала.

"С идеала "Санстефанска България" страната ни е участвала в няколко войни и е дала над 200 000 жертви. Това не означава, че ние трябва да изрежем част от нашата история, защото някой някъде би се почувствал ощетен", каза министърът.

Защо гърците не са преименували улиците с антибългарски имена, не е ясно. Съседите мълчат по въпроса.

В нашата история също е имало обидни за византийците прозвища. Например

цар Симеон Велики

е бил наречен Ромеоубиец

(тъй като те още са се наричали ромеи - бел. ред.). Това наименование обаче не се използва като неизменна част от името на царя у нас.

По правило в голямата си част уличките "Василий Втори Българоубиец" в Гърция са миниатюрни и неподобаващи за такъв голям владетел, за какъвто съседите ни смятат императора. Според техните историци и учебници той е бил велик владетел. При него Византия е постигнала голям възход, защото е успял да отвоюва българските територии до Дунав след 400-годишно прекъсване. За нас това е падането под византийско робство през 1018 г.

Василий Втори е получил името Българоубиец години след прочутата битка, след която пленява българските войници и ги изпраща при цар Самуил ослепени, а само един на сто оставя с едно око. Доколко това зверство може да е повод за национална гордост, е спорен въпрос. Но наследниците на византийците са нарекли с името и прозвището му 10 пътни артерии в Северна Гърция и Солун.

Може би близостта им с България

не е случайна

Такава улица има в предградията на Тесалоники Неаполи и Пилея. И двете не са големи, но не са и преименувани. На север от Метеора, който е в околностите на втория по големина гръцки град. Има и четвърта, която е в Ставруполи. Още един

надпис “Българоубиец”

е лепнат

върху улица в района на Солун - в Евосмос.

В Каламбаки, което е между Драма и Кавала, пътят, внушаващ омраза към българите, е миниатюрен. В близост до Драма - в Алистрат, отново се вижда, че обидното название не е сменено. То съществува дори и в покрайнини - почти в полето на Неа Зични (село между Драма и Сяр).

Миниатюрна е и уличката, възхваляваща император Василий Втори в Ксанти.

В Кавала тя обхваща едва няколко сгради и приключва в стълби към жилищен район. Намира се близо до морето.

В столицата и сателитните й градчета антибългарското име присъства на 8 улици. В Атина тя е най-голяма от всички с подобни наименования. Започва от подножието на най-високия хълм в града Ликабетус, от който се открива гледка към Акропола, Храма на Зевс, Пирея и целия град.

Предградията на Атина също изобилстват

от подобни имена на улички - в Неа Смирни, Никея, Ахарнес, Илион, богаташките Кифися, Пефки и Халандри.

Друго струпване на подобни улици има около Александруполис. И също са малки и незабележими, но съществуват. Такава се намира в град Ферес. В самия Александруполис улицата е доста по-дълга от тези в Атина и в близост до Солун. Тя е с жилищни сгради и с паркирали от двете страни автомобили.

ЖЕСТОКОСТ: Императорът, ослепил войниците на Самуил.
ЖЕСТОКОСТ: Императорът, ослепил войниците на Самуил.