Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Детските ваксини да не са задължителни, а препоръчителни, искат родителски и пациентски организации. Предложението им отново събуди остри спорове в обществото "за" и "против".

"Позицията ни е провокирана от подписка за преминаване към доброволен избор за ваксинация, която е организирана във фейсбук от млади родители - казва Пенка Георгиева, председател на пациентските организации "Заедно с теб". - Силно впечатлена съм от факта, че за 5 дни се събраха над 3 000 подписа на родители,

настояващи за свободен избор...

Не мисля, че това би предизвикало някакъв катаклизъм от епидемии. Мнението ми е базирано на фактите относно задължителността на ваксините в редица европейски страни. В Австрия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Германия, Исландия, Ирландия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция, Англия няма задължителни ваксини, няма и епидемии."

В отвореното писмо до институциите на пациентските организации „Заедно с теб" се казва още: „Да припомним и че Световната здравна организация и Европейската комисия не задължават отделните държави да водят определена политика за статута на имунизациите, а предоставят решението на самите тях. В страните с изцяло препоръчителни ваксини в календара

се постига високо имунизационно покритие,

без да има санкции и ограничения в случай на отказ от ваксини. Няма основания да се смята, че при нас би било различно."

Медицинските специалисти приеха искането с притеснение. Те са обезпокоени доколко обществото е достатъчно информирано и дали има реална преценка за толкова спорен въпрос; дали решението на родителите ще е базирано на научни доказателства, или на твърденията във форуми и социални мрежи?

Някои лекари изтъкват, че не може да се очаква и в България процентът на ваксинираните да е висок дори и без задължение по закон, както е в страни като Швейцария, Германия или Франция.

Те дават за пример, че във Франция и Германия от противогрипна препоръчителна имунизация се възползват над 40% от населението, докато у нас се ваксинират едва 3-4%. Специалистите се притесняват, че същият нисък процент ще се наблюдава и при детските ваксини, ако те са доброволни, и то не само заради неинформираност.

Много важен е и въпросът, ако ваксините не са задължителни, а доброволни, дали тогава ще са за сметка на родителите. В момента те заплащат само препоръчителните. В подобна ситуация рискът големи групи от населението изобщо да не ваксинират децата си, и то не от нежелание, е много голям. Особено като се вземат предвид високите цени. Примерно антипневмококовата е на цена над 80 лв., против хепатит А и В - около 60 лв., петкомпонентните или шесткомпонентните ваксини са с цени над 50 лв., против морбили, паротит и рубеола - над 20 лв. И това са цени само за една доза, а повечето ваксини се прилагат в две или три дози през първите две години на детето. Общата сума

излиза няколкостотин лева

В момента в България са задължителни имунизации срещу хепатит B, туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип В, пневмококи, морбили, паротит и рубеола. Освен тях

съществуват и препоръчителни,

които не се поемат от здравната каса, а се заплащат от пациентите, сред които са хепатит А, коремен тиф, бяс, жълта треска, ротавирусна инфекция, човешки папилома вирус, противогрипни ваксини.

Факт е, че в някои страни по света не съществува задължителен имунизационен календар или задължителните ваксини са много малко на брой. Например в Швейцария няма точно определени имунизации по закон и често се правят подписки такива да бъдат въведени, защото според швейцарските специалисти именно фактът, че ваксините са препоръчителни, все още им пречи да се справят със заболявания като рубеола например.

И все пак по данни на Федералната служба за обществено здраве в Швейцария по собствено желание родителите ваксинират 88% от децата до 2-годишна възраст срещу дифтерия, коклюш, тетанус и полиомиелит, 87% - против хемофилус инфлуенце тип В, и 83% - против морбили, паротит и рубеола.

Данните за Германия са още по-категорични - въпреки че там ваксините не са задължителни, повече от 90% от родителите поставят основните препоръчителни ваксини.

В Австрия ситуацията е подобна. Но в държавните детски градини и много от частните приемат единствено ако детето има поставени няколко от основните ваксини.

В САЩ също изборът се води свободен, но учебните заведения, детските градини и ясли имат различни списъци с изисквани имунизации.

Всъщност в момента и в България родителите могат да се откажат дори от задължителните по закон ваксини

със специална декларация,

попълнена и подписана пред личния лекар. Но и у нас за записване в детски ясли и градина се изисква попълнен имунизационен паспорт.

Във Франция задължителна е имунизацията единствено срещу дифтерит, полиомиелит и тетанус.