Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ТРОН: Кабус бин Саид ал Сайд е султан на Оман от 1970 г.
ТРОН: Кабус бин Саид ал Сайд е султан на Оман от 1970 г.
Държавният резервен фонд на Оман, който предлага да оздрави КТБ, притежава капитал от 13 милиарда долара.
Той е една от двете институции, подчинени на султаната, които са създадени с цел инвестиции. Другият, който поддържа арабската държава, е т.нар. фонд за развитие. И двата фонда акумулират средства, за да осигурят бъдещето на страната. Тя не е толкова богата, колкото други нейни съседки.
Има повече находища на
газ, отколкото на нефт
Идеята на султаната е да инвестира в доходоносни дейности с цел приходи и добър стандарт на живот.
Акции в Корпоративна търговска банка има по-големият фонд - Държавен резервен, основан през 1980 г. в Мускат, столицата на Оман.
Шеф на тази структура е министърът на финансите
Работата му се контролира от междуведомствена комисия между МФ и Съвета по енергийни ресурси.
Доскоро имаше двама представители в КТБ от страна на Оман - Абдул Салам Мохамед Абдулах ал Муршиди и Файсал Амур Мохамед ал Риями, определени през 2012 г. Общо работещите в тази структура на Министерството на финансите на Оман са 80 специалисти.
Фондът инвестира в страните, които нямат залежи от петрол. 57% от парите им са вложени в Америка, 17% - в развитата част на Европа, 4% - в по-изостаналите европейски страни, 11% - в Африка, и 3% - в Близкия изток. "Фондът търси финансово стабилни инвестиции, затова има интерес от оздравяването на КТБ, в която има 30%", заявиха източници, близки до БНБ.
Акционер в КТБ не е директно Държавният резервен фонд на Оман, а негова дъщерна фирма, регистрирана в Лихтенщайн.
Финансовият консултант Епик, който е базиран във Виена, е бил упълномощен от оманците, "други акционери и потенциални инвеститори". В писмото, което бе получено в последните минути на работния ден в сряда, няма конкретна информация за плана за спасяване. Не е ясно дали зад формулировката "други акционери" се крие името на Цветан Василев.
Каква е програмата
за оздравяване, все
още не е ясно
Първият, който съобщи, че ще има подобна оферта, бе Тити Папазов.
"Знаете ли, че е постъпила в 14 часа наше време? Информацията ми е от първо лице от мажоритарния собственик на КТБ. Нека да бъдем реалисти -
може ли българска фирма да предложи план за оздравяване на КТБ?
Сами си отговорете на този въпрос. Идват сериозни инвеститори, които са готови да направят всичко възможно", коментира треньорът по баскетбол пред "168 часа". Защо точно Папазов стана неформален говорител на намеренията за консорциума, който да спаси банката, не е ясно. И по какъв начин се е свързал с Василев, когото издирва Интерпол, Тити не пожела да я уточни.
"Вече е възможно да се свържем и с Луната, а Василев не е чак там. Как и къде съм се видял с него, е дребнотемие", допълни Папазов.
"Консорциумът спасител" иска достъп до непубличната информация на КТБ, дискретни разговори с правителството и БНБ и държавна помощ според европейските правила. Проблемът според запознати е, че не се знае колко точно е дупката в авоарите на КТБ. В момента три одиторски компании са натоварени от БНБ да извършат независими проверки.
Възможно е те да не излязат с доклади и на 20 октомври,
когато изтича един от сроковете. Липсата на комплектувани досиета била пречка за одиторите и квесторите да дадат ясен отговор къде са голяма част от парите и може ли да бъдат върнати.

Защо обвиненият подуправител на БНБ е натрупал 138 000 лв. за 6 месеца, четете в новия брой на в. "168 часа"

Тити Папазов
Тити Папазов