Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

В Гърция първенството беше спряно за трети път заради хулиганство на терена.
В Гърция първенството беше спряно за трети път заради хулиганство на терена.

В България сме свикнали да се величаем с мисълта, че сме най-опитните творци на сочни футболни скандали.
През последните години се нагледахме на какво ли не - Младен Младенов беше убит от бомбичка, хвърлена след мача „Левски" -ЦСКА, фенове преследваха играчи по терена, цветнокожи футболисти ставаха жертва на расизъм... През цялото време по-умерената публика клатеше неодобрително глава и се вайкаше с думите: „Живеем в джунгла. В Европа това никога няма да се случи."
Е, оказва се, че в уж по-добрата част от Стария континент футболните ултраси правят всичко възможно да надминат българските си колеги по грандиозност на изцепките. В по традиция спокойната Испания
изверги хвърлиха
фен на противниковия
отбор в реката,
в Гърция ултрасите атакуваха врага с опасни пиротехнически средства, а в Холандия избухнаха с грозен акт на расизъм. Последните скандали принудиха УЕФА да се активизира. Босовете на европейския футбол в момента подготвят пакет от мерки, с които да отговорят на предизвикателството да се преборят с насилието и расовата ненавист, които задушават европейския футбол.
В УЕФА обещават да действат бързо, но едва ли ще надминат скоростната реакция на новото гръцко правителство. Премиерът Алексис Ципрас вече изправи на нокти Германия и другите основни играчи в ЕС с отказа си да плаща многомилиардните си задължения. Още по-стресирани са футболните запалянковци в южната ни съседка, след като новите им управници спряха футбола за неопределено време. Причината са жестоките ексцесии по време на дербито „Панатинайкос" и „Олимпиакос".
Феновете на стадиона решават, че случващото се на терена не е достатъчно атрактивно и вземат нещата в свои ръце.
По играчи, съдии и официални лица политат камъни, монети, бутилки
и крайно опасни сигнални ракети. Агресорите искат да нахлуят на терена и да опитат лично да се саморазправят с когото видят, но полицаите успяват да ги озаптят. Впоследствие се оказва, че ултрасите на „Панатинайкос" са полудели от гняв, когато още преди началото на мача треньорът на гостите е минал пред техния сектор, за да докосне мрежата за късмет. На пръв поглед съвсем нормално действие, но запалянковците явно си търсят повод, за да освободят напрежението, и превръщат мача в поле на истински бойни действия.
Няколко полицаи са
ранени лошо, а десетки
бандити са арестувани
и съдени по бързата процедура. Отървалите се побойници са убедени, че ще им се размине и още на следващия мач могат да опитат друга провокация.
Този път не са познали. Лидерите на управляващата партия СИРИЗА решават, че с решителни действия ще съберат още и някой друг процент одобрение, и заключват с вериги и катинари входовете към стадионите. Това е третото спиране на първенството през този сезон, след като преди това мачовете бяха отлагани заради смъртта на футболен фен от трета дивизия и нападението над помощник на съдийската комисия. В предишните два случая футболните босове някак си успяха да спасят работата, но сега положението изглежда доста по-безнадеждно. Масло в огъня наляха и представителите на „Панатинайкос" и „Олимпиакос", които се срещнаха с идеята да изгладят различията и да мислят как да озаптят феновете си. По време на помирителната дискусия ярък представител на „Олимпиакос" удря здраво кроше в лицето на мениджъра на „Пао", който излита от залата с подута горна устна.
Ясно е, че преговорите са провалени и няма как да бъде сключен мир. Увлечени в безсмислени боричкания,
клубовете изпускат възможността да омилостивят политицит
и първенството наистина е спряно. Никой не се наема да каже кога точно ще бъде подновено.
Президентът на местната футболна федерация Йоргос Боровилос все пак се окопити и помоли управляващите да разрешат подновяването на шампионата.
„Ужасяват ме случаите на насилие по нашите стадиони. В същото време не мога да си представя, че целият гръцки футбол ще се превърне в заложник на шепа хулигани. Защото сегашното положение е доказателство, че всички плащаме за поведението на няколкостотин човека.
Направих всичко възможно да убедя правителството, че е най-добре да подновим първенството и успоредно с това да работим за по-ефективни мерки срещу футболното хулиганство", обяви босът на Суперлигата Йоргос Боровилос. Засега призивите му останаха глас в пустиня. От СИРИЗА твърдят, че
мачове няма да има, докато не се реши как да бъдат озаптени хулиганите Законотворците вече подготвиха и някои спешни мерки, които би трябвало да дадат бърз резултат. Предвижда се въвеждане на електронни билети, поставяне на повече камери по стадионите и дори забрана за груповото придвижване на феновете. Реферите също ще получат инструкции да прекратяват мачовете още при първите признаци за ескалация на напрежението по трибуните.
Поне на пръв поглед набелязаните мерки са удачно формулирани и ще помогнат за борбата с футболното насилие. Друг е въпросът, че хулиганите очевидно са добре организирани и готови да преодолеят и най-добре измислените рестрикции. Пример за това са баталните сцени в испанското първенство. Та кой би си помислил, че може да се стигне до смъртен случай в дома на „Реал" (Мадрид) и „Барселона"? Какво ти насилие по испанските стадиони, където публиката сякаш е отишла на театър.
Хората пият бира, похапват сандвичи и от време на време емоционално посрещат някое прецизно изпълнение на терена. Миролюбива картинка, с която обаче е свършено след смразяващия бой между фенове на „Атлетико" (Мадрид) и „Депортиво Ла Коруня" в края на миналата година. Ултрасите предварително си уговарят бой по интернет, а нещата излизат извън контрол.
11 са тежко ранени, а 43-годишен мъж загива нелепо. Изверги от противниковата агитка проявяват извратена изобретателност и го хвърлят в реката.

Целият материал четете в последния брой на в. "168 часа"