Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Медитацията може да измести антидпересантите, категорични са учени от Оксфордския университет, цитирани от "Хъфингтън пост". Екипът, осъществил редица клинични опити, доказва, че медитирането оказва същото положително влияние като медикаментите при хора, подложени на стрес. Освен това предпазва от нови прояви на депресия при пациенти след прекарана психична криза, сочат резултатите, публикувани в медицинското списание "Лансет".

Изходна точна за специалистите е твърдението, че при 50% от хората, страдали от депресия, състоянието често се повтаря, и то в период от две години. На такива рискови групи пациенти профилактично се предписват антидепресанти. Но тъй като техният продължителен прием също крие множество рискове, специалистите от Оксфордския университет искат да намерят алтернативен вариант. Такъв се оказва именно медитацията. Екипът кани за участие в клиничните опити 424 души. В миналото те са страдали от поне три сериозни психични кризи и в момента са на поддържаща терапия с антидепресанти. Участниците са се съгласили да спрат приема на медикаменти и да се подложат на терапия чрез "съзнателна медитация". Те преминали обучение, състоящо се от ежедневни двучасови практики по медитация за определен период. След което всеки ден я провеждали в домашни условия или посещавали групи за медитация.

Паралелно с тях е изследвана и група пациенти, страдали в миналото от поне три сериозни психични кризи, които все още са на профилактичен прием на антидепресанти. Състоянието и на двете групи е следено повече от две години. Учените установяват, че и при двете се наблюдава еднакъв брой пациенти (44-47%) със забавяне или напълно избягване на повторни прояви на психичните кризи.

Екип от университета "Бъркли" провежда дългогодишни опити, при които участниците стигат дори до 12 часа медитация на ден. Ръководителят на екипа Пол Екман е известен американски психолог, виден специалист в областта на емоциите, междуличностното общуване и създател на уникална система за анализ на невербалното поведение. Неговият екип провежда опити, при които се цели да се установи дали може медитирането да се „предозира". Доброволци участници стигнали дори до 12 часа медитация на ден, но не били установени негативни ефекти.

Чрез специална апаратура, следяща функциите на медитиращите, учените установяват, че участниците са в състояние да контролират реакциите и емоциите си в изключително висока степен. Дори е правен опит със симулиране на шум от експлозия, при което дори пулсът на медитиращия не се ускорява. Учените обясняват, че по принцип хора, при които е по-активно дясното полукълбо на мозъка, са склонни към депресии, а тези с по-активно ляво полукълбо - често са по-щастливи. Но екипът на Пол Екман доказва, че е възможно да се "преминава" от едното полукълбо в другото именно чрез медитативни техники.

За това споделят и "учителите" по медитация. Анди Пъдикомб днес се води "специалист по осъзнатост". Всъщност след поредица тежки събития в младостта си той напуска университета и се отправя към Хималаите. Там усвоява изкуството на медитация, а днес води семинари по цял свят, за да научи хората как да "рестартират" от натовареното ежедневие. В своята лекция за TEDSalon London Fall 2012 Пъдикомб цитира данни от проучване от Харвардския университет, според което нашите умове се реят в мисли почти 47%. Според него това постоянно лутане на ума е директна причина за нещастие: "Живеем в невероятно забързан свят. Темпото ни на живот е безумно, умовете ни - вечно заети, и винаги вършим нещо. Резултатът, разбира се, е, че се стресираме. Умът фучи като пералня оборот след оборот, с различни трудни объркващи емоции и не знаем как да се справим с тях. Тъжната истина е, че сме толкова объркани, че вече не присъстваме в света, в който живеем. Пропускаме най-важните за нас неща и е налудничаво, че всеки просто приема, че животът е такъв и някак трябва да се справим с него. Не трябва да е така."

Пъдикомб смята, че най-важното е да се научим на разбиране за настоящия момент, което в съвременния свят е много трудно, защото мнозина живеят в бъдещето или в миналото. Специалистът обяснява: „Имам предвид не да си изгубен в мисли, не да си разсеян, не да си затрупан от трудни емоции, а да се научиш как да бъдеш тук и сега, как да си осъзнат и да присъстваш. Повечето хора предполагат, че медитацията цели да спре мислите, да се отърве от емоциите и някак да контролира ума, но всъщност е доста различно. По-скоро цели да се отдръпнем, да видим мислите по-ясно, да станем свидетели на идването и изчезването на мисли, емоции, без да ги осъждаме, със спокоен, съсредоточен ум. Медитацията ви предлага възможността да се отдалечите и да получите различна перспектива. Не може да променим всяко малко нещо, което ни се случва в живота, но може да променим начина, по който го приемаме."