Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Царят е започнал да предлага за продажба семейни ценности. Това ставало не чрез оторизирани аукционни къщи, а чрез доверени частни посредници, които обикаляли с оферти около определени хора, съобщиха добре осведомени източници на "168 часа".
В същото време продължават процесите за отнемане на имотите и горите, които Симеон ползва от повече от 10-15 г., а тенденцията е да ги загуби окончателно.
Информирани източници разказаха, че Сакскобургготски отчаяно се нуждае от пари, за да поддържа стандарта си, както и да плаща на множеството адвокати, които го защитават вече четвърта година по делата. Без да се знае кога ще приключат. Само по спора за горите има наети 7 квалифицирани юристи. А във вторник (17 март) на заседание на Софийския окръжен съд стана ясно, че
в Светия синод не се пазят документи за продажба на горски масиви на царското
семейство.
Сакскобургготски не е във властта вече 5 г. и половина, няма и собствен бизнес. Продажбата на семейни ценности изглежда добър източник на доходи. Не е ясно дали някой е купил аристократични антики от Симеон. Няма данни и дали той или негови посредници са предложили предмети на изкуството на търгове.
За повече от 20 г. в най-големите аукционни къщи в света - "Кристис" и "Сотбис", са били обявени и сменили собствениците си най-малко 11 ценности, свързани с фамилията Сакскобургготски. Информацията за това кой ги излага и кой прибира след това парите е конфиденциална. Затова не се знае дали Симеон, свързани с него хора, посредници или случайни собственици на аристократичните антики са ги предложили на търг. Но сертифицираните аукционни къщи проверяват произхода им.
Най-скъпият от тези предмети е картината
"Роза центифолия"
на Пиер-Жозеф Редуте, продадена за 254 500 долара на 16 март 2012 г. в Ню Йорк от аукционната къща "Сотбис". През 1907 г. творбата е била подарена на българския княз Фердинанд от брат му - Аугуст Сакс Кобург. Това става година преди страната ни да стане царство. Първоначално акварелът е бил оценен между 80 до 120 хил. долара, но при наддаването цената се е вдигнала повече от два пъти.
Художникът Пиер-Жозеф Редуте е роден през 1759 г. и е починал 1840 г. Картината е подписана с молив в долната лява част. Според обясненията на "Сотбис" в началото тя е принадлежала на принцеса Мария Каролина Луиза дьо Бурбон, дукеса на Бери, подарък от френския крал Шарл Х през 1828 г. След това по наследство се предава в Орлеанската фамилия на принцеса Клемантин и принц Аугуст Сакс Кобург.
Той от своя страна я дарява на брат си - Фердинанд Български
През 1988 г. картината попада в Ню Йорк при Греъм Арейдър ІІІ, потомствен американски търговец с произведения на изкуството. На сайта си той е обявил цена от 485 хил. долара за творбата.
Пак "Сотбис" продава сребърна табакера на дядото на Симеон за 12 500 британски лири. Тя е произведена в Берлин, а е оценена от експертите на 1500-2500 лири. Според консултантите тя е в много добро състояние,
имала тук-там малки надрасквания
по повърхността.
"Тъй като не сме професионални консерватори и реставратори, ви препоръчваме да се консултирате с такива, които ще направят по-детайлен оглед", пишат експертите на "Сотбис" в съветите си към купувачите.
Повърхността на табакерата имитира дървени влакна, а върху капака е положен гербът на Фердинанд, цар на България (1861-1948 г., царувал 1907-1918 г.). Символът е изработен от рубини, изумруди, диаманти и сапфири.

Какви други ценни реликви на царската фамилия се разпродават в аукционните къщи, четете в новия брой на в. "168 часа" 

ЛУКС: Златната кутийка за емфие на цар Фердинанд е продадена за 15 000 британски лири.
ЛУКС: Златната кутийка за емфие на цар Фердинанд е продадена за 15 000 британски лири.