Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Десетки кандидати за министри и зам.-министри пращат сигнали към централата на ГЕРБ, търсят достъп до най-тесния кръг около Бойко Борисов, за да ги забележат при подреждането на новото правителство.
Една от най-ожесточените битки ще е за МВР, след като се разбра, че Цветан Цветанов няма да се върне в това ведомство като министър. Осведомени твърдят, че вторият човек в ГЕРБ ще има много по-важна роля в бъдещ кабинет.
На Цветан
Цветанов най-вероятно
ще бъде поверен вицепремиерски пост,
който да включва наблюдаване на силовите министерства, на звената, заети да се справят с бедствия и аварии. Анализът на действията при кризи показал, че държавата не успява да координира ефективно действията на различни структури при трагедии от типа на взрива в Горни Лом, големите наводнения, катастрофи.
Към МВР гледа служебният министър Йордан Бакалов, чието назначение в екипа на Георги Близнашки бе една от изненадите. Бившият син депутат в няколко мандата минава за компромисна фигура между ГЕРБ и Реформаторския блок.
Той обаче не е назначение на Бойко Борисов. Според осведомени Цветан Цветанов демонстративно показал при съставянето на служебното правителство, че не желае да се консултират с него имена на кандидати, нито да подкрепя или отхвърля когото и да било. Възможно е името на Бакалов, който е с голям опит в сферата на сигурността - оглавяваше вътрешната комисия в парламента в много бурни времена, да е лансирано на президента от политолог. Негова е била идеята и професор Близнашки да стане премиер.
Бакалов показа желание да е в добри отношения с всички през периода на управление на служебното правителство и излиза от този кратък мандат като един от малкото разпознаваеми министри в него. Той остави службите да работят, съсредоточи се върху организацията на изборите и купуването на гласове, рядко дава интервюта.
Ако все пак ГЕРБ реши да заложи на свой, има най-малко три варианта.
На първите две места по шансове са бившите заместник-министри
на Цветан Цветанов в МВР - Веселин Вучков и Димитър Георгиев.
"Вучков не е лош вариант, той е доцент, преподавател в Академията на МВР. Спокоен и уравновесен, а за този пост това е важно", коментираха източниците на "168 часа". Именно Вучков беше кандидат за МВР в несъстоялото се правителство на Борисов след изборите от 2013 г., когато БСП и ДПС се разбраха да правят общ кабинет.
Вучков се закани от името на ГЕРБ, че цялата реформа в ДАНС и МВР, предприета от Цветлин Йовчев и Христо Бисеров, ще бъде отменена още в първите дни на новото 43-то Народно събрание.
Не е ясно дали Вучков ще има силата да проведе предстоящите реформи в МВР.
ГЕРБ заговори преди изборите за промени във вътрешното ведомство. Хората на Борисов отдавна лансират, че борбата с организираната престъпност трябва да излезе от шапката на ДАНС.
Шефът на ДАНС няма
да се избира от
Народното събрание,
а ще бъде предлаган от Министерския съвет и ще се назначава с указ на президента. Както беше по времето на Бойко Борисов. ГЕРБ ще премахне възможността ДАНС да разследва престъпления, както и претърсванията на апартаменти и коли. Агенцията ще остане контраразузнавателна служба, а заместник-председателите ще се намалят. На предизборни срещи Вучков обеща и изравняване на заплатите в МВР и ДАНС.
Изненадващо, но също толкова големи са шансовете като министър в МВР да се върне Димитър Георгиев. Целият живот на този човек е преминал в службите, а в момента работи в компанията "Глобул", която бе закупена от норвежката "Теленор".
Третият кандидат, който е сред фаворитите в ГЕРБ, е депутатът Красимир Ципов, който беше в комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Той е и в групата на ГЕРБ, оформила идеите за реформа в МВР.
При реформаторите също има варианти за вътрешен министър. Ген. Атанас Атанасов, бившият шеф на контраразузнаването, не крие желание да се върне на професионална сцена. В последните десетина години той се изявяваше главно на политическата сцена, беше депутат, а после и общински съветник в София от партията на Иван Костов. В началото на тази предизборна кампания хвърли бомбата, че ДАНС и МВР са били общ щаб за подслушване на кабинета.
Вероятността да оглави
МВР не е много голяма,
но ако реформаторите
все пак влязат в правителството на Борисов,
ген. Атанасов е един от малкото десни експерти в сферата на сигурността.

В името на дясното управление лидерът на ГЕРБ може и да забрави коментарите на Атанасов, че "държавата на пожарникаря гори", от първия му мандат.
Абсурдна според хората от ГЕРБ е вероятността вътрешен министър да дойде откъм патриотите, тъй като те също са възможен партньор на бъдещия премиер Борисов. Затова и слухът, че ВМРО може да даде Красимир Каракачанов, се приема като екзотика.
"Ако отпуснем някоя институция като партньорска квота, няма да е тази, която отговаря за спецслужбите", твърдят от ГЕРБ.
Войводите се шегуват, че предпочитат Каракачанов да ръководи МВР, защото там са 60 хиляди души, а военните, които повече им прилягат, са само 23 хиляди.
За няколко от герберите е повече от сигурно, че ще станат министри. Генерала имал намерение да вземе своите любимци Лиляна Павлова, Томислав Дончев и Ивайло Московски.
Павлова дори може не само да поеме регионалното министерство, но и да се издигне до вицепремиер, както беше предвидена миналата година. Дончев сигурно ще отговаря за еврофондовете, но може да поеме и икономическото министерство. Московски пък ще се върне в транспортното ведомство.
Една от най-ресурсните институции - Министерството на земеделието,
 е твърде вероятно да се озове в ръцете на служебния финансов министър Румен Порожанов. Той е бил вече шеф на Държавен фонд "Земеделие" в предишния мандат на Бойко Борисов. Това се случи след скандала с Калина Илиева и уволнението й от страна на Мирослав Найденов. Порожанов предпочитал земеделското пред финансовото министерство, твърдят запознати.
"Финансовият министър априори винаги е виновен за липсата на пари, всичко търсят от него, а земеделското ведомство разполага с доста ресурси и по европрограмите", обясниха запознати. 

Порожанов, Десислава Танева или Румен Христов за земеделието

Румен Порожанов има магистаратура по “Аграрен бизнес, икономика и мениджмънт” и по “Отбранителна индустрия, икономика и мениджмънт” в УНСС.
Ако Борисов предпочете Порожанов да остане финансов министър, е възможно земеделският служебен министър Васил Грудев също да запази поста си. Двамата са близки, дори са имали общо участие във фирма.
В ГЕРБ има и лоби, което настоява за Десислава Танева, която в миналия мандат за малко не успя да стане земеделски министър. Тогава тя оглави аграрната комисия в парламента.
От страна на реформаторите също ще има предложение в лицето на Румен Христов. Той беше кандидат за президент, а също така и за лидер на СДС. Завършил е аграрна икономика. Бил е заместник-министър на земеделието и съветник на Петър Стоянов в президентския му мандат. Сега има бизнес, като кандидатства по проекти към фонд "Земеделие". В предизборната кампания той наблегна именно на този отрасъл и обяви, че структурата трябва да има по-голяма самостоятелност от министерството, както и да се намери баланс между интереса на ресорния министър и на Управителния съвет на фонда. Като резервен вариант той се надявал поне да получи мястото на Калина Илиева.
В ГЕРБ се опасяват, че и Патриотичният фронт може да поиска земеделското министерство, но не били готови на подобна отстъпка.
За финансов министър Бойко
Борисов имал три варианта
 - или бившият заместник-министър Владислав Горанов, Менда Стоянова или Томислав Дончев, който да отговаря едновременно и за еврофондовете. Наблюдателни политици забелязват, че един от тримата неизменно присъства на срещите на Генерала из страната. Менда Стоянова дори е част от тройката дами в преговорния екип с останалите политически сили.
За Външно министерство се говори, че ще мине като квота на Реформаторския блок. Затам се е запътила Меглена Кунева. Смятала, че й се полага по право. Много е вероятно Бойко Борисов да отстъпи, защото ГЕРБ няма кой знае колко изявени специалисти по външна политика. Бившият министър Николай Младенов е шеф на мисията на ООН в Ирак. Меглена Кунева имала желание да отиде и на някоя важна позиция в Брюксел като представител на България. Ако това се случи, имало шансове сегашният министър Даниел Митов да остане на поста си. Зад гърба му имало солидна международна подкрепа. Според запознати той самият нямал особен афинитет към това. Пред тесен кръг споделил, че чака с нетърпение да изберат ново правителство, за да се върне в Брюксел, където е постоянен представител на Националния демократичен институт на САЩ за ЕС.
Служебният премиер Георги Близнашки имал обещание от президента
 Росен Плевнелиев да бъде назначен за конституционен съдия от неговата квота. Но въпреки това имал мерак да оглави и правосъдното министерство. Според запознати това била причината да се разбърза да пише нов Изборен кодекс, като предлага 120 от депутатите да се избират мажоритарно и връщането на системата Д`онт за разпределение на мандатите.
Още преди разпускането на стария парламент Бойко Борисов се сближил с рекламния бизнесмен от Варна и председател на надзорния съвет на ПФК "Черно море" Красен Кралев. Той помогнал много в кампанията със съвети и му било обещано да оглави спортното министерство.
Делян Добрев е кандидатурата на Бойко Борисов за енергиен министър при разделянето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Генерала останал много доволен от работата му в предишния мандат, когато Добрев наследи Трайчо Трайков.
Ивилина Алексиева, бивш заместник-министър на околната среда, има шансове да стане титуляр в този мандат, твърдят запознати. Това ведомство е много противоречиво. От една страна, има доста ресурси покрай еврофондовете, а от друга, именно в края на предишното правителство стана ясно, че ще има доста спрени средства. Последната новина от Брюксел е, че може да пусне отново средствата, ако платим глоба от 168 милиона евро.
Министерството на труда и социалната политика засега няма категоричен титуляр. Голям мераклия да остане бил Йордан Христосков, сега служебен министър и дългогодишен шеф на Националния осигурителен институт. Но не е ясно доколко Борисов ще се съгласи на това.
Генерала се колебаел дали да връчи здравното ведомство отново на Десислава Атанасова. Доскоро тя беше в първите редици около него, но наблюдателни твърдят, че вече не се ползва с доверието му.
По-вероятно било Бойко
 да даде здравното министерство на
 ген. Стоян Тонев,
 който влезе като гражданска квота в листите на ГЕРБ.
Натовец ще оглави военното министерство, твърдят източниците на "168 часа". Като например посланикът ни в Икар Валери Рачев, който е бивш военен и бе началник на кабинета на Николай Младенов като министър на отбраната в първия мандат на Бойко Борисов. Или Тодор Тагарев, експерт в областта, който пък беше министър в предишното служебно правителство.
Вежди Рашидов се кани отново да се върне в Министерството на културата, но е възможно то да бъде дадено на патриотите или реформаторите. Същото важи и за Министерството на образованието.