Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Потопите, които се изляха по Черноморието на юг от Бургас, са донесли загуби за над 30 милиона лева, показват първоначалните сметки.
Става въпрос не само за директни щети от водната стихия, но и за загуби на собственици, предприемачи и наематели през лятото.
Последният удар беше в сряда, когато под вода отново се озоваха цели пътни отсечки. Това стана, след като река Ропотамо преля и си проби нов ръкав, заради което в центъра на Приморско се разхождаха рибарски лодки.
Преди около 20 дни отново имаше силен потоп в региона, но тогава много повече внимание се обърна на трагедията във варненския квартал "Аспарухово".
Стотици туристи от Созопол, Черноморец, Царево, Приморско и Китен си стегнаха багажите и избягаха от водния ад само в сряда. Десетки заведения и капанчета в отделните населени места въобще не отвориха заради валежите.
Това са директни щети, които никой не е калкулирал в началото на летния туристически сезон.
"Всички търпим загуби - коментира 55-годишният Румен Ангелов, собственик на хотел в град Черноморец. -
Лошото време удари всички. Все пак най-много страдат малките хотелиери
като мен, които разчитат на двата месеца през лятото, за да вържат годишния си бюджет. Аз съм теглил заем, за да построя хотела си. Още го изплащам. Всяко лято спестявам пари, за да мога да оцелея през годината. Сега обаче е истински кошмар. Хората ще избягат и ще отидат другаде. Може и в чужбина. Някой е проклел България." Владимир Димитров има заведения край къмпинг „Каваците". Преди успявал да спечели достатъчно пари, за да отиде и на екскурзия в САЩ. Това лято е кошмарно обаче и за него. "Вадихме пари. С много бачкане и труд нещата се получаваха - споделя Димитров. - Сега не знам какво да правим. Имам персонал, текат допълнителни разходи. Вече ще се радвам, ако приключа на нула в края на лятото. Тези валежи струват много пари на всички. В ужас сме."
Така сезонът се очертава катастрофален. В сряда водата нанесе отново тежки поражения. Пътят Черноморец-Созопол беше затворен за три часа.
Приморско се превърна в малка Венеция. Градът беше буквално под вода. Самият път между Созопол и Приморско в повечето участъци беше наводнен, което правеше преминаването на моторни превозни средства невъзможно.
Водата стигаше до
2 метра дълбочина.
Стихията за малко не погуби пазача
Тодор Андреев. Мъжът охранявал селскоспански обект по поречието на река Ропотамо в района на село Веселие. Пороят го изненадал. Той изскочил от стаята си и потърсил спасение в голям трактор в дворчето. Успял да се качи върху него, но водата продължавала да приижда. Като по чудо се свързал с кмета на селото Стойчо Карабинов. Той се обадил в Созопол, откъдето изпратили водолазен екип. Спасителите на Тодор пристигнали в момент, когато водата вече стигала до глезените му, въпреки че той бил качен на трактора. Водолазите са използвали гумена лодка, за стигнат до него. Успели да го качат и да го откарат на безопасно място. Стресът на пазача обаче е огромен.
Други шестима души бяха пометени от вълната отново на река Ропотамо, но в последните пет километра. Те успели да се качат в последния момент на дървена платформа, за да избягат от водната стихия. Операцията по спасяването им траела четири часа.
Възрастен човек беше заклещен във вилата си край Приморско.
Водата наводнила цялата къща, стигайки до втория етаж
Мъжът се качил до таванското помещение, където изчакал нивото да спадне. След това сигнализирал за бедствието.

За това какви са шансовете яз. "Ясна поляна да прелее и как заради стихията руснак загуби портмоне с 12 000 евро в Приморско, четете в новия брой на в. "168 часа"