Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

3D филмите и игрите крият риск от увреждания на очите, мигрени, виене на свят, проблеми с концентрацията, алармират от Френската агенция за здравето ANSES.
Специалистите настояват този тип изображения да бъдат забранени за деца под 6-годишна възраст и значително ограничени за тези до 13-годишна възраст.
Исканията им се основават върху изследванията на професор Мартин Банкс от калифорнийския университет „Бъркли". Екипът му от години проучва влиянието на 3D технологиите. Учените са категорични, че те крият най-много рискове за най-малките и за подрастващите, защото именно в тази възраст се формира и развива зрението. Според тях 3D филмите са в състояние да провокират
необратими промени
в зрението,
в способността за правилно виждане и фокусиране.
Това, което екипът на професор Банкс е установил, е, че при повечето хора тези ленти и игри водят най-малкото до преумора на очите. Причината за това е т.нар. конфликт между приспособяването на окото и фокусирането. Всъщност при всекидневното гледане, въпреки че всяко от очите ни възприема образите под различен ъгъл, двете очи се съсредоточават в една и съща точка и се фокусират, за да може да се получи единен и ясен образ. И именно това наслагване на двете гледни точки дава възможността да виждаме в перспектива, като отдалечените обекти са по-малки, а приближените - по-големи.
Този процес обаче не може да се осъществи при гледане на 3D изображения на екран, защото, дори и да ни се струват триизмерни, те всъщност са на една и съща плоскост и следователно на едно и също отстояние от очите.
Професор Банкс обяснява, че при 3D филмите и игрите е трудно да се фокусира погледът само върху една точка и всъщност окото се претоварва. Причината е, че непрекъснато се сменя точката на фокус и се получава объркване на сигналите. И дори и технологията на новите филми да позволява да се „заблуди" мозъкът, че вижда в дълбочина, то всъщност очите се опитват да се фокусират едновременно върху екрана и върху 3D обекта, който „е виждан" в друга равнина - пред или зад екрана. Това води до необходимост от силно съсредоточаване, за да не се изгуби фокусът, но предизвиква преумора на очите.
И докато при зрели хора с нормално зрение, добро здраве и без вестибуларни проблеми този процес може да предизвика единствено усещане за
леко замайване и напрежение в очите
след излизане от киносалона, при много може да провокира далеч по-сериозни проблеми.
От агенция ANSES настояват за забраняване на 3D прожекциите за деца под 6-годишна възраст. Основната причина е, че зрението се развива напълно в тези първи години от живота и 3D изображенията крият риск от увреждане на способността за фокусиране, от провокиране на късогледство, астигматизъм и дори кривогледство.
Но освен за най-малките от агенцията препоръчват и подрастващите до 13-годишна възраст да сведат до минимум 3D филмите и игрите. Защото излагането на такива изображения над един час дневно увеличава риска от късогледство, астигматизъм, главоболия и проблеми с концентрацията.
От ANSES предупреждават, че дори и зрелите хора не са застраховани срещу страничните ефекти на 3D филмите. Според тях рискови групи са хората с очни проблеми, страдащите от астигматизъм, тези с голяма разлика в диоптъра между двете очи, както и всички с вестибуларни проблеми. Учените обясняват, че при тях
допълнително се натоварва зрението
и може да се стигне до засилване на досегашните проблеми, както и до увреждане на очния нерв и увеличаване на очното налягане.
Специалистите обръщат внимание, че хората, които по принцип ходят с очила, не е добре да гледат 3D прожекции, като поставят едните очила върху другите, защото се получава допълнително пречупване на лъчите и се провокират различни симптоми - главоболие и усещане за сухота в очите, дори до виене на свят, гадене, мигрени, проблеми с концентрацията, залитане.
Още през 2010 г. в Италия са регистрирани множество случаи на очни възпаления след посещение на прожекции на „Аватар". След проверка, назначена от италианското министерство на здравеопазването, се оказва, че проблемът се състои в неправилното съхранение и почистване на очилата след всеки зрител. А това води до завишен
риск от конюнктивити,
раздразнения и дори кожни обриви по лицето. Затова е въведено правилото всеки да закупува отделен чифт за специалните 3D прожекции или да притежава лични очила, които да носи със себе си в киното.
И макар че този проблем е решен, по-сериозните рискове се увеличават с все по-навлизащите в ежедневието 3D технологии като 3D телевизори, таблети, плейъри и конзоли, категорични са учените.
Дори едни от най-големите производители в света на 3D телевизори пуснаха специални инструкции за употребата им, в които са изброени множество рискове, сред които проблеми с фокусирането, замайване, гадене, дори гърчове и епилептични припадъци. В инструкциите се изтъква също, че този тип технологии трябва да се ограничават при хора с проблеми с очите, при малки деца и подрастващи, дори при бременни жени, при страдащи от безсъние или хронична умора, както и при такива, които са употребили алкохол.
В някои правила за употреба са добавени и специални предупреждения телевизорите да не се поставят в стаи със стълбища или близо до открити тераси или прозорци. Причината е именно замайването, което може да предизвика дългото гледане на 3D образи, както и евентуалният риск от проблеми с равновесието.
Производителите на 3D игри също предлагат специални гидове за родители, съветващи ги да не предоставят технологии на деца под 6 години, да следят подрастващите да правят
паузи на всеки трийсет минути игра,
както и при необходимост да изключват функцията за 3D, ако устройството предоставя такава възможност.
Те алармират, че трябва предпазливо да се използват най-новите технологии за игри, предоставящи 3D образи без нужда от специални очила. Според някои специалисти при тях натоварването за очите е още по-голямо и може да предизвика
проблеми с фокусирането
и с възможността за запазване на баланс при изправяне.
Според други учени обаче това са единствено предпазни мерки за предотвратяване на съдебни дела. Специалистката по 3D технологии и тяхното влияние върху зрението д-р Беатрис Кошнер подчертава, че производителите съобщават дори за най-рядко срещаните и почти невероятни възможни странични реакции, за да се презастраховат. Тя дава като пример до каква степен производителите обмислят всякакви крайни възможности с факта, че на някои марки микровълнови фурни дори пише, че не са подходящи за „сушене" на домашни любимци след къпане.
Д-р Кошнер уточнява, че чрез съвременните промени в очилата, позволяващи по-лесно фокусиране, или дори с минимални промени в техниката на заснемане на 3D филмите рисковете за зрението и мозъка на човек се свеждат до минимум.

Целият материал четете в новия брой на в. "168 часа".