Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

СНИМКА: photoarhiv-todorslavchev.com
СНИМКА: photoarhiv-todorslavchev.com

На три пъти, през 1947, 1952 и 1962 г., тоталитарната власт ограбва населението на България под формата на "парични реформи". Драстично потъпквайки, каквито и да било принципи, комунистите безскрупулно конфискуват имущество, изземват спестяванията и вдигат цените.
Мнозина не преживели шока, някои полудели, а други напусто се опитвали да търсят справедливост в съда. На всичкото отгоре по тогавашен маниер всички били длъжни да аплодират властта за "мъдрите решения", както и да участват в нарочно организираните масови прояви на дирижирана радост.
За това свидетелстват документи от архива на БНБ.
Още през 1947 г., едва 3 години след като са взели властта, управляващите
стартират парична реформа, която трябва да обере парите на хората. По-точно е да се каже, че е било конфискация, тъй като е било разрешено на човек да се обменят само до 2000 лева. За сравнение според НСИ средномесечната работна заплата преди обмяната на парите през 1947 г. е 10 110 лева.
Замислена в пълна секретност, обмяната се изпълнява със светкавична скорост, за да не може никой да реагира и да се опита да спаси нещо от спестяванията си. Така съобщението за постановлението на Министерския съвет с решението за обмяната е направено на 10 март, а извадените от обращение пари престават да са платежно средство от 12 март 1947 г.
Частните предприятия имали право
да обменят сума, не по-голяма от 50% от фонд "Работна заплата"
за предишния месец, но не повече от 35 хил. лева. Единствено държавните предприятия и организации са могли да обменят паричната си наличност напълно.
Месец по-късно е приет Закон за еднократен данък върху имуществата, което
води до рязко намаление
на количеството пари
в обращение - от 76 млрд. лева в началото на реформата до 25 млрд. лева в края на март 1947 г.. В резултат от този закон от предприятията са били иззети още 2 млрд. лева.
Парите на търговските банки са прибрани в БНБ. Паралелно с това
са одържавени и банковите влогове.
Подхожда се абсолютно избирателно, като Законът за национализация на частните индустриални и минни предприятия се тълкува по най-различни начини. Така са обрани парите на повечето хора, под претекст, че имат някой близък, който е бил член-кооператор, собственик или е работел в частно дружество. С този ход удрят именно работещите и предприемчивите, благодарение на които сме станали деветата най-развита икономика в Европа в края на 30-те години на ХХ век.

За конкретни случаи на потърпевши, както и какво са докладвали тайно за реакциите на населението функционерите на БКП, четете в новия брой на в. "168 часа"