Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Протестите ще родят нова дясна партия, която ще поиска ревизия на цялото задкулисие, което ни управлява по време на прехода. Това заяви пред "168 часа" бившият шеф на комисията по досиетата Методи Андреев.

"Не виждам десетина прокурори и следователи, които да проведат операция "Чисти ръце", нито има политическа воля за това. Нашата операция "Чисти ръце" може да се проведе от улицата с едни 20 хил. протестиращи.

Трудно може да разстреляш или пребиеш 20 хил. граждани", смята и блогърът Асен Генов. Ревизията на задкулисието може да засегне всички фирми с активи над 15 млн. лв. Важното е тя

да се направи от международни одиторски компании,

които да проследят източниците на тези средства и механизмите, чрез които са натрупани.

Ревизията трябва много внимателно да проследи и информацията, че от България са изнесени 16 млрд. евро в офшорни сметки.

"Никой досега не е посмял да попита как някои са станали толкова богати - казва Андреев. - Ако имат бизнес извън България, в натрупването на толкова милиони няма проблем. Но тези, които не работят на външни пазари, са доста подозрителни.

У нас има богаташи, които притежават по 200-300 млн. Как става това при свито потребление? Уверявам ви, че това е пълен абсурд, освен ако не се занимават с незаконна дейност. Никой през всичките тези години не зададе този въпрос." Тайно натрупаните милиони според експерти са спечелени предимно в схеми с обществени поръчки, с източване на еврофондове и ДДС, контрабанда, криминална приватизация и др.

Спецслужбите се превърнаха в годините на преход в служби за контрол и чадър над олигархията. Те имат компроматна информация за всеки, но когато някой трябва да бъде осъден, се оказва, че нямат никакви доказателства.

Неслучайно набедените за кукловоди се оказват винаги свързани със спецслужбите за разузнаване и контраразузнаване.

Именно срещу тях са и протестите. Хората са против задкулисните сделки в политиката,

както и на прокарването на кадрови, законови и други властови решения зад гърба на обществото.

23 години след началото на прехода народът се опълчи срещу тези, които в непрозрачни и безпринципни процедури поставят свои послушни протежета на различни важни постове в институциите.

Кадровият подбор се случва в кръчми и потайни местенца, определят се сфери на влияние и се търси консенсус между задкулисните играчи, които си разпределят бизнеса, свързан с държавата.

Съмненията в този стил на управление избухнаха в хилядни протести заради неяснотата кой и как е предложил Делян Пеевски за шеф на ДАНС и защо Сергей Станишев и Пламен Орешарски се съгласиха с този избор.

На практика хората излязоха на протест срещу това, че българският политически елит се превърна в огромна офшорка за източване на народни пари и на еврофондове. Работещите и можещите българи вече искат нормални бизнес условия и нормално управление, които да сложат край на практиката с тайните договорки, започнала още отпреди 10 ноември. Смята се, че тогава с Указ 56 е създадено и българското задкулисие. Според запознати по това време във висшите партийни среди са изготвени списъци - бизнес начинанията на кои хора да се финансират.

Именно затова от 1989 г. насам обичайните нарочени за кукловоди и неформалните играчи зад кадър се свързват с бившата Държавна сигурност. Те отричат участие в подобни сценарии, но в интервюта за "168 часа" признават, че България се управлява от задкулисие.

Някои и до днес като мантра повтарят, че зад определени решения стои

дългата ръка на

т.нар. генерали

Твърди се, че те са групирани около кръга "Монтерей", наречен така по името на заведението, в което обядват всеки вторник група хора. В нея са ген. Любен Гоцев, бивш външен министър и бивш заместник-началник на Първо главно управление на ДС. Към този кръг спадат още бившият външен министър Виктор Вълков и бившият заместник-шеф на ДАНС Иван Драшков.

Хората от тази приятелска компания често се майтапят с митичното влияние, което им приписват някои конспиратори.

Хората от този приятелски кръг заедно с бивши кадри на Държавна сигурност и социалисти създадоха т.нар. генералско движение в БСП. В него влязоха бившият шеф на 6-и отдел на 6-о управление на ДС Димитър Иванов, бившият шеф на разузнаването Бриго Аспарухов и др. Много пъти зад определени решения на БСП е имало

съмнения, че стоят хора от генералското движение. Понякога те дори са ставали официална позиция на партията. Като например подкрепата за Георги Първанов като президент.Малко преди издигането му за втори мандат през 2006 г. кръгът "Монтерей" на един от обедите си гласува, че го подкрепя.

В годините за някои кадрови решения бе набеждаван и друг неформален кръг - "Банкя", отново свързан с държавни силови структури. За лидер на "Банкя" е сочен бизнесменът Чавдар Чернев, бивш шеф на Софийското градско управление на МВР по Бай-Тошово време.

Според някои конспиратори преди 4 г. именно този кръг е подкрепял Бойко Борисов. В последно време обаче Чернев влезе в партията на Слави Бинев и беше яростен противник на Генерала. Сбирките на кръга "Банкя" се провеждат в ресторант "Бялата къща". Само че официално те не успяха да получат свое представителство в парламента чрез партия ГОРД на Бинев.

Според запознати

задкулисните играчи

се намират на

съвсем друго място,

а не при компанията на Любен Гоцев, Бриго Аспарухов или пък Чавдар Чернев.

"Олигархията е стиснала народа за гушата и той не може да мръдне. Като се започне от енергийна, транспортна, хранителна и всякаква друга мафия", коментират експертите. Според тях задкулисието владее всички партии и държавни управления след 1989 г. Факт е, че задкулисието придоби големи размери по време на югоембаргото. Тогава за много политици се знаеше, че участват в различни схеми, бездействайки или опъвайки чадър над отделни фирми или цели групировки, които ги реализираха. Натрупаните по този начин средства носеха чудесна доходност и съвсем логично в периода 1992-1993 г. започна бумът на мутрите. Почти всеки дребен и среден собственик тогава имаше своите си сблъсъци със силовото натрупване на капитала. Цели поколения десни политици са убедени, че зад всичко това стои сянката на ДС. Те и до днес обвиняват задкулисието, че е

източило

държавните банки

Неслучайно по времето на СДС имаше идея държавата да гарантира връщането на тези пари със закон, но не го направи. Съвсем логично натрупаните по този начин пари бяха изпрани в серия от криминални приватизационни сделки при управлението на Иван Костов. Според справка на бившия вицепремиер Симеон Дянков за периода 1993-2002 г. държавата е получила по линия на приватизацията 2,2 млрд. лв., при положение че тогава бяха продадени почти всички големи предприятия. Тогава се появиха и първите олигарси. Те набраха допълнително сили при управлението на Симеон Сакскобургготски, смятано от мнозина за пик в развитието на задкулисието. Неслучайно при тройната коалиция то и създадената олигархия се насочиха директно към държавните поръчки и еврофондовете. В тази сложна ситуация управлението на Бойко Борисов не успя да направи почти нищо. Именно по време на кабинета на ГЕРБ бе допуснато да бъдат ударени дребният и средният бизнес. Което на практика остави олигархията почти без конкуренция. Може би затова няколко поредни правителства не направиха нищо, за да прекратят порочната практика на банките да повишават лихвите, когато им скимне.

Повечето предприемачи останаха изолирани от обществените поръчки и така и не получиха достъп до еврофондовете. Нито до приватизацията. За периода 2002-2012 г. бяха продадени активи за 5,2 млрд. лв. Или за 20 години държавата общо е получила за почти цялата си собственост смешните 7,4 млрд. лв. По данни на президента Росен Плевнелиев приходите е можело да бъдат минимум 60 млрд. лв. Въоръжена с тези средства, олигархията почти удуши дребния и средния бизнес. Той и досега се оплаква, че не е видял почти нищо от получените над 3 млрд. лв. от ЕС от 2007 г. насам. Може би ако по-малките фирми бяха включени в този процес, сега нямаше да сме изправени пред тъжния факт, че ще загубим над 9 млрд. лв. По данни на Еврокомисията това са парите, които е можело да усвоим до края на програмния период през 2013 г., но не сме го направили. Изолацията на малкия и средния бизнес от тези процеси направи олигархията и монополите още по-силни. И този мащабен процес едва ли е дирижиран от шепа генерали от ДС. По-скоро изглежда, че това е стройна организация на целия политически елит и свързаните с него олигарси и бизнесмени, обединен от идеята да забогатеят бързо и веднага. Докато накрая на хората им писна и през февруари въстанаха срещу монополите и непосилните сметки.

Сега голяма част от хората на улицата са

именно от малкия и средния бизнес

От държавата те не искат нищо, освен да създаде условия да се развиват, да покажат уменията си, креативността си, създавайки принадена стойност в икономиката.

Те обаче до момента не влизаха в сметките на тайните кръгове, които управляват държавата...

 

Красимир Райдовски:

Трябва да съм идиот, за да твърдя, че няма задкулисие в политиката

- Г-н Райдовски, има ли разлика между сегашните и протестите през февруари–март?

- Има разлика в интелектуалното ниво на участващите и то определено е в полза на сегашните протести. Това е позитивен знак, че на улицата започват да излизат по-мислещите хора. Но и в двата случая не е улицата, която решава вътрешнопартийните или проблемите на държавата. 10 януари 1997 г. никога не може да се повтори, защото обстановката в страната е друга. Февруарските и сегашните протести си приличат по това, че и в двата случая все още протестиращите не могат да дефинират какво означават исканията им.

- Длъжни ли са?

- Длъжни са да го направят, щом като не харесват това, което се предлага. Учудва ме "улицата", защото тя казва: "Това не ми харесва." Обаче не казва какво й харесва и как това, което на нея й харесва, може да бъде постигнато. Улицата няма необходимия капацитет.

- Управляващите винаги ли са имали капацитет?

- Управляващите са още по-зле, защото са управляващи. "Улицата" не може и да има капацитет. Разногласията сред "улицата" са много по-силни, отколкото разногласията сред управляващите. Може би защото няма какво да губи, а управляващите губят банковите си сметки.

- Стои ли някой зад протестите, или са спонтанни?

- Според мен можем да говорим в две посоки. Част от хората излизат спонтанно на улицата, а другите са организирани от партийни структури чрез интернет, както се оказа напоследък. За това говори и друго - добре изписаните лозунги, добре оформените плакати и всякакви подобни атрибути.

- Първият протест срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС не беше ли спонтанен?

- Да, елементът "спонтанност" при първия протест беше по-силен, но не съм убеден, че беше насочен срещу назначението на Делян Пеевски. По-скоро беше срещу опитите на ДПС за налагане на доминираща роля в управлението на страната в резултат на стеклите се обстоятелства след изборите. Защото Пеевски и още много "Пеевски" са известни много отдавна, но срещу тях досега протести никога не са възниквали "спонтанно". Може и да греша, но това е човешко.

- Има ли задкулисие в политиката в България?

- Няма по света политика, в която да няма задкулисие. Това е една от най-задкулисните театрални постановки. В България го усещаме още по-силно поради качеството на политическия ни "елит" и творческата му импотентност. Подобна критична обстановка в страната е повод за избуяване на поведение от категорията "Кадиев" при хора, които не пропускат възможност да регистрират неудържимото си желание за партийна и административна власт. Другият елемент на задкулисието са съчетаването и наместването на пръв поглед на различни и противоречащи си финансови интереси. Друго няма, защото политиката и финансите са обвързани.

- Има ли в последните 23 г. кръг или няколко кръга, които диктуват политиката в България?

- Трябва да съм идиот, за да кажа, че няма, но бащата на политическите кръгове, които манипулират вътрешнополитическата обстановка в България, се нарича Андрей Карлович Луканов. Ако беше жив сега, нямаше да се стигне дотук с тези протести. Той беше достатъчно интелигентен, опитен български политик, който никога не е поемал лична отговорност, но никога не е допускал да бъдат пренебрегвани неговите лични интереси. Партията е била за него на втори план. Все пак Луканов не е Ленин. А аз не съм Маяковски.

- Луканов ли е родоначалникът на задкулисните кръгове в политиката?

- Да, естествено. Всички помнят и знаят как бяха създадени партиите ДПС, СДС, а в. "Демокрация" беше създаден с държавна хартия, докато Луканов беше премиер.

- Луканов не е между живите от много години. Кой диктува задкулисието след това?

- Ако трябва да говорим малко по-сериозно, задкулисието се управлява от идеологическите наследници на Луканов, които са основно в ядрото на Българската социалистическа партия. Не бива да пропускаме активните опити за присъствие в задкулисните манипулации на един определен социологическо-голфърски клуб. Неговите представители в ранните години на демокрацията пред една камина съвместно с Луканов чертаеха бъдещето на България.

- Да не би да сте били там, пред тази камина?

- Не съм бил там, но имам приятел, който е бил там, и той все още е жив и може да бъде свидетел.

- Как се създадоха новите политически субекти като НДСВ?

- Генезисът на новите партии трябва да се търси в политическата конюнктура, която основно се формира от бивши комунисти, сега социалисти. Да не пропускаме посещението на Любен Гоцев през 1995 г. в Мадрид при Н.В. Кобургготски. Лично аз знам за още едно посещение преди това. За какво са си говорили двамата, само те си знаят.

- А ГЕРБ?

- Не знам кой е дал идеята за създаването на ГЕРБ, но на фона на политическата конюнктура тогава и обкръжението на г-н Борисов по онова време не съм далече от мисълта да стигна отново до идеологическите наследници на Луканов.

- А митичният кръг "Монтерей" диктувал ли е задкулисно решения в политиката?

- Митичният кръг "Монтерей" отдавна се е изпразнил от съдържание. Остана само в пространството на митовете. Едва ли има човек, който би повярвал в неограничените възможности на Любен Гоцев и би възприел сериозно слуховете за неговите посещения в Неапол или за някакви срещи с гръцки генерали в Гърция. Минаха времената, когато вездесъщият Любен Гоцев управляваше различни хора. Самата политическа обстановка, а и физическите му сили и лични контакти вече не са същите.

- Управлявал ли е БСП?

- Не е управлявал БСП, но създаваше интриги в БСП и поддържаше лични контакти с председателите на БСП. Но надявам се, че вече никой не му обръща внимание. Все пак е на 83 г.

- Кои са настоящите задкулисни играчи, които диктуват политиката?

- В този сегмент на обществените политически отношения вакуумът е недопустим, вероятно са се народили - или поне те така си мислят - нови лукановци. Всичко, на което сме свидетели от февруари насам, говори, че тези хора не са на необходимото професионално ниво в сферата на политическата манипулация. Ако бяха, никой нямаше да разбере, че е манипулиран. Но от това, което се случва в България, никой няма интерес и всички политически партии губят. Това не е най-лошото. Лошото е, че ние - "улицата", губим най-много от всички.

- Ще вземат ли главата на Станишев като лидер на БСП?

- Сигурен съм, че няма, защото има достатъчно силни позиции в партията си. А тези, които му искат оставката, с изключение на Първанов и Петков, са незначителни фигури.

- Ще падне ли правителството под натиска на “улицата”?

- "Улицата" никога не е събаряла правителството.

- А Бойко Борисов?

- Бойко Борисов избра най-подходящия момент според мен да подаде оставка. Той легендира желанието си да се отърве от отговорностите на премиер с натиска, оказан от "улицата". Онзи натиск можеше да бъде много лесно овладян, защото там се знаеха много от хората, които се изживяваха като лидери на "улицата". Знаеше се кой кой е. Днес тези хора ги няма, няма явни лидери и затова е по-трудно.

- Има ли вариант задкулисието да бъде преодоляно у нас?

- Не само в България. Никъде по света, където има активен парламентарен живот, задкулисието не може да бъде прекратено. То може да стане по-фино. За да не предизвиква народния гняв, трябва да е по-интелигентно.

- Били ли сте част от задкулисието?

- Въпросът ме ласкае, но съм прекалено дребен, за да бъда част от задкулисието. Все пак не се казвам Бриго Аспарухов.

 

 Бриго Аспарухов, бивш шеф на Националната разузнавателна служба:

Играчите зад кадър все по-усъвършенствани

- Г-н Аспарухов, къде е задкулисието - при управляващите или при протестиращите?

- Не знам къде се намира задкулисието, но протестите са масови и спонтанни. Искрата на този бунт беше решението за новия председател на ДАНС. Оттук нататък няма спиране. Каквото и да се реши, ще бъде оспорено, защото хората осъзнават, че не контролират процесите, службите, институциите. Нямат доверие на политиците, че ще им позволят да участват в контрола върху управлението. Точно тук е проблемът, защото не е ясно как да стане това. Засега единствено са изградени обществени съвети, които ми се струват недостатъчен граждански контрол. Как ще се надникне в задкулисието? Големият проблем на България е задкулисното управление.

- Кое по-точно управление имате предвид?

- Имам предвид всички политически субекти без изключение. С една дума, неформалната власт в държавата.

- Кой е лицето на тази неформална власт?

- Това е големият въпрос. Кое е то, трябва да кажат спецслужбите и чрез тях управляващите, но те явно не искат да отговорят. Или не са кадърни, или не искат. Мисля, че е първото. Ако обаче са кадърни, излиза, че участват с мълчанието си индиректно в задкулисието. Ако бях начело на тези служби, сигурно щях да им го посоча. Имаше период, когато точно политиците, включително и бившият главен секретар на МВР тогава и доскоро бивш премиер на страната Бойко Борисов попречиха да заема пост, който щеше да ми позволи да дам отговор на този въпрос. Сега става ясно защо са се страхували тогава.

- Само управляващите ли знаят задкулисните играчи?

- Този, който знае, няма да го каже никога. Политиците и гражданите знаят различни части от истината, но не могат да сглобят цялата картина. Това е по силите само на спецслужбите.

- Задкулисните играчи едни и същи ли са за 23 години?

- Мисля, че да, но се усъвършенстват при всяка власт, адаптират се.

- Като шеф на НРС знаехте ли ги?

- Бях начело на НРС в ранния период на демократичните промени и единствено можех да предупреждавам, че ще се получи симбиозата престъпност-власт, ще се развие и ще стане проблем на държавата. Публично съм го казвал много пъти. Тогава тръгвахме по един демократичен път, основният процес беше смяната на собствеността и предизвика тези абсурди, обрати, обществото стана разнопосочно. От една страна, се родиха богати хора, а голяма част обедняха, обществото озлобя. Започна да се противопоставя и да се бие вътре в себе си и точно това озлобление породи оная негативна сила, която руши държавата до днес.

- Има ли един или няколко кръгове на задкулисни играчи?

- И да има, аз не ги познавам, но това, че съществуват, се усеща във въздуха.

- Кои правителства на прехода са били плод на задкулисни договорки?

- Ако назова някои правителства, значи да обвиня българския избирател, а аз не искам това. Опазил ме господ от подобно твърдение. Определени кръгове създаваха влияние в политическите субекти, които изпълняваха техните искания и желания. И това се отнася да всички политически партии без изключение.

- Вие били ли сте част от задкулисни кръгове?

- Никога не съм бил, не съм и няма да бъда. Това е част от моя проблем, че не мога да съм част от неформални кръгове и не искам да бъда. Мисля, че това е бъдещето - да участваш не в кръгове, а в дискусия за решаване на държавните проблеми. Това е честната позиция, останалото е шикалкавене и позиция ала Бойко Борисов: “Идвам от един свят, изпрах физиономията си и ме приемете такъв, какъвто съм накрая, а не в началото.” Такава бойковщина не искам да бъда. Ако търсите задкулисието, част от него, погледнете неговото и на много други хора минало.

- Вече 23 г. се говори за дирижиране на процесите от кръга “Монтерей” и генералите, към които бяхте причисляван. Има ли нещо вярно?

- Когато човек не може да обясни нещо, лесно го приписва на митични кръгове. Един от блестящите примери е кръгът “Монтерей”. Той е толкова публичен, явен. Трябва да кажа, че аз не съм участвал никога в него, въпреки че познавам всички негови представители. Дълбоко съм убеден, че тези хора не участват в подобни неща, които им се приписват. Това, че дискутираш днешното, вчерашното и бъдещото време, не значи, че са автори на процесите. Убеден съм, че всички, които участват в тези обеди и вечери, ще ме разберат правилно.

- Това правителство плод ли е на задкулисни договорки?

- Не съм убеден, че е задкулисно. Ако питате дали има опити да се подават кандидатури на хора към премиера, убеден съм, че е имало такива. Но Пламен Орешарски е жертва на своята липса на политически опит и сам си отчете, че гледа само експертността.

- Ще падне ли правителството в резултат на протестите?

- Това е воля единствено на правителството и на премиера. Но никой няма интерес да съществува правителствен вакуум и политически хаос. Ако щете, трябва да се даде време на нови политически субекти да се родят. Един политически субект се оформя за една година. При едно разумно управление, каквото заявява Орешарски, с конкретна програма, му трябва време, за да реализира намеренията си, и всички трябва да проявим търпение. Някои обаче искат да яхнат вълната от недоволство и да довършат държавата. Ние, разумните граждани, трябва ли да допуснем това? Моят отговор е категорично Не!

- Трябва ли Станишев да остане начело на БСП?

- Вотът на доверие, който той ще поиска на предстоящия пленум на БСП, означава да разделиш партията си. Една част ще бъде “за”, друга - “против”. А какво прави тази част, която е против? Това не е ли разделение на партията? Неправилен политически ход. Трябва да се избира между по-голямата и по-малката злина. Най-добре ще е в партията да се образува кръгла маса много бързо, без да занимаваме нацията, за да се обсъдят мерки за успокояване на партията. Може да стане не чрез вот на доверие, поискан от Станишев, а чрез един нов състав на изпълнителното бюро, в който да влязат мъдри, опитни хора, които да обсъждат и формално да решават проблемите, а не неформално и задкулисно.

 

Димитър Иванов, бивш шеф на 6-то управление на 6-ти отдел на Държавна сигурност:

В задкулисието всеки слага този, който не му е симпатичен

- Г-н Иванов, протестите срещу задкулисието ли са?

- Да. Това са протести срещу непрозрачността, прикрита с бързина и недостатъчно премислени решения.

- Възможно ли е в продължение на 20 години да ни управляват кукловоди?

- Въпросът не е в кукловодите, а в овладяването на системата за сигурност, която така или иначе по статут е подчинена на други принципи. Не на обществената прозрачност, а на секретност и конспиративност. Обществен трябва да е само контролът върху дейността, върху изразходваните финансови средства и спазването на закона. Иначе

самият характер на работата е секретен и конспиративен

Не може всеки, на когото му е любопитно, да се рови в работата на ДАНС. Това го показа и опитът на предишното управление. Цветан Цветанов, шефът на ГДБОП Станимир Флоров и други ръководители на МВР бяха без достатъчно изградена професионална подготовка, въпреки че може да имат полицейска подготовка, но от гледна точка на спецслужбите нямаха. Затова и забъркаха такава голяма каша. Сега в опитите да се избистри тази каша и в бързината, се допуснаха други тежки грешки. Смеси се в едно политическият елемент, който доминира в работата на ДАНС, с полицейския. И

когато събереш

политически с полиция, естествено че се получава политическа полиция

 - В чий интерес би работила тя?

- Аз мисля, че благодарение на бързата обществена реакция новите щети са предотвратени. Очевидно трябва да бъде наказан опитът за заобикаляне на обществения контрол при вземане на такива решения. А иначе анархията с протестите трябва да бъде спряна, защото тя ще засегне интересите на цялото общество. Включително и на протестиращите.

- Защо?

- Протестите са полезни до момента, в който предотвратяват вредните последици. След това тяхното продължаване без причина носи само вреда. А че това е така, може да се види по коренно различните мотиви, които излагат определени протестиращи групи.

- Кои искания ви смущават?

- Липсата на единен мотив, на общ възглед. Протестиращите казват: "Не искаме това правителство." Но с какво ще го заменим? Нямат идея. Първо, нови избори не са решение, тъй като само ще възпроизведат сегашното статукво. Второ, има хора на протестите, които не са реализирани политически или сега нямат работа, а напрежението, което създават, внася допълнителна анархия в икономиката, в комуникациите, в обществения живот. Анархията само ще задълбочи и техните проблеми и с нищо няма да им помогне. Затова решението трябва да се търси в друга посока - протестиращите постигнаха успех.

Бяха спрени грешните политически ходове

на Сергей Станишев

и Лютви Местан

Сега трябва да се даде подкрепа на това правителство с ясен мандат: кабинетът "Орешарски" в срок от три месеца да направи първо, второ, трето. Примерно, да намали цената на тока, да повиши минималната заплата и пенсиите, да открие нови работни места, да подпомогне майките, първокласниците, да продължи реформата в образованието, в здравеопазването и др. И нека тези, които сега протестират, периодически да изискват отчет и да наблюдават работата на правителството. Обратното ще е катастрофа за всички.

- Защо?

- Вижте какво става в Гърция. Три пъти се сменя правителството под натиска на улицата и нещата не се подобряват. В Турция кабинетът не можа да намери верния тон с протестиращите и се стигна до кръв. Ние нямаме нужда нито от влошаване на ситуацията, нито от кръв. Затова е полезно протестите да се трансформират в контрол. Изборите бяха преди месец и те дадоха адекватен резултат от нагласите в обществото. Това, че някои десни формации не влязоха в парламента, сега се използва като мотив за недоволство, което не е демократично. Демокрацията е да може да печелиш и да губиш. Освен това изборите бяха легитимни, правителството е съставено трудно и трябва да му дадем шанс. Ако то докаже, че не си върши работата, моля, да се избере подходящ момент и да си ходи. Но сега защо? Точно

сега кабинетът

дава надежда, че може

да се справи

И министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, и транспортният министър, който спря разграбването на "Товарни превози", правителството осигури помощи за майките, за първокласниците. От 1 юли кабинетът и ДКЕВР ще намалят с няколко процента цената на тока, която трябваше да се повиши с 30-40%? Ако направят административната реформа и съкратят режимите, които пречат на бизнеса, това ще освободи пари за реалния сектор, за здравеопазването, за образованието, за сектор сигурност, който трябва да се преструктурира и т.н. Аз мисля че това е правилният подход. Иначе грешките ще са много тежки.

- Как ще стане, когато протестиращите са убедени, че задкулисието командва кабинета?

- Когато се говори за задкулисието всеки слага там този, който не му е симпатичен. Един казва, че това са комунистите, свързани с Русия. Тази теза я повтарят като малоумни няколко русофоби от десните и политилози на хранилка при американски неправителствени организации. Други казват, че конците ги дърпа Държавна сигурност.

- Може ли да кажете дали сте се чувствали от задкулисието?

- .... При положение че 20-годишните не знаят какво е това ДС, само са чували, че е нещо лошо. Трети казват, че това са корпоративните интереси. А защо не приемем, че задкулисието означава обикновена политическа демагогия? Примерно когато Станишев говори едно пред ръководните органи на партията и по телевизиите, а всъщност си мисли и прави нещо съвсем друго. Да кажем, следва някакви интереси, които да го цименитрат на ръководния пост, да продължи кариерата си в европейските структури, да реализира свои приближени на отговорни постове. Не непременно задкулисието да е Иво Прокопиев, Делян Пеевски или други набедени.

За мен задкулисието

е непрозрачност

И това нас като общество няма защо да ни интересува, защото имаме избрани легитимни фигури. БСП е мандатоносител, Станишев носи цялата политическа отговорност. Лютви Местан подкрепи мандатоносителя. В такъв случай има ли смисъл да гадаем кой стои зад тях? Дали са ТИМ, СИК, покойните Кюлев, Илия Павлов и кой ли не? В крайна сметка имаме лица, които носят отговорност.

- Най-популярната градска легенда е, че задкулисието са хора от кръга "Монтерей" и от бившата ДС?

- Тези легенди са плод на много ниска интелигентност. И то на хора, изпаднали от политическата каруца. Които искат да се задържат на някаква обществена позиция и си измислят подобни небивалици. Също както при първобитните хора. Като не можеш да си обясниш гръмотевиците, си правиш тотем, връзваш си муска на врата или други подобни. Горе-долу така се развиват и политолозите, и пиарите, които отдавна са изпаднали от политическата сцена. Как ще си помогнем, ако не знаем каква е причината за нашите неуспехи? Необходима ни е точна диагноза, след което се определя лечението и лекарството, а не митове и интриги.

- Възможно ли е кабинетът да управлява с това петно, че конците му се дърпат от задкулисието?

- Това е емоционална, първосигнална реакция. Аз като бивш офицер от ДС се възмутих, когато чух, че Пеевски ще става шеф на ДАНС. Бях влязъл в офиса и когато съобщиха новината, всички се обърнаха към мен. Казах им, че това не може да стане и точно след 5 минути се оказа факт. Но 20 часа по-късно се разбра, че не става и кандидатурата е оттеглена. Подценяването на легимните фактори обикновено води до неуспех. Да, протестиращите са фактор, но вече не легитимен, защото не могат да излъчат свой представител, който да представи програма, алтернативна на кабинета. Получава се като при шопа:

"Не знам как е,

но не е така"

А и да не забравяме, че в рамките на ЕС, при модерно законодателство и в ХХI век, нашата държава е парламентарна република, а не улична. Освен това ние нямаме такъв тип пряка демокрация като в Древна Гърция, където на площада се събират всички и гласуват с вдигане на ръка. Възгласи от типа "този е педал, а онзи олигарх", не са аргументи в политическия диалог.

- Според вас каква ще е съдбата на Сергей Станишев?

- Както се казва в един от криминалните романи на Богомил Райнов: "Седя и се колебая дали да излетя като самолет, или да поема пътя на подводницата." За съжаление Станишев, който имаше изключителна перспектива на европейската сцена и това щеше да е полезно и за България, и за БСП, с такива недомислени постъпки реже клона, на който седи. Но неговата съдба не е първостепенен обществен проблем. Проблем на обществото е съдбата на правителството.

А Станишев или ще излети като самолет или ще потъне като подводница

 - Може ли да е вярна тезата, че ДПС цели дестабилизация? Някои припомнят думите на Доган от конференцията, че малцинствата трябва да преговарят пряко с Еврокомисията, а не чрез националните правителства.

- Този вариант не му е необходим на Доган, защото в тази ситуация ДПС инкасира сериозни негативи. Заради Пеевски и областните управители се възраждат стари нагласи и вече се отива в другата крайност. Което е несправедливо спрямо ДПС. То все повече става българска партия, а сега се възобновява говорене, характерно за 90-те години.

Не допускам да има каквато и да е комбинациия и задкулисие от страна на Ахмед Доган

Още повече че той е доста разсъдлив и не би допуснал нещо, което ще нанесе такива щети на неговата рожба - етническия модел и етническия мир. За тях той работи 27 години и не вярвам сега да иска да ги пожертва. Заради една бълха Да изгори юргана, както се казва в поговорката.

- А дали целта не е да се разкрие истината за покушението срещу Доган?

- Разследването там се движи в правилната посока, следствието продължава, похитителят е в ареста без изгледи да излезе на свобода. Вероятно ще бъде осъден. В случая се получи още един неблагоприятен ефект - Пеевски бе изключително сатанизиран. От друга страна сега слушам такива работи за него, които не са редни. Той не е лишен от мениджърски качества. Друг е въпросът, че спецслужбите са особен вид материя. Те са книга, която за да я четеш, не е достатъчно да имаш обща грамотност, необходимо е специално образование. Задавам си още един въпрос? С какво Пеевски щеше да е по-лош управленец от Цветан Цветанов? Нали не смятате, че Цветанов може, а Пеевски не може? Вижте цялото бивше ръководство на МВР - Флоров и останалите директори - хора,

завършили или ВИФ

или военно училище

Нужда от такива специалисти има и в спорта, и в армията, ама всички те се бутат в структурите на МВР. Имаше един лаф от "На всеки километър", където главният полицай Велински заповядва на помощника си, а той му казва: "Не, шефе. Полицейският пролетариат въстана." Цветанов какво направи като мачкаше системата? Тя се съпротивляваше и въстана чрез флашките. Сега предстои да видим следващата глупост, следващия неудачен избор за шеф на ДАНС. И за да не стане така, предлагам той да бъде избран с пълен консенсус в парламента. Да го подкрепят и Борисов, и Сидеров, и БСП, и ДПС. Защото това е национална служба, а не е партийна или коалиционна котерия.

 

Виктор Вълков, бивш външен министър и бивш посланик в Анкара:

Отвратен съм

- Г-н Вълков, може ли да направим едно интервю за "168 часа"?

- Не, оставете, знам какво ще ме питате, а не искам да говоря, защото съм много омерзен.

- От протестите или от решенията на управляващите сте омерзен?

- От цялата обстановка. Освен това, както сигурно сте прочели, се наложи заедно с ген. Любен Гоцев да отскочим до Виена и съм уморен.

- И до Виена ли? Май беше споменат Неапол.

- Не, всъщност ние бяхме в "Генуа", но някои не са разбрали, че не става въпрос за града, а за ресторант "Генуа". И въобще нищо не отговаря на истината.

 

Любен Гоцев:

Има хора, които правят политика и бизнес, както им харесва

- Г-н Гоцев, как е времето в Неапол? Някои медии писаха, че с Ахмед Доган сте измислили назначението на Делян Пеевски в ДАНС, за да спасите Бойко Борисов?

- Много хубави са неаполитанките. Но Отряд 28 ни разреши само две места - за мен и за Доган. Не можахме да си вземем красиви жени от България и се наложи да ги търсим из Неапол.

- Има ли логика Доган да спасява Борисов, особено след думите, които си размениха покрай покушението?

- Питайте тези, които пускат тези глупости на търкалета. Очевидно е, че целят дезинформация и отвличане на вниманието от централните проблеми на България, а тях ги знае целият народ.

- Кои са те?

- Тези, за които си говорим ежедневно, премиерът Пламен Орешарски ги изброи в няколко точки. Това са основните проблеми на мнозинството от българския народ. За решаването им няма ляво, няма дясно. Затова смятам, че сега това правителство трябва да бъде оставено да работи. Надявам се всички български граждани да се държим отговорно в тази сложна ситуация.

- Хората казват, че протестират срещу задкулисието. Защо вие и бивши служители на спецслужбите винаги сте обичайните заподозрени за задкулисни играчи?

- Така е само в главите на някои журналисти и любители на световната конспирация. Да, моята биография наистина е малко сложна и някои хора смятат, че дърпам конците.

- А имате ли нещо общо със задкулисието?

- Никога не съм бил от задкулисието. Винаги съм бил на първа линия. И като шеф на щаба на БСП, и като външен министър, и като заместник-началник на Първо главно управление на ДС, и като първи зам.-министър на МВР. Винаги съм бил на легитимни публични постове и никога не съм се крил.

- Всъщност кой дърпа конците в България и има ли задкулисие?

- Може би и допускам, че има, но това не са хората, които се споменават в медиите.

- А кои са?

- Това са хората, които имат нужда да стоят в сянка, да правят политиката и бизнеса, както на тях им харесва. Няма смисъл да се споменават имена.

- За хората от задкулисието не е ли по-удобно да живеят в богата държава, пазарът да е голям, а не както сега да няма един лев в икономиката?

-Тези хора не са набедените за задкулисни играчи и затова те живеят в България. Но може би има такива, които не живеят у нас.

- Тогава откъде тръгват легендите, че бивши служители на ДС дърпат конците у нас?

- Те започнаха още от времето на СДС, а след това се подеха от някои конспиратори вляво.

- Имате ли обяснение защо?

- Защото е лесно. Много елементарно става всичко, когато има някой виновник.

- Обвиняват ви в задкулисие и излиза, че контролирате олигархията, монополите, политическия елит. По силите ви ли е всичко това?

- Разбира се, че не, това е абсурд. Но сме удобни да бъдем атакувани, защото сме от старата генерация. А и почти всички сме свързани със спецслужбите. За тези двайсетина години се появиха толкова много нови лица, които се издигнаха във всички области, а голяма част от тях дори не съм ги чувал.