Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

След като през 1947 и 1952 г. комунистите вече на два пъти са изстискали спестяванията на хората, следващата прахосмукачка, която буквално изсмуква парите от населението, е през 1962 г.
Новата деноминация на парите е при съотношение 10:1.
Пъкленият план стартира през март 1961 г., когато първият зам.-министър на финансите Сава Дълбоков и зам.-шефът на БНБ Нешо Царевски са изпратени в Москва, за да им кажат как да проведат поредната парична реформа у нас. Формалният повод е паричната реформа, която се провежда по същото време в СССР, и фактът, че отново трябва да съгласуват валутните курсове на рублата и лева.
Като истински подмазвачи представителите на Тодор Живков задават няколко абсурдни въпроса на съветския министър на финансите и ръководството на Госбанк. Примерно как да се определи покупателната способност на новия лев, неговото златно съдържание и валутен курс. Все неща от стратегически интерес за всяка страна, която държи на благоденствието на народа си. Комунистите, напротив - искат стойността на новия лев да е в интерес на една чужда страна, която е и наш основен търговски партньор. Така прецакването ни е гарантирано още преди самата обмяна.
Вторият въпрос е
какви да са цените в България
Естествено, че когато се пита Големия брат, той ще ни даде методика изцяло в негов интерес. И в наш ущърб, защото целият търговски поток ще е по цени, изгодни за СССР, но не и за нас.
И накрая българската делегация пита какви са възможностите новите левове и монети да бъдат изработени в Москва. С всичко това България, без да е 16-а република, на практика става точно такава, защото сама се отказва от най-елементарния финансов и икономически суверенитет. С този ход цялата ни икономика и финанси са предадени на управлението на една чужда държава с много различни интереси от нашите.
В резултат на това глупаво поведение на нашите емисари
почти в прав текст им е казано какъв да е новият валутен курс
на лева спрямо рублата и долара.
А доколко те са били изгодни за нас, може да се разбере по периодичните финансови кризи и предфалитни състояния през следващите години.
Руските другари ни казват и каква да е технологията на обмяната. Първият етап задължително е секретен, когато се решава какви ще са цените, заплатите, съотношението на старите пари към новите и т.н.

Как хората в опит да спасят поне част от спестяванията си щурмуват магазините, четете в новия брой на в. "168 часа"