Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проф. д-р Рангел Гюров
Проф. д-р Рангел Гюров

- Професор Гюров, ще помогне ли паспортизацията за увеличаване сигурността на сградния фонд при земетресение?
- Паспортизацията няма да се случи. Невъзможно е, защото чиновниците не знаят за какво става въпрос. Могат единствено да огледат и да кажат има ли пукнатини, или няма. Това нищо не означава, защото практически може да има всякакви скрити дефекти и деформации. Има американска апаратура със сензори, която, ако се монтира на определени сгради и ако сме сигурни в тяхната устойчивост, и при най-малкото земетресение ще ни даде информация за качеството на сградите. У нас няма подобна техника, а е наложително да се закупи. В противен случай е все едно да отидат на една дига или на един язовир и да кажат "не виждаме пукнатина", значи е здраво, а в действителност винаги съществува риск да се скъса, защото има и други показатели. Освен това за голяма част от сградите в София проектите не се пазят в архива и няма как да ги издирят. При конструктивно обследване може да се види как е построена сградата и евентуално да се вземат проби от стените, но и това няма да свърши работа, а и без нужните уреди и инструменти няма как да се случи. С една дума, ако говорим с езика на хората - ялова работа. Няма да стане.
- Като сеизмолог как оценявате сегашното състояние, все пак сградите удържаха на труса?
- За да не кажете, че съм черноглед, има основание за малко оптимизъм.

Сградите понесоха относително добре земетресението


Има тук-там напуквания, паднали комини и т.н., но те са типични за трус с такъв магнитуд. Единствената съпоставима величина е поведението на постройката при даден трус и бих казал, че те се държаха прилично. Не бива да забравяме, че все пак и епицентърът беше малко встрани от София и засегна по-силно само някои квартали, като "Борово", "Красна поляна" и "Надежда"...
- Как ще коментирате обяснението, че Пернишкото огнище е напълно ново и учените не са очаквали да предизвика такъв силен трус?
- Моето мнение е, че

това практически е Струмският разлом, който върви по река Струма, успоредно на Италия

Затова и тук, както и там, се късат пластовете. По същата причина. Всичко, което става в Италия, става и в България - по същата линия.
- Ваши колеги упорито твърдят, че няма връзка между земетресенията в италианската провинция Емилия Романия и тези в Пернишко, а съвпадението е съвсем случайно...
- За мене те са некомпетентни хора. Казват "писали сме статии". Да, съгласен съм, писали са преди 15-20 години, но оттогава науката се развива и неща, които не са могли да ги предвидят, вече могат да се прогнозират. Първо, има връзка между двете, в смисъл, че причините са едни и същи. Линиите на деформация са успоредни и са разположени, условно казано, от юг на север-северозапад. Освен тях има още една трета линия, която също върви успоредно в Средиземно море. Така че нещата са си съвсем на място от гледна точка на механиката и са свързани като причина.
- Заради това ли се случиха и приблизително по едно и също време?
- Това едно и също време е новолунието. Ние изследваме тези неща от години и определено мога да твърдя, че

има близка връзка между новолуние, пълнолуние и земетресения,

наред, разбира се, и с много други фактори. Зависи също дали е лято или зима, къде са разположени разломите, как се пука и т.н. На тази база се правят едни относително добри прогнози.
- Въз основа на данните, с които разполагате, може ли да прогнозирате дали и кога да очакваме нови силни трусове?
- Много е вероятно, не казвам в никакъв случай, че това е 100% сигурно, за датите около 4-ти, тоест сега, в неделя - понеделник (б.р. - интервюто е от 1.06), 11-и и 18-19 юни. Много е възможно да има силен трус. Ще бъде по-слаб от 5,8, но доста силен трус, и то около тези дати. Като най-вероятно, ако ще става, е това да се случи на 18 и 19 юни.
- Това звучи доста обезпокоително...
- Идеята е, че не е задължително трусовете да стават, но ако стават, може би ще е тогава, а през останалото време нямаме основания да се притесняваме. Което не означава с абсолютна сигурност, че пак няма да стане - зависи от много данни все пак. Когато говорим за сеизмологията, трябва да имаме предвид, че тя е много сериозна наука. Изследванията в нея се базират на данни от GPS и сателити, до които човек трябва да има достъп. Работи се и с доста хора. Греши всеки, който си въобразява, че може сам да прави прогнози. Просто няма как да стане. Навсякъде по земното кълбо трябва да има наблюдатели, които да събират информация накъде се движат, как се движат и деформират ли се плочите. Когато всичко това се комбинира в системи, които да пресмятат тези фактори, прогнозата е по-точна и не е далеч времето, когато ще бъде в рамките на 10 дни, по подобие на тази, която правим за времето. Така че не е вярно, че не може да се правят прогнози - просто се изискват повече усилия, повече хора и известно влагане на средства, но и те не са много.
- Тези дати ги определяте въз основа на данните, така ли?
- Да. Данните не са достатъчно, но все пак. Забележете например фазите на луната, които влияят значително. Сравнете периодите на пълнолунието, новолунието и първото и второто земетресение в Италия. Луната, която влияе на приливите и отливите, по подобен начин въздейства и на процесите в земната кора. Казано образно, най-силният трус ни удря, когато заради лунната гравитация вдигаме капака на тенджерата под налягане. Впоследствие, когато вече е разрушено и онзи магнит отгоре, грубо казано, го няма, става обратното и ще падне надолу, тоест на три четвърти фаза, по средата между новолуние и пълнолуние. Това го показва и статистиката. Тя потвърждава и фактите, че през лятото, след равноденствието в Северното полукълбо стават повече земетресения, отколкото в Южното, а после е обратното. Заключенията, до които стигнахме, а именно, че има пряка връзка между Земя, Луна и земетресения, миналата година бяха публикувани и от французите и американците, и то със закъснение от една година.
- Не се ли притеснявате, че заради подобни прогнози може да ви обвинят, че всявате паника сред населението?
- Какво означава паника? Казвам го пред публика и обяснявам защо. Без да мога да обясня защо, аз изобщо не бих го казал. Има пряка връзка между фазите пълнолуние и новолуние и логиката защо тогава Земята подскача, е желязна. Обяснявах това и на студентите, за да схванат, че през другите дни не трябва толкова да ги е страх и те също бяха възхитени. Точно защото има логика. И сега като ги питам, те казват "вече се страхуваме по-малко, защото ако стане, първо, ще е по-слабо, второ, ще е около тези дати, тоест на другите ще може да спим". Смятам, че хората, които са информирани за риска, са в по-добра позиция от тези, които го очакват във всеки един момент. Не е нужно да умираме всеки ден.
Не съм екстрасенс. Това е прогноза и затова си има процент на вероятност. Повтарям, за да предупредите хората, най-голямата вероятност е на 18 юни. След това вероятността намалява - на 10-11 юни е по-малка. Още по-малка е тя сега - около 4-ти в неделя-понеделник. Затова и в нашия университет

ще им кажа през тези дни да изключат асансьорите

И съм сигурен, че ще ме послушат, както и по-рано ме послушаха за всичко, направиха дренаж и укрепиха сградата.
Стоя далеч и от всякакви медийни спекулации. Веднъж един ваш колега журналист например ме попита: "Какво ще стане при земетресение над 7 по Рихтер в София?" и след като му обясних последиците, написа, че съм очаквал подобен трус, което не е вярно. Спомнете си и случая с шарлатанина, който предсказваше земетресение в Хасково. Ние като учени тогава наистина нямахме данни за нищо подобно. В същото време,

ако бях на мястото на хасковлии, щях да осъдя държавата, защото тя изчака да мине датата,

да не би случайно да стане, и чак след това го обвиниха. Правилно беше веднага да извикат някой професор и той да го опровергае. Това е истинската превенция още преди да е станало да се предотврати и да се успокоят хората.
- Необходими ли са специални мерки с цел да се предотвратят щетите от евентуални нови трусове?
- Отдавна говорим, че трябва да има системи, които в случаи на бедствие автоматично да спират метрото, асансьорите, подаването на газ и т.н. Гарантирано това може да се направи, и то по такъв начин, че 100% да действа.
- Теорията за автършоковете, които освобождават енергията на труса, не се ли компрометира малко с последните разрушения в Италия?
- Не, защото последното беше по-слабо, но вследствие на пораженията от първото се стигна до по-големи разрушения. Което ни води и до една друга идея, че магнитудът може да бъде един и същи, а щетите да са много по-големи. Зависи и от дълбочината, и други показатели.