Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Снимка: Архив
Снимка: Архив

Семейство има 8 деца, но нито едно от тях не живее при биологичните си родители. Въпреки че е създала толкова много деца, двойката няма нито ден родителски стаж, научи "Дарик".

Семейството е от ромски произход и понастоящем живее в Балчик. Тя е на 28 години, а той - 34-годишен.

Последното дете на семейството се ражда през юни тази година. Още от родилния дом пеленачето е поето от приемно семейство от Варна, разкри пред Дарик Анна Конукова, шеф на Отдела за закрила на детето към Дирекция „Социално подпомагане" в морската столица.

Първоначално семейството посочили тяхна братовчедка от добричко село като човек, който ще поеме грижите за новороденото. След два дни обаче тя заявила, че не желае да гледа детето. Бабата и дядото на детето по майчина линия също заявили нежелание и невъзможност да полагат грижи за внучето си.

„Ако сега го видя, няма да го позная", признава 34-годишният баща през ноември, когато в Районния съд във Варна е гледано дело по молба на „Социално подпомагане". По волята на съда пеленачето е настанено за срок от една година в семейството на приемните родители.

От публикуваното в сайта на Районния съд решение става ясно, че семейството, създало 8 деца, е с изключително нисък възпитателски капацитет, без постоянно местопребиваване, без трудова заетост и доходи, без поне минимална социална адаптивност, с много ниска хигиена и здравна култура. И двамата са без постоянна трудова заетост. Двойката се е самонастанила в изоставена постройка, която няма отопление и дори прозорци.

Установено е, че двойката няма и минимална социална адаптивност, а децата са изведени поради застрашаване на живота и здравето им. Отделно по делото са налице и индикации за психиатрично заболяване на майката от тип „олигофрения". Пред съда бащата обаче заявява, че има качествата и битовите условия да гледа детето, без обаче да посочва конкретно как.

„Декларацията, че един родител желае да отглежда детето си, трябва да бъде подплатена с някакви действия за промяна на социалния статус. А такава всъщност не е настъпила", коментира Конукова.

И за останалите 7 деца на семейството са предприети мерки за закрила. В националната база данни, с която Отделът за закрила на детето оперира, децата не фигурират като настанени в приемни семейства. Това означава, че вече са осиновени, обясни Анна Конукова.

Във Варна има поне 5-6 подобни случаи на многодетни семейства, което не отглеждат децата си. Има и друг случай на семейство с 8 деца, част от които са настанени в приемни семейства, а другите - осиновени. В друг от случаите семейство с три деца искало да се грижи за тях, но родителите ги карали да просят. Затова децата са изведени и за тях има приложени мерки за закрила.

„В повечето случаи, когато едно семейство има определен начин, по който живее и смята да се грижи за децата си, го прави по отношение на всичките си деца", коментира шефката на отдел „Закрила на детето".

Сред малолетните, които се настаняват в приемни семейства, преобладават децата от ромски произход. Има и приемни семейства от ромски произход, но ромчета се настаняват и в български приемни семейства.