Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

"Господари на ефира" се похвалиха на сайта на тв предаването с победа над "Шоуто на Слави" в съда. Снимка Архив
"Господари на ефира" се похвалиха на сайта на тв предаването с победа над "Шоуто на Слави" в съда. Снимка Архив

Шефовете на "Господари на ефира" се похвалиха на сайта на тв предаването с победа над "Шоуто на Слави" в съда. "Продуцентът Джуди Халваджиян и екипът му са щастливи да споделят радостта си от дългочаканата победа в делото, което Слави Трифонов започна срещу предаването преди повече от 9 години", обявиха те.

"С окончателно (без право на обжалване) решение от 02.08.2017 г. Върховният касационен съд постанови, че използването на откъси от „Шоуто на Слави Трифонов“ в „Господари на ефира“ не нарушава Закона за авторското право и сродните му права и отхвърли изцяло исковете, предявени от продуцентската компания на Слави „Седем осми“ АД.

В изминалите години по спора са постановени 9 съдебни решения, болшинството от които приемат, че използването на откъси от „Шоуто на Слави“ е допустима от закона форма на хумористична критика, за която не е нужно съгласието на продуцента „Седем осми“ АД и заплащането на възнаграждение. Решението на Върховния касационен съд слага точка на спора, като приема, че в „Господари на ефира“ „се подлагат на критика лични и обществени недъзи, които биват осмивани, като по този начин постигат целта си – обсъждането на тези явления и тяхното отричане“. Пак според съда "интерес от обозначаване на носителя на правото върху цитираното произведение има само критикуващият, тъй като негов е интересът, с оглед преследваната цел на критиката, да индивидуализира адресата й“.

Изключително радостни сме, че върховните съдии прозряха същината на спора и отсъдиха по съвест едно справедливо решение. Опакован в прозаичен амбалаж на дело за нарушени имуществени права, спорът по същество е за свободата на словото и правото на изразяване на мисли, идеи, убеждения и възгледи, включително по отношение на чужд авторски продукт. Чест прави на българския съд, че не позволи с късогледо тълкуване законът да се използва като инструмент за заглушаване на критични гласове“, се казва още в съобщението, качено на сайта.