Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Сръбската държава спаси бизнеса на Цветан Василев в град Парачин, като погаси дълговете, които има стъкларската му фабрика към "Сърбия газ".
Това се случи, след като енергийната компания обяви, че ще спре подаването на гориво към завода за стъкло, ако не получи дължимите 220 млн. динара, които се равняват на 3,577 млн. лв. според фиксинга на БНБ.
Правителството обаче реши да се издължи от своя страна към завода на българския банкер, преди да остане без газ и производството да бъде спряно.
Кой и как е водил преговорите със сръбския кабинет, докато в България тече дело за източване на 206 млн. лв. от КТБ, не става ясно.
Но има подписано споразумение между трите страни - Министерството на икономиката, "Сърбия газ" и стъкларския завод. Съобщенията в местния сайт "Поморавски вести" са ясни - държавата плаща своя дълг от 300 млн. динара, които се равняват на 4,878 млн. лв., към фабриката на Цветан Василев.
Така тя ще се разплати със "Сърбия газ". Правителството дължи тези пари на стъкларския завод по специална социална програма, като последните преводи по нея са били именно през 2012 г. Как е станала договорката, не знаят и адвокатите на Цветан Василев.
"Не се занимавам с бизнеса му, той ми е клиент по наказателните дела в България. Чуваме се, когато е необходимо", заяви Христо Ботев. Според него очакващият решението за екстрадиция бизнесмен имал стратегия за реакция на нападките срещу него. Тя обаче не била предмет на медийно разгласяване.
Очевидно обаче той не стои със скръстени ръце в Белград, както става ясно от последните му активности покрай фабриката.
Цветан Василев придоби 67% от стъкларския бизнес в Парачин опосредствано - чрез консорциум между компаниите "Глас индъстри" (регистриран на ул. "Хубча" 8 заедно с други фирми на банкера) и "Рубин индъстри" (Плевен) за 35 млн. евро. Гарант за сделката беше Корпоративна търговска банка. Продавач беше "Сърбия газ", под чийто натиск преди две седмици правителството отпусна средства за фабриката. През 2013 г. сръбският президент Томислав Николич присъства на откриването на нова поточна линия за чаши и похвали инвестицията на българския предприемач пред очите му.
Компанията, с която Цветан Василев купи стъкларската фабрика в Парачин, "Глас индъстри" е най-големият длъжник към Корпоративна търговска банка. Тя има кредит от 127 507 165 лв. според публикации в интернет. Което е двойно повече от цената, на която е купено предприятието. Това означава според наблюдатели, че вероятно банкерът е подготвял резервен план да се премества да живее в Сърбия още преди фалита на КТБ.
"След като са теглени кредити за фирмата, оперираща в западната ни съседка, очевидно те са използвани там", коментираха запознати със случая.
Според информацията в сръбските медии едва сега българският инвеститор ще може да започне реорганизация и подобрения в предприятието за 22 млн. евро, каквито е обещал при покупката му в средата на 2012 г.
Около Коледа, когато бяха започнали изплащанията на гарантираните депозити в КТБ и се очакваше банката да бъде обявена в несъстоятелност, дружеството "Глас индъстри" е сменило състава на борда на директорите си, става ясно от вписаните промени в Търговския регистър. Шефове вече са трима сърби - Петар Видич, Ратко Ристич и Небойша Симонович, като последният е и представляващ компанията. По същото време Цветан Василев даде интервю, в което обвини всички за фалита на КТБ и оневини себе си. Оказва се, че бизнесът му е бил постоянно поддържан, макар и дистанционно.
Докато вложителите чакаха да получат гарантираните си депозити от КТБ, в края на октомври 2014 г. в Сърбия е регистрирана фирмата "Наше стъкло Парачин" за търговия на едро. Адресът й съвпада с фабриката на Цветан Василев - ул. "13 октомври" 1-3 в града. Директор е Синиша Маркович. Собственик на фирмата е друга сръбска компания - "Сръбска фабрика за стъкло" АД, Парачин. Подписът е на директора й и президент на "Ботев" (Пловдив) Иван Джиджев. За какво е било необходимо да се основава сръбско дружество, предстои да се уточни. Може би защото то се подчинява на законите на Сърбия, а не на българските. В предпоследния ден на април 2015 г. съдът в Белград вписва промени в ръководството на "Наше стъкло" ООД,Парачин - вместо Милица Байкич директор става Синиша Маркович.
Основният капитал не е бил платен при регистрацията, а месец по-късно.
Той е в размер на 10 хиляди динара, което се равнява на 162 лв. и едва ли е проблем за обкръжението на Цветан Василев. Сметките на "Наше стъкло" са в две банки - "Войводинска" и "Банка Интеса" АД.

Как бизнесменът се опитва да избяга от запорите и кой спасява от фалит бизнеса му четете в новия брой на в. "168 часа".