Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Прясното мляко е вредно за здравето, съобщава в. "Монд". За преувеличените ползи и евентуалните рискове за организма от прекалената консумация на прясно мляко се говори от години.
В повечето случаи най-вече заради финансови интереси информацията често е преиначавана, обясняват френските журналисти.
От в. "Монд" подчертават, че темата е много деликатна, като се има предвид, че годишните приходи от продажбата на млечни продукти само във Франция възлизат на 27 милиарда евро. Остава въпросът дали това има някакво влияние върху факта, че в много страни съществуват препоръки всекидневно да се консумират поне по три млечни продукта. Под въпрос се поставят и множество твърдения за ползите, смятани за категорични.
Много дълго време се смяташе например, че пиенето на прясно мляко заздравява костите и помага в превенцията на остеопорозата.
Всъщност т.нар. галактотерапия (или лактотерапия) е въведена в някои страни, като Франция и Италия, през 50-те години на XX век като решение на проблема с високите нива на недохранване, установени при учениците и децата в следвоенния период. За целта
в училищата са раздавани безплатно млечни продукти, най-вече прясно мляко, защото то е богат източник на протеини и витамини (особено B1, B2 и A) и на калций. Смятало се, че оказва положително влияние върху костите, зъбите и сърдечната дейност.
Въпреки че не отричат ползите от млечните продукти при най-малките, учените се питат все пак дали политиката на хранене в училищата, подходяща в следвоенно време, всъщност е актуална и днес.
Още през 2007 г. авторът на сп. Sciences et Avenir Тиери Сукар публикува за първи път книга, озаглавена "Млякото - лъжи и пропаганда". В най-новото преработено издание той остро осъжда всякакви препоръки за задължителна консумация на няколко млечни продукта на ден и най-вече на наличието на прясно мляко в менюто в повечето детски заведения и училища.
Тиери Сукар е категоричен, че твърдението, че пиенето на мляко е незаменимо за нашите кости, е напълно погрешно. Той обяснява, че наистина всички ние се нуждаем особено през първите 20 години от живота си от всекидневен прием на калций, необходим за правилното формиране на костната ни структура. Но авторът обяснява, че това съвсем не означава задължително да пием мляко, защото на калций са богати много други храни като например зелето, сушените плодове, броколите, зелените салати, ядките.
Тиери Сукар е категоричен, че усвояването на калция от тези храни
е по-лесно, по-бързо
и с много по-малко рискове,
отколкото усвояването на прясното мляко. Както и че диета без млечни продукти съвсем не означава висок риск от остеопороза, ако си набавяме достатъчно калций с други храни. Като пример авторът дава страни като Япония и Китай, където консумацията на млечни продукти е много ниска, но е нисък и процентът на пациентите с остеопороза. Сукар представя подробни таблици за съдържанието на калций в различни продукти и сравнява, че ако в половин литър прясно мляко се съдържат 600 мг калций, то в някои минерални води е 500 мг, в 100 г броколи - 100 мг, в 100 г бадеми - 300 мг; в 100 г сушени плодове - 200 мг, и т.н.
Авторът напомня също, че приемът на калций сам по себе си не е достатъчен за превенция на остеопорозата. От значение са и фактори като прием на витамини D и К, както и физическата активност. Ученият е категоричен, че е много по-добре да имаме режим, богат на плодове и зеленчуци, отколкото да пием по цял литър прясно мляко на ден, защото то крие прекалено много рискове за здравето ни.
Въпреки че съществуват изследвания, доказващи, че консумацията на прясно мляко може да доведе до намаляване на риска от развитие на рак на дебелото черво и на пикочния мехур, има и други мнения. Учени от Харвардския университет изтъкват, че прекалената консумация на прясно мляко увеличава риска от рак на яйчниците при жените и на простатата при мъжете. Затова изследователите са категорични, че са необходими повече изследвания, за да се уточни до каква степен консумацията на прясно мляко е полезна и над какви дози е вредна.
Специалистът по ракови заболявания в Медицинския университет в Монпелие Енри Жоаю казва:
"В 50% от случаите на рак става дума за погрешни навици на хранене
Все още няма категорични изследвания, доказващи увеличаването на раковите клетки при прекомерна консумация на прясно мляко, но има регистриране на завишаване на риска при определени видове рак. Притеснителни в прясното краве мляко са т. нар. фактори на растежа, необходими на малките теленца да натрупат значителни килограми за няколко месеца. Затова в млякото се съдържат вещества, стимулиращи деленето на клетките, но те стимулират както "добрите", така и "лошите".

Целият материал четете в последния брой на в. "168 часа"